תוכן ענייניםמאת:  ד"ר שי גורן מנהל המרכז לרפואח המרכז לבריאות הפה במרכז הרפואי ת"א (איכילוב)

בשנים האחרונות נרשמת עלייה בתוחלת החיים ובאיכות החיים בגילאים שבעבר נחשבו מבוגרים. הסבא והסבתא של היום הם אנשים פעילים, שומרים על מראה צעיר,  עובדים ומתפקדים בכל תחומי החיים. עולם שלם של תרופות ומכשירים עומד לרשותו של האדם המבוגר על מנת  לשפר את תפקודו ואיכות חייו. וכך גם בתחום רפואת השיניים. המחקרים מראים שקיים קשר מוכח בין אובדן שיניים ומצב הפה לבריאות הכללית  וכן חשוב  לדעת  כי  אובדן שיניים בגיל המבוגר אינו גזרת גורל והוא בהחלט ניתן למניעה.  הסיבות העיקריות לאובדן שיניים הן מחלת העששת ומחלת החניכיים. כיצד נמנע מהן וכיצד נטפל בהן ?


מחלת חניכיים

מחלת חניכיים גורמת (בתהליך הדרגתי שאינו בהכרח כואב) לפגיעה בתמיכת העצם האוחזת את השן. כתוצאה ממחלה זו השן נותרת ללא תמיכת עצם, מתנדנדת ובסופו של דבר נושרת. מחלה זו נגרמת כתוצאה מפעילות חיידקים והיגיינה אורלית לא מספקת. כמו כן ידוע לנו כי קיימת נטייה תורשתית במחלה זו. הצעד היעיל ביותר (כמו תמיד) הוא המניעה: בדיקה שגרתית (לפחות אחת לשנה) אצל רופא השיניים והשיננית יסייעו לזהות את המחלה בשלביה המוקדמים, לשפר את ההיגיינה האורלית, לבצע סילוק אבנית (טיפול שיננית)  ולמנוע נזקים בלתי הפיכים בעתיד. היות והמחלה איננה כואבת וסימניה הקליניים מופיעים בשלבים מאוחרים יחסית חשוב מאוד להגיע לבדיקה טרם הופעת סימנים אלה שכן אם הופיעו כבר סימנים אלה הנזק שנגרם הינו כבר גדול.

עששת:

עששת היא מחלה חיידקית הגורמת להרס חומר השן. גם כאן מומלץ שלא להמתין לשלב הכאב שכן אז ההרס הינו גדול וייתכן ויהיה כבר צורך בשחזור נרחב  של השן או אפילו בטיפול שורש או עקירה. גם כאן, בדיקה שגרתית יכולה לאתר את המחלה בתחילתה ולפעול למניעתה (למשל ע"י הנחת פלואוריד) או לתקנה (באמצעות סתימות קטנות יחסית).


טיפולי שיניים בגיל מבוגר


מה קורה כשהנזק כבר נעשה?

הטיפול הקלאסי באובדן שיניים היה מבוסס בעבר על תותבות מלאות או חלקיות, יתרונן של תותבות אלו הוא עלותן הנמוכה יחסית. חסרונן העיקרי הוא בהיותן שיחזור נשלף שיש להוציא ולנקות. כמו כן, בהעדר שיניים הולכת ונספגת העצם באזור ויהיה קשה יותר ויותר לייצב את התותבת בפה או לבצע שיקום אחר הכולל שתלים למשל.
שימוש בשתלים דנטליים - יתרונות וחסרונות
בשנים האחרונות הולך וגובר השימוש בשתלים דנטליים, אשר יכולים לתת מענה חלופי לשיניים שנעקרו (כחלק מבסיס לתותבת להגברת היציבות או כשיחזור קבוע שאיננו נשלף).  לעיתים יש צורך בפרוצדורות כירורגיות מקדימות (כמו הרמת סינוס או תוספת עצם) על מנת שנוכל להחדיר שתלים ולהעניק למטופל שיקום קבוע ויציב. לשיקום קבוע שאיננו נדרש להוצאה לצורך תחזוקה יתרון בכך שמעניק למטופל (בכל גיל) תחושת ביטחון ויציבות. החיסרון הינו כמובן העלות הגבוהה יחסית של טיפולים אלו בהשוואה לעלות תותבות נשלפות.

טיפולים במרכז לבריאות הפה

במרכז לבריאות הפה שבבית החולים איכילוב אנו מציעים את כל מגוון טיפולי השיניים הקיימים תוך שילוב יתרונות בולטים למטופלים מבוגרים:
- ריכוז של רופאים מומחים בתחומים שונים תחת קורת גג אחת
- מגוון טיפולים רחב: טיפולי חניכיים, כירורגיה פה ולסת, יישור שיניים לילדים ולמבוגרים, טיפולי שורש, מומחים לילדים, הפרעות במפרק הלסת
- רופאים המנוסים בטיפול במבוגר
- ניסיון רב בטיפול בחולים בעלי מחלות רקע מורכבות
- טיפול בהרדמה כללית

הכותב, דר' שי גורן מנהל המרכז לבריאות הפה המרכז הרפואי תל אביב (איכילוב)
לתיאום פגישות יעוץ: 03-6973676.
כמו כן ניתן להפנות שאלות באמצעות אתר bewell


תפריט ניווט תחתון