תוכן עניינים


"בתי בת 5 מגרדת באזור איבר המין לעיתים קרובות. האם עליי לדאוג?"

גרד באיבר המין יכול לנבוע מגירוי על רקע זיהום או כתופעה אלרגית. המצב השכיח הוא שמדובר בגרד ללא סיבה זיהומית , הנובע משילוב של המבנה הורמונלי והפיזי בגיל הצעיר והרגלי היגיינה לקויים. חשוב לוודא שביתך יודעת להתנקות אחרי עשיית צרכים, שהיא לובשת תחתוני 100% כותנה בלבד ולא לבצע ניקוי מוגזם של אזור הפות. במידה שהתנהגות זו החלה לאחרונה, ובתך גם מתלוננת על אי נוחות באזור, מומלץ לקחת אותה לבדיקת רופאת נשים מומחית לילדות.

במידה שהתנהגות זו נמשכת כבר זמן רב ואינה מלווה בתלונות, ייתכן שמדובר בדפוס התנהגותי שנובע מהנאה מעצם הגירוד ואין בכך בעיה. אם אכן מדובר בתופעה התנהגותית, הרי רצוי להסביר לילדה, לא להשתפשף כנגד חפצים חדים (פינת כיסא, שולחן ועוד), כדי שלא תזיק לעצמה וכן שתשתדל לעשות זאת בפרטיות על מנת לא להביך אתכם.


בת 10: "לאחרונה אני שמה לב לכך שהתחתונים שלי רטובים ויש עליהם משהו דביק, זה מאוד מפריע לי. האם זה נורמלי?"

אלו הפרשות מאיבר המין. הפרשות כאלו הן טבעיות מתחילת גיל ההתבגרות וממשיכות לאורך כל גיל הפריון. הפרשה תקינה היא בצבע שקוף ועד לבן-צהבהב ובעלת ריח אופייני, ואינה מלווה בתסמינים של גרד, צריבה וכד'. במקרה כזה, אין מקום לדאגה.


בת 12:"לכל החברות שלי כבר יש ציצי גדול ושלי עדיין מאוד קטן. לאמא שלי יש ציצים הרבה יותר גדולים משלי וגם לאחותי. האם יש מה לעשות כדי שהם יגדלו?"

ההתפתחות המינית הינה בקצב שונה ובזמנים שונים אצל כל אחת. נראה שחלק מחברותייך התפתחו מוקדם יותר ואילו אצלך ההתפתחות איטית יותר. באופן טיפוסי, החזה ממשיך להתפתח עד כשנתיים לאחר קבלת המחזור הראשון. מכיוון שאת מתארת שלאימך ולאחותך חזה יותר גדול, גם לך יהיה חזה בגודל דומה. לכן, בגילך אין שום צורך לדאוג ואין צורך להתערב על מנת להגדיל את הציצים.


"מתי אקבל מחזור ראשון?"

גיל קבלת המחזור שונה מילדה לילדה. הגיל הממוצע במדינת ישראל הוא 13. מה שקובע את הגיל, הוא בעיקר הגנטיקה, כלומר - מתי אמא קיבלה את המחזור הראשון, וגם מצב התזונה ומצב הבריאות הכללי. איחור משמעותי בהופעת המחזור, הוא כאשר אין סימני התפתחות כלל ואין מחזור בגיל 14, או שיש כבר התפתחות מינית ( חזה, שיער ערווה), אבל אין מחזור בגיל 16. במקרים אלה, מומלץ לפנות לבדיקת רופא נשים.


"האם יש קשר בין גובה ומשקל לבין מועד קבלת המחזור?"

בעבר חשבו שדרוש משקל גוף מינימאלי על מנת לקבל מחזור. כיום, ידוע שמה שקובע הוא אחוז השומן בגוף ולא המשקל המוחלט. מדד ה-BMI, שהינו מדד יחסי בין הגובה למשקל הגוף, קובע האם אנחנו במשקל תקין או לא. במצבים של תת משקל, קיים סיכוי גבוה לאי הופעת מחזור, גם בצורה ראשונית – כלומר שלא הופיע אף פעם, וגם להיעלמותו לאחר שכבר הופיע.


בת 14: "אני סובלת מחצ'קונים ונראה לי שאני גם שעירה מאוד ביחס לאחיותיי. מה ניתן לעשות?"

