תוכן עניינים

מטעמי החנוכה מלאים שמן ומכילים כמות גדולה מאוד של קלוריות. כשהחג מתפרס על פני שמונה ימים תמימים, גם מי שמקפידים על אכילה בריאה, עלולים להישבר. קבלו עם עצות שימושיות


חג חנוכה הוא חג של מטעמים מטוגנים

יותר ויותר אנשים משתדלים לשמור על אורח חיים בריא ותזונה מאוזנת, ולהקפיד ביומיום על צריכת שומנים מבוקרת והימנעות מחטאים מתוקים ומשמינים.

אבל חג החנוכה העומד בפתח הופך גם את המבוגרים האחראים בחדר לילדים קטנים ונלהבים, שמתקשים לוותר על מאכלי החג המסורתיים, ומקיפים את עצמם בסופגניות, לביבות ומטעמי חג אחרים – כולם עתירי קלוריות, ספוגים בשמן ומלאים בשומן.


אפשר להוסיף עוד שמן - אבל... בלי להגזים

ניתן להוסיף לתפריט כמות מבוקרת של שומן, בעיקר אם בוחרים בשני סוגי השומן המומלצים יותר, שהם: שמן זית ושמן קנולה.

מחקרים מראים, שגם שמן זית וגם שמן קנולה מורידים את רמת הכולסטרול, מבלי לפגוע בכולסטרול "הטוב" (הכולסטרול ששומר על כלי הדם והלב). זאת, לעומת השימוש בשמן תירס ובשמן חמניות, וכדומה שעלול להוריד גם את הכולסטרול "הטוב".זהירות! גם תחליפי שמן עלולים להכיל הרבה מאוד קלוריות

בתפריט היומיומי, ניתן להחליף את צריכת השמן במזונות המכילים שומן, כגון: אבוקדו, אגוזים, שקדים, טחינה וכד'.

אבל בזהירות! האדם הסביר לא ישתה מן הסתם 100 גרם שמן - שמכיל 900 קלוריות, אבל הוא בהחלט עלול לנשנש, ממש בלי לשים לב, איזה 100 גרם אגוזים או שקדים - שמכילים 650 קלוריות... ולכן, כדאי מאוד לשים לב לכמויות.


כך תעברו את חג החנוכה בשלום - כמה עצות מעשיות

  • לא יכולים לוותר על מטעמי החג? השתדלו לאכול במידה, מבלי להיסחף
  • כדי ליהנות מהטעם בפחות קלוריות, חפשו את הסופגניות והלביבות היותר קטנות
  • החליפו את השמן המיועד לטיגון מידי יום
  • ככל האפשר, השתמשו בתרסיס שמן כדי לטגן את הלביבות
  • ומה דעתכם לוותר על הטיגון ולאפות את הלביבות והסופגניות בתנור?

טיפ מדליק ללביבה טעימה בחצי כמות הקלוריות

הידעתם? בעת הטיגון, נספג השמן בתוך הפחמימות, היינו: בתפוחי האדמה. ככל שכמות הפחמימות תהיה קטנה יותר, כך תהיה ספיגת השמן נמוכה יותר.

רוצים להקטין את ספיגת השמן ולהוסיף ללביבות טעם ובריאות? החליפו את תפוחי האדמה, כולם או חלקם, בקישואים, גזר או לפת מגוררים. לביבת ירק מכילה פחות מ-100 קלוריות, לעומת לביבת תפוחי אדמה, שמכילה למעלה מ- 200 קלוריות. והיא טעימה לא פחות.טיפ מתוק לסופגניה טעימה בחצי כמות הקלוריות

סופגניה היא סופגניה ואם היא לא מטוגנת, זה כבר לא זה... אבל בהחלט אפשר לחפש את הסופגניות היותר קטנות, ולא להתפתות לכל המילויים העכשוויים, שמעמיסים על כל ביס כמויות של קלוריות מיותרות.
סופגניה קטנה עם מעט ריבה מכילה כ- 250 קלוריות. סופגניה עמוסה בתוספת שוקולד או קצפת יכולה להגיע גם ל- 600 קלוריות ויותר, בהתאם לגודלה. שווה לכם? תעשו את החשבון בעצמכם!
בשורה התחתונה

אם חשוב לכם לשמוח בחג וליהנות מטעמיו, הסתפקו בסופגניה אחת קטנה ובלביבת ירק טעימה, שימלאו אתכם בטעם ובחגיגיות, מבלי לחבל במאמציכם לשמור על אורח חיים בריא ותזונה מאוזנת.

חג אורים שמח!


 ד"ר אולגה רז, לשעבר מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה במרכז הרפואי ת"א, 

תפריט ניווט תחתון