תוכן עניינים

תחילתה של שנה חדשה, בין אם מדובר בשנה אזרחית או בשנה עברית, היא סיבה טובה לעצור רגע ולחשוב מה היינו רוצים לעשות בשנה הקרובה.
לשם כך, אספנו עבורכם 10 עצות לחיים בריאים יותר, שכדאי להכיר ולאמץ לקראת השנה החדשה, כדי להרגיש טוב יותר ובעיקר לשמור על הדבר החשוב ביותר לכל אחד מאיתנו- הגוף שלנו.

1. ספורט ופעילות גופנית

עשרות מחקרים כבר הוכיחו שפעילות גופנית טובה לבריאות. מחקרים שנעשו במרוצת השנים לא רק הצביעו על הקשר בין השניים, אלא גם הובילו להמלצות הקוראות להורים להזיז את ילדיהם מהספה ומהמחשב ולהוציא אותם החוצה לפארק, לריצה קלה או לחוגים הכוללים פעילות גופנית.

2. תזונה נכונה

החיים של רובנו כוללים שעות עבודה וערות רבות, בהן אנו נתונים תחת לחץ רב, בין אם מדובר במשימות הדורשות ריכוז במהלך העבודה ובין אם מדובר בבית. מה שמשפיע על האכילה שלנו וגורם לה להיות לא מסודרת, שרירותית ולא מתוכננת.לא בכדי תופעת השמנת היתר כבר מכונה בעולם המערבי "מגיפה" ותוכניות פעולה רבות, הנלמדות כבר בגנים, בגיל הרך, מטמיעות את חשיבות האכילה הנכונה באמצעות לימוד של פירמידת המזון אשר שמה דגש על אכילה מסודרת הכוללת את כל אבות המזון.

מחקרים הוכיחו כי שינויים קטנים כמו הפחתה של 3 גרם ליום בכמויות המלח ,תוביל לירידה של אחוז ניכר מהמקרים החדשים של אירועים מוחיים, מחלות לב ותמותה מכל סיבה שהיא.
להמלצות נובפות לתזונה בריאה לחץ כאן

3. לישון טוב בלילה

בחברה המודרנית קיימת נטייה "להספיק הכול", מה שגורם לחוסר איזון תמידי בין העבודה לחיים הפרטיים. כתוצאה מכך, רבים מאיתנו מוותרים על שעות שינה יקרות, כדי להספיק למלא את כל התפקידים הדרושים.

מחקרים שבדקו את השפעת חוסר שעות השינה על בריאותנו מצאו כי התרגלות לשעות שינה מעטות לאורך זמן, או לשינה בלתי רצופה, עלולה להשליך על איכות הבריאות שלנו לטווח הארוך ולגרום לשבץ מוחי, התקף לב ולמחלות כלי דם, כמו גם להשמנת יתר - שהינם גורמים ידועים המשפיעים על תמותה מוקדמת.
על פי מסקנת החוקרים, שבע שעות שינה רצופות, תורמות לשמירה על הבריאות ומצמצמות את הסיכון לפתח מחלות כרוניות בעתיד.

4. לשמור על העור

העור הוא האיבר הגדול ביותר בגופנו. אחד הגורמים המשפיעים עליו, לבד מהזדקנות ומחשיפה לשמש הוא חשיפה לפגעי מזג האוויר. העור שלנו, במיוחד בחורף, עלול להפוך ליבש, פצוע ומגורה. הקפדה על מספר פעולות בכל יום, הכוללות מריחת קרם לחות, שמירה על לחות בחדר מחומם ועוד, יכולות לעשות את ההבדל. לכל הטיפים לשמירה על בריאות העור לחץ כאן.

5. לא להזניח את השיניים

השיניים הן איבר המלווה אותנו מהינקות ועד  הזקנה. שמירה על שיניים בריאות ופה בריא היא חלק משמירה על בריאות כללית טובה. הנה מספר כללים שכדאי להכיר, שיעזרו לכם ולכל היקרים לכם לשמור על בריאות הפה. לחץ כאן  

6. לחדד את הזיכרון

בשנים האחרונות חלה התקדמות משמעותית בהבנת גורמי הסיכון להתפתחות הפרעות ביכולת החשיבה, הזיכרון והריכוז אצל מבוגרים. בעיות בזיכרון, בתפקודי החשיבה וביכולות המנטאליות, יכולות להיות מאובחנות ומאותרות בשלבים הראשונים להופעתן. עם האיתור המוקדם ניתן להפעיל תוכנית מניעה אשר עשויה  להשפיע על קצב ההידרדרות ואולי אף לדחות את מועד ההופעה של מחלת האלצהיימר, של דמנציה ושל הפרעות קוגניטיביות אחרות ולהפחית את חוסר הוודאות לגבי המצב בהווה.ישנם מספר סימני אזהרה לאיתור הפרעה בזיכון לחץ כאן כדי להכיר אותם. 
ניתן אף לבחון את מצב הזיכרון באמצעות שימוש במחשבון הזיכרון.