חצ'קונים (פצעי בגרות), קשורים להתבגרות המינית ונובעים מפעולה של הורמונים ממשפחת הטסטוסטרון על העור. אותם הורמונים גם גורמים לצמיחת שיער מוגברת. ברוב המקרים, הפצעים הם תופעה חולפת בגיל ההתבגרות ונעלמים בגיל מאוחר יותר. כאשר הפצעים והשיעור הינם במידה מוגברת, ייתכן שקיימת בעיה הורמונלית. בעיה זו יכולה להיות מלווה גם במחזור לא סדיר. במקרה כזה, מומלץ לפנות להתייעצות עם רופאת נשים, מומחית בתופעות גיל ההתבגרות. טיפול בגלולות למניעת הריון עשוי לעזור.


בת 16: "יש לי מחזור מגיל 14, המחזור סדיר אבל יש לי כאבים איומים ולעיתים אני סובלת מסחרחורות ודלקת. זה מאוד מבהיל אותי. מה לעשות?

כאבי מחזור הם תופעה טבעית, ונובעים מהפרשת חומרים כימיים מהרחם בזמן המחזור. חומרים אלה, גורמים להתכווצויות של הרחם ולעיתים אף גורמים לתופעות כלליות כגון: סחרחורות, כאבי רגליים, בחילות, הקאות והתעלפויות. לרוב, הופעתם של כאבי מחזור אינה מרמזת על בעיה או מחלה ואין מקום לדאגה. ניתן לטפל בכאבים על עדי שימוש במשככי כאבים ממשפחת נוגדי דלקת, או בגלולות.


"כיצד יש לנקות את אזור איברי המין?"

איבר המין הוא אזור המצופה בריקמה מפרישה, בדומה לאזור הפה. בגיל הפריון (מתחילת גיל ההתבגרות ועד לגיל סיום המחזור), איבר המין מפריש ואין לצפות שהוא יהיה יבש. לכן, אין לנקות את האזור בצורה קיצונית על מנת להיפטר מההפרשות. ניקוי כזה יגרום לפגיעה בתאים המצפים, לגרד, צריבה על רקע של יובש ולפגיעה ביחסי מין בהמשך. מומלץ לשטוף את איבר המין במים בלבד ולא להשתמש בסבון. במידת הצורך, ולא על בסיס יומיומי, ניתן להשתמש בסבונים אינטימיים בעלי PH חומצי. לאחר הרחצה כדאי ליבש את איבר המין במגע או טפיחה, לא בניגוב, וללבוש תחתוני כותנה בלבד.


"האם ניתן להיכנס להריון מיחסי מין ללא חדירה?"

הריון מצריך מגע של זרע וביצית. לכן, ניתן להרות אם הזרע חודר לנרתיק. חדירה של נוזל הזרע, יכולה לקרות גם כאשר בן הזוג שופך את הזרע ממש בפתח הנרתיק, גם מבלי שוהא החדיר את איבר מינו. לעומת זאת, לא ניתן להרות ממגע מיני עם בגדים.


"האם ניתן להיכנס להריון מיחסי מין אוראליים או מנשיקה?"

הריון מצריך מגע של זרע וביצית ולכן לא ניתן להרות מיחסים אורליים או מנשיקה.


בת 11: "יש לי ציצי אחד יותר גדול מהשני – מה לעשות?"

אצל רוב הילדות, ההתפתחות של השדיים איננה סימטרית וצד אחד מתחיל להתפתח מוקדם יותר. לכן, אצלך שד אחד גדול יותר. התפתחות השדיים ממשיכה עד כשנתיים ויותר לאחר הופעת המחזור הראשון, ואצל רוב הבנות שניהם יהיו בערך באותו הגודל בתום ההתפתחות.


"יש לי חבר ואני מעוניינת להתחיל גלולות. האם יש צורך במרשם רופא והאם צריך לבדוק אותי בשביל זה?"

גלולות ניתנות רק במרשם רופא, מכיוון שיש מצבים נדירים שבהם מסוכן ליטול גלולות ועל הרופא לוודא שאצלך אין מצב כזה.  הרופא ישאל שאלות לגבי מצב בריאותך הכללי, הסטוריה רפואית במשפחה והרגלים שונים כגון עישון. אין חובת בדיקה גינקולוגית לצורך קבלת מרשם לגלולות. 

"האם חייבים לבוא עם ההורים לרופא נשים לצורך קבלת גלולות?"

את יכולה לבוא ללא ההורים, והרופא לא יספר להם אם אינך מעוניינת בכך.

תפריט ניווט תחתון