תוכן עניינים

רפואת עיניים לילדים - גם כשהכל בסדר

הכותבת: ד"ר דפנה מיצד קורש, מנהלת יחידת עיניים ילדים ופזילה במרכז הרפואי תל אביב 


תינוק שזה עתה נולד- כמעט ואינו רואה. במהלך הילדות במקביל ללימוד של דברים רבים – כמו הבנת שפה, דיבור, זחילה והליכה, המוח של התינוק ילמד גם  לראות באופן חד וברור בכל עין לחוד, ובשתי העיניים יחד- ראיית עומק. תהליך הלמידה המשמעותי מתרחש בעשור הראשון לחיים וחשוב לנו לוודא שהעיניים מעבירות למוח תמונה ברורה, על מנת שהתהליך יעבור בהצלחה. 
ילדים לא מתלוננים שהם לא רואים טוב בעין אחת ואפילו בשתי העיניים, משום שהם לא מבינים שאפשר לראות טוב וברור יותר. ככל  שבעיות מאובחנות מוקדם יותר, כך גדל הסיכוי שהטיפול יצליח. לעומת זאת, אבחון מאוחר עלול להקשות על תוצאות הטיפול ואף למנוע ריפוי מוחלט. בדיקות סקר נועדו לזהות בעיות ולאפשר טיפול מוקדם.

רפואת עיניים לילדים

מדוע לבקר אצל רופא עיניים ילדים, גם כשהכול נראה כשורה?

גם ההורים של נועם בן ה-8 חדשים, תינוק בריא המתפתח באופן תקין,  לא חשבו שיש סיבה לבדיקה שגרתית, אך בשל דלקת עיניים מתמשכת הגיעו לבדיקת עיניים. בבדיקה שכללה גם הערכה בהרחבת אישונים התגלה שהתשבורת (״מרשם משקפיים״) של נועם היא +9.0 בכל עין. תינוקות יכולים להסתדר עם חסר של עד 5 דיופטרים בעזרת הפעלת שריר סביב עדשת העין ,אבל המשמעות של מרשם כה גבוה היא שהילד רואה את כל העולם סביבו מטושטש. ככל שנועם יראה זמן ארוך יותר את העולם שסביבו באופן מטושטש, המוח שלו ילמד שכך העולם צריך להיראות והרזולוציה המקסימלית המתפתחת במוח תהיה נמוכה מהתקין. אם המצב לא היה מתגלה במועד- עיניו של נועם היו מוגדרות בגיל מאוחר יותר כעיניים עצלות. הוריו ההמומים התקשו תחילה להשלים עם האבחון שהתינוק שלהם זקוק למשקפיים, מה עוד שמבחינתם הוא התנהל מצויין עם צעצועים ואיתם, אך כחודשיים לאחר מכן, הם כבר הגיעו מחויכים לבדיקת המעקב – לא רק שהתינוק התרגל בקלות למשקפיים, אלא שהם שמו לב לקפיצה התפתחותית משמעותית מהרגע שהחל להרכיב את המשקפיים (אותם, אגב, סירב להוריד). 
ילדים, הן קטנטנים והן הגדולים, לא מודעים לכך שהם לא רואים טוב, וגם אם כן, הם נוטים שלא לשתף את סביבתם. התמונה שנקלטת דרך העיניים שלהם, היא מה שהם מכירים ובאופן טבעי יחשבו שכך העולם צריך להיראות.
איגוד רופאי העיניים הישראלי ממליץ לכל ילד לעבור שלוש בדיקות עיניים שגרתיות במהלך הילדות : בין גיל 6 חודשים  לשנה, בגיל 3 שנים , ובגיל 6 עם הכניסה לכתה א'.  מטרת הבדיקות הללו היא לוודא שהעיניים בריאות, עובדות בשיתוף פעולה ביניהן ושהמוח לומד לראות ברזולוציה מקסימלית, בבדיקות אלו יזוהו הפרעות תשבורת המצריכות מתן משקפים, פער בראיה בין העיניים, 
פרט לאותן בדיקות שגרתיות, מומלץ להביא ילדים לבדיקת עיניים אצל רופא עיניים מומחה ברפואת עינייים לילדים אם נראה שהם סובלים מהתסמינים הבאים : מסנוורים מאוד, נתקלים בחפצים, מתקשים בזיהוי וראיה מקרוב או מרחוק, דומעים לעיתים קרובות, ממצמצים הרבה, או נוטים לשפשף את העיניים. כמו כן, כל חשד לפזילה, תנועתיות לא תקינה של העיניים, שינוי במנח העפעפיים או גודל האישונים, רושם שהעיניים ״גדלות״, או עיניים מגורות ואדומות. 


לא לפחד ממשקפיים 

הורים רבים חוששים מבדיקת עיניים עבור ילדיהם, בין השאר מהחשש שבדיקה תוביל לכך שהילד ייאלץ להרכיב משקפיים. 
אחת ההסתייגות הבולטות של הורים מכך שילדיהם ירכיבו משקפיים היא החשש מתגובת הסביבה. המציאות היא אחרת. כיום, בעיקר עם העלייה המגמתית בשיעור מרכיבי המשקפיים בקרב ילדים והמודעות לחשיבות הבדיקות, חברת הילדים מקבלת בקלות את המראה של ילדים המרכיבים משקפיים, ללא השפעה על מעמדם החברתי. 
דאגה נוספת של הורים רבים, היא שמספר המשקפיים יעלה ככל שהילד ירכיב זמן ארוך יותר משקפיים. על פי מחקרים בנושא, ניתן לומר שכשמרשם עדשות המשקפיים הותאם באופן נכון ומדויק לצרכי הילד, הרכבתם לא תשפיע לרעה על שינוי מספר המשקפיים. המרכיב שכן משפיע על גדילת המספר הוא בראש ובראשונה גנטי ולאחר מכן, ככל הנראה, גם הרגלי היום יום של הילד. 
ומה לגבי התלות במשקפיים? התלות  במשקפיים היא עניין של הרצון הטבעי של הילד לראות תמונה חדה ולא מטושטשת. ברגע שילד מגלה שאפשר לראות את העולם באופן ברור וחד יותר, הוא יעדיף זאת. 
מתי ילדים צריכים להרכיב משקפיים 
ישנן שלוש התוויות עיקריות למתן משקפים לילדים:  
1. למניעת היווצרות או כחלק מטיפול בעיניים עצלות: כאשר יש פער בין מרשמי התשבורת של שתי העיניים המוח עלול "להעדיף" את העין עם המרשם הנמוך יותר, להתעלם מהעין השניה שבהדרגה הופכת לעין עצלה. גם אם לשתי העיניים מרשם מאד גבוה, שתיהן יעבירו תמונה מטושטשת ולכן שתיהן עשויות להיות עצלות.  עין עצלה היא תופעה נפוצה:  1 מכל 50 ילדים בממוצע סובל ממנה. מצב זה עלול לפגוע בהתפתחות התקינה של הראייה. 
2. כאשר איכות הראייה של הילד אינה גבוהה מספיק, על מנת לאפשר לו לתפקד כראוי ביום יום. כך למשל, תינוק עם קוצר ראיה קל לא יקבל משקפיים ואילו ילד בכיתה א' עם אותו קוצר ראיה, שאינו מסוגל לקרוא כראוי מהלוח יזדקק למשקפיים.
3. טיפול בפזילה. ישנם מצבים בהם פזילה נגרמת ממאמץ ראייתי גבוה מדי עבור הילד- ולכן מתן משקפים עשוי לתקן את הפזילה. 

בשנים האחרונות ניתן לראות עלייה בעולם ובישראל בשיעור קצרי הראיה בקרב ילדים. אמנם טרם הוכח מדעית שהחשיפה הממושכת למסכי טאבלט וסמרארטפונים גורמת לעלייה זו, אך כבר הוכח במחקרים כי שהייה בחוץ, באור שמש ולא באור מלאכותי, מעכבת את התפתחות קוצר הראיה.

אז כשאתם מתלבטים מה לעשות עם הילדים באחה"צ פנוי ונעים- צאו איתם לטיול בפארק או בגינה במקום לשבת בבית. זה בריא מכל בחינה- אפילו לעיניים! 
תפריט ניווט תחתון