מה לעשות?
במידה ומצאת כי קיימים אצלך לפחות שלושה סימנים המעידים על פגיעה בזיכרון, מומלץ לפנות לאבחון הפרעת זיכרון ולייעוץ רפואי. ניתן גם לשפר את הזיכרון  באמצעות פעילות גופנית אירובית מתונה.,מחקר גם מצא כי הליכה של 8 ק"מ בשבוע עשויה להגן על המוח מפני ירידה בתפקוד הזיכרון. מחקרים נוספים הוכיחו כי גם נטילת תוסף של אומגה 3, אצל מבוגרים עם ירידה קוגניטיבית קלה, עשוי לשפר במעט את ההישגים.   

7. להפסיק לעשן

רבות דובר כבר על נזקי העישון, עישון הינו אחד מגורמי הסיכון המשמעותיים ביותר לטרשת עורקים, מחלת לב, אירועי לב, אירועים מוחים, מחלות טרשתיות בכלי הדם בגוף, מחלת ריאות, ולמחלות סרטניות מסוגים שונים. עישון כהרגל חברתי תורם לעליה בשכיחות כל המחלות הנ"ל בקרב החשופים אליו באופן פאסיבי. גם עישון "קל" ותקופתי, שהגדרתו אינה ברורה, מהווה סיכון בריאותי משמעותי, במיוחד בתחום מחלות הלב וכלי הדם. הרגלי עישון אלה מהווים סכנה זהה לזו האורבת בגין עישון יומי קבוע, ומומלץ לשים לב להשלכות הבריאותיות.

8. להקדיש זמן למשפחה

יש האומרים "המשפחה מעל הכל"- אז השנה זה הזמן גם להוכיח זאת. אז יש לנו המלצה קלה לבילוי משפחתי שלא כרוכה בהוצאה כספית ופשוטה לביצוע – ארוחת ערב משפחתית משותפת. מחקרים גם הוכיחו כי ארוחות משפחתיות הכוללת תקשורת חיובית בריאה בין בני המשפחה ושמירה על איזון בין התעסקות באוכל לנושאים אחרים- מועילות מאוד לילדים, ועשויות לצמצם אצלם סיכונים שונים, כמו צריכת אלכוהול וסמים, הפרעות אכילה, או השמנת יתר. למחקר המלא בנושא לחץ כאן.

9. לטפח את הזוגיות

אם מתי שהוא עלתה בראשכם השאלה: נישואין, למה היינו צריכים את זה? אתם יכולים לקבל תשובה מדעית- חיי זוגיות ארוכי טווח מסייעים בשמירה על בריאותכם הגופנית והנפשית. כך על פי  מאמר שפורסם בבריטיש מדיקל ג'ורנל.
חוקרים מאוניברסיטת קרדיף באנגליה, טוענים כי אנשים נשואים חיים בממוצע זמן רב יותר. בנוסף, הם גילו כי נשים הנמצאות במערכת יחסים נהנות מבריאות נפשית טובה יותר, לעומת הגברים שמרוויחים מבחינת הבריאות הגופנית.
אז מה הסוד לשמירה על קשר קבוע, יציב לאורך זמן? לסקסולוג עידן מיליצ'ר יש את התשובה. לקריאה לחץ כאן

10. רפואה מונעת

כולנו מטפלים במכונית שלנו באופן מסודר: יודעים מה סוג הדלק, שמן, לחץ אוויר בצמיגים וכדומה, אולם מה לגבי הגוף שלנו? מה לגבי תקינותו?
פרופ' שלמה ברלינר, המנהל הרפואי של beWell אומר: "הרפואה המערבית החלה לשים דגש על תחום המניעה – הנקרא "רפואה מונעת". באמצעות רפואה מונעת של מתן חיסונים נעלמו כמעט כליל מחלות כמו שיתוק ילדים,  שעלת, אדמת, חצבת ואחרות..  הוכחה לחשיבות שמחייסים הגופים העוסקים ברפואה בארץ לרפואה המונעת הודגמה זה מכבר, באישור סל תרופות הכולל תרופות רבות הקשורות למניעה.
אז בשנה הקרובה, תחשבו גם קצת על עצמכם ותשקיעו כמה דקות כדי לבדוק מה אתם יכולים לעשות כדי לשפר את בריאותכם.
לשאלון "מה מצב הבריאות שלי?" לחץ כאן

והעיקר, גם אם תאמצו רק חלק מההמלצות האלה, אנו מאחלים לכם שנה אזרחית טובה עם חיבוק גדול של בריאות!

לכל הטבות הבריאות של beWell

תפריט ניווט תחתון