תוכן עניינים

עידן מיליצ'ר; סקסולוג; פסיכותרפיסט; מטפל זוגי ומשפחתי; אחראי מרפאה סקסולוגית אנאורגנית גברים; ביה''ח "ליס" ליולדות

העובדה שהאיידס זכה ל'יום בינלאומי', מצביעה על כך שזו עדיין מגיפה עולמית ויש לתת עליה את הדעת!! אז בואו נדבר על השילוב של איידס וזוגיות. כן, יש דבר כזה! הבליגו ושמעו
נכון, נדמה שכל מה שאגיד ישמע טריוויאלי למי שהוא בר דעת, ובכל זאת, אסתכן ואומר שרבים מאיתנו יודעים אך חוששים להיחשף, לא מגלים ומממשים. כן, מותר להודות; האיידס, לפחות בשנותיו הראשונות, לא השכיל להעסיק יחצ"ן מוכשר ומצוין, אשר ידגיש גם את חשיבות הגילוי הנאות. ובזוגיות.... כמו בזוגיות.... כשאחד נשא (לשון זכר כלשון נקבה), חשוב ביותר להיות ישר, ישיר ואמיתי, לספר ולהיות מוגן.


ההיכרות - לספר או לא?

פגשתם, הכרתם, התאהבתם? קחו טיפ אחד להצלחה – אל תכנסו למיטה עד שבן הזוג יודע שאתם נשאים. פה טמון הסוד ועוד! זכרו, יש משחק מקדים ויש גילוי מקדים. אם תבחרו להיכנס למיטה ורק אחר כך תספרו – הסבירות שתדחו תהיה גדולה יותר. אבל, אם תקדימו גילוי למעשה אהבים, סביר להניח שתצאו גדולים, תרתי משמע.

אמנם, אחד הרגעים הקשים של נשא איידס הוא החשיפה, הפחד מנטישה ודחייה הוא גדול ולעיתים קרובות גורם להימנעות מגילוי וחשיפה. ובכל זאת, אחרי הפגישות הראשונות, כשיש קליק ומשיכה, רצוי להיפגש במקום "בטוח", לא בבית אלא בבית קפה שקט ואינטימי ואז (עם או בלי לקחת תרופת הרגעה), חשפו את כל האמת. תהיו כנים ואמיתיים, פשוט תהיו אתם.
תהיו אתם וצפו לתגובות, והכינו את עצמכם (ואולי גם את הממחטות) מראש.

להערכתי קיימות שלוש אפשרויות תגובה:

  • "........לא מתאים לי......." -  משפט שימשיך בנזיפה ואולי גם בהתנהגות לא יפה מהצד השני.
  • ".....זה לא משנה מה יש לך – חשוב לי מי אתה"  - משפט מקסים ומקדים שיהפוך בעתיד לזוגיות מושלמת, כן אני מכיר כמה מקרים כאלה.
  • "......אני שומע......אני צריך לחשוב על זה...." – משפט שמביע תהיות מהצד השני וזו זכותו.

ואם במין מזדמן עסקימין?!

 מרבית הנשאים אינם מודעים לכך, לכן עם קשר לידיעה וגם בלי קשר אליה, יש חובה מוסרית לשים קונדום לפני קיום יחסי מין באשר הם. אמנם החוק אינו חד משמעי לגבי איידס אלא חל על מחלות מין בכלל, מכל מקום עדיף לספר ולהידחות מאשר לא לספר ולחיות עם המעמסה של אשמה!

ואיזו תנוחה הכי מוגנת?

התנוחה הכי מוגנת להימנעות מהדבקות היא תנוחת הקונדום!!! הבנתם את זה?! "תתקנדם בטרם ת...!"
.

איידס ותפקוד מיני

אכן, ללא מעט נשאים, יש קושי בתפקוד המיני. התפקוד משתנה לאורך הנשאות; בתחילה יש הלם קשה, תחושה של אבדן ודיכאון. מצב זה מקשה על יחסי מין אם יש חשק בכלל. בהמשך, יש הרבה חשק, ולעיתים המצפון מייסר ונוצרות בעיות בזקפה ובעיות חשק. כיום ישנם טיפולים רבים, אמנם לא מניעתיים, אך כאלו שעוזרים לנשאים לחיות חיים טובים ואיכותיים לאורך שנים. אם המטופל מתמיד ומקפיד בטיפול, כמובן שהדבר יסייע גם בתפקוד המיני.  אם קיים קושי כזה או אחר, יש לרפואה מגוון תרופות לשיפור החשק והתפקוד המיני.

בלוג ולא בוק

אז בואו ונהייה בלוגים ולא בוקים ונעביר לנוער ולאנשים בכלל מסר שיהפוך לכלל!

לעשות 'מין מוגן'- כי לא ניתן לדעת אם מישהו נשא או לא בשום דרך אלא בבדיקה.
יש לשנות את התפיסה לגבי המחלה - לא הוגן שאנשים חולים יצטרכו להתמודד גם עם חולי חברתי. אין סיבה שנצמיד תווית או תדמית כלשהיא לחולה איידס או לנשא, והוא יעורר פחד. בעבור  נשאי האיידס, הנידוי גרוע מהמחלה.

תפריט ניווט תחתון