תוכן עניינים

פסיכודרמטולוגיה הוא אחד מהענפים החשובים, אך הפחות מוכרים, ברפואת העור.

העור, האבר הגדול ביותר בגוף, מבטא ומביע אספקטים רבים מחיינו. הוא יכול לבטא מחלות שונות שעדין לא אובחנו, ולשמש כסימן ראשון למחלה; הוא יכול לבטא מחלות קיימות ומצבים שונים, כמו תת תזונה, בעיות הורמונליות, גנטיות ונוירולוגיות, המופיעות בעת ובעונה אחת, יחד עם הממצאים בעור. העור יכול לבטא גם את מצבו הנפשי של האדם בצורת הסמקה, חיוורון, גרד, הקרחה ועוד.

פסיכודרמטולוגיה מערבת את המצבים הרבים והשונים, הקיימים בין הדרמטולוגיה והפסיכיאטריה.

ההפרעות הפסיכודרמטולוגיות השונות מתחלקות למספר קבוצות:

  • מטופלים עם בעיות פסיכיאטריות מוכרות, וללא מחלת עור אמיתית. הם פונים לרופא עם תופעות עוריות שלא קיימות באופן אוביקטיבי, או שהם גורמים לעורם נזקים, על מנת להגיע לטיפול.
    מטופלים המפתחים מצבים נפשיים שונים, בעקבות מחלות העור האמיתיות מהן הם סובלים, בעיקר בשל הפגיעה במראה ובשלמות העור. 
  •  מטופלים המתלוננים על תחושות עוריות שונות כמו גרד, עיקצוץ, תחושת שריפה, תחושה של גורמים הזוחלים על גופם, כאבים ועוד. תלונות אלו יכולות להגרם כתוצאה מגורמים אורגניים, אך גם מגורמים נפשיים. אם מדובר בחולים שמקור תלונותיהם הוא נפשי, הרקע לכך הוא בדרך כלל דכאון או חרדה. במקרים כאלה ואחרים, טיפול בתרופות פסיכוטרופיות (המשפיעות על מצב הרוח) מסייע להתגבר על התחושות הללו של גרד, כאב, עיקצוץ, שריפה ועוד, בכך שמנטרל את הדיכאון או החרדה
  • מטופלים, שמצבם הנפשי גורם להתפרצות או להחמרת מחלת העור הראשונית שלהם. במקרים אלה, הטיפול בתרופות פסיכוטרופיות הינו יעיל ביותר, ומסייע לטיפול המקומי הניתן במקביל.
  • מטופלים, שבעקבות טראומה, אסון, חויה קשה, או שינוי רדיקלי בחיים, מפתחים תופעות עוריות שאינן דורשות טיפול תרופתי כלל, ולעיתים רק טיפול מקומי במשחות, הזרקות או פוטותרפיה.

תפקידו של הרופא העוסק בפסיכודרמטולוגיה, הוא לאבחן את המרכיבים הדרמטולוגיים והפסיכולוגים של המטופל, ולסייע לו הן בתחום העור והן בתחום הנפש.

רבים מחולי העור, לא מבינים שבעייתם נובעת מבעיות נפשיות. תפקידו של הרופא, הוא לזהות את מצבם הנפשי ולהדריכם בחיפוש עזרה נפשית, במסגרת הקהילה.

רבי מהמטופלים מסרבים לפנות לעזרה נפשית ומתעלמים מן המרכיבים הנפשיים של מחלת העור, בשל חשש מסטיגמה של "חולה נפש", או בשל חוסר הבנת מצבם.

במקרים אחרים, המטופלים אינם מסוגלים לממן את הטיפולים הפסיכולוגיים או הפסיכיאטריים, הדרושים להתמודדות עם מצבם.

המרפאה לפסיכודרמטולוגיה וגרד כללי הפועלת במסגרת מחלקת עור שבמרכז הרפואי ת"א, עוסקת ברפואת העור, תוך הבנת האספקטים הנפשיים המלווים את מחלת העור.

אנו מסייעים לחולה להבין את מחלתו ואת הגורם המסתתר מאחוריה, מציעים לו טיפול תרופתי בתרופות ובמשחות, ומפנים אותו, לפי הצורך, לגורמים שונים בתחום רפואת הנפש.

במקרים של בעיות גרד, אנו מרחיבים את הבירור לאספקטים נוספים של הרפואה - הרפואה הפנימית, ומבצעים בירור מעבדתי והדמייתי נרחב, בכדי להבין האם קיימות סיבות גופניות לתלונות הגרד. אם אנו מאבחנים שסיבת הגרד היא פסיכוגנית, אנו מסייעים למטופל בהבנת מצבו הנפשי והגופני, ומציעים לו טיפולים הולמים.

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון