תוכן עניינים

דרכי הטיפול, ייחוד, שיתופי פעולה ופעילות מחקרית 


במרכז הרפואי איכילוב, בלב תל אביב, ישנה מרפאה שקטה המטפלת בנפגעי סמים מזה 25 שנים.

במרפאה זו מטפלים מדי יום בכ-330 אנשים המכורים לסמים ועוזרים להם להתמודד עם המחלה.

כן, אתם קוראים נכון. ההתמכרות לסמים הינה מחלה כרונית (chronic relapsing brain disorder) שיש לטפל בה כמו שמטפלים במחלת הסוכרת באמצעות האינסולין, כך מטפלים במחלת ההתמכרות לסמים בתרופת הנקראת מתדון.

במרפאת אדלסון כל נפגע סמים הוא סיפור של חיים, סיפור מורכב ביותר שבו החיים לא ממש האירו להם פנים והתגלגלו לסמים. שלא יובן לא נכון, אינני מוריד מאחריותו של כל אדם למעשיו, אך בנקודת זמן נוכחית, כאשר המצב הנתון שהאדם התמכר לסמים ולא משנה מדוע וכיצד, הוא בעצם "נדבק" במחלה – מחלת ההתמכרות לסמים. כאן קודם כל מתייחסים אליו כאל אדם חולה. הטיפול הניתן במרפאה הוא בעצם טיפול תרופתי אחזקתי באמצעות מתדון ויש לנו מחקרים המוכיחים שזהו הטיפול היעיל ביותר, לצד טיפול פסיכוסוציאלי ובעידוד לשיקום.

את המרפאה הקימה ד"ר מירי אדלסון ב-25 ביוני 1993. היא ביקשה להעניק לנפגעי הסמים טיפול רפואי מתוך מקום מכבד ומכיל ומדאגה לבריאותם של המטופלים, במקום בו יוכלו לקבל טיפול הוליסטי כוללני ולצמצם את הנזקים הבריאותיים הנגרמים להם  תוך כדי שיקום תעסוקתי, חברתי ומשפחתי.

המרפאה מוסמכת מזה תריסר שנים באקרדיטצית CARF, המתמחה בטיפול בנפגעי סמים ולכן נהלי הטיפול והניהול במרפאה ברורים ומוקפדים מאוד. כחלק מביה"ח אנו מחויבים גם באקרדיטצית JCI, המשמעות שאנו בעלי אקרדיטציה כפולה. אני מקווה שאקרדיטצית ה-CARF תחייב  כסטנדרט את מרכזי הטיפול בארץ שעושים אף הם עבודת קודש.

יתרון יחסי בולט נוסף, הוא שיתוף פעולה לו אנו זוכים ממחלקות וממכונים שונים בביה"ח, בעיקר בנושאים של תחלואה כפולה וייעוצים. 

ד"ר מירי אדלסון שמה דגש על המחקר בנושא ההתמכרויות, לכן  קיימת במרפאה פעילות מחקרית ייחודית אותה מובילה ד"ר פלס יחד עם פרופ' שרייבר בשיתוף פעולה עם ראשת המעבדה לביולוגיה של ההתמכרות באוניברסיטת רוקפלר בניו-יורק הפרופ' מרי ג'ין קריק.

אלה חלק מהיתרונות הבולטים של המרפאה. הבעיה העיקרית שלנו במקצוע הזה היא הבורות והסטיגמה לגבי המתדון, מצד החולים, מצד מטפלים מדיסציפלינות שונות, הפוגשים מטופלים אלו במסגרת עבודתם ומצד החברה.

ישנן תכניות רבות להרחבת השרות הניתן במרפאה ואיכותו, תוך הסתייעות במחלקה להתמכרויות במשרד הבריאות, בתי המשפט הקהילתיים, הרשויות המקומיות והרשות למלחמה בסמים, אל מול אתגרים נוספים העומדים לפתחנו ברמה הלאומית, כגון הזדקנות האוכלוסייה המטופלת, ההתמודדות עם תופעת ה-over dose והשימוש הבלתי סביר בתרופות מרשם אופיאטיות כתחליף לסמים, שהתפתחה בארה"ב למימדים של מגיפה, וגם בארץ נראים כבר סימניה.

עם זאת, לא ניתן לתאר את הסיפוק הרב והעצום שנוצר במקום הזה, כפוגשים מטופלים שעשו דרך ארוכה וקשה ומצליחים לשקם את עצמם ולתרום לחברה, ויש לא מעט כאלה במרפאה.

בחודש יוני מציינים את שבוע העולמי למאבק בסמים ובמקביל חגגה המרפאה 25 שנים מיום הקמתה.

דרכי  התקשרות

  • שעות קבלת מטופלים בכל יום בין השעות 6:45-13:45
  • המרפאה פעילה בין הימים א-ה בין השעות 6:00-16:00
  • מענה טלפוני בין השעות 06:30-16:00
  • מס' הטלפון במרפאה – 03-6973226
  • פקס-036973822


תפריט ניווט תחתון