תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

וידאו

אשפוז וליווי קשישים קרסו
על התמודדות עם הורה דימנטי
בית חולים שיקומי

המערך הגריאטרי פועל להעניק למטופלים הקשישים טיפול איכותי, מתאים למצבם, כדי לשפר את בריאותם ותפקודם ולהביאם ליכולת, עצמאות ואיכות חיים טובות ככל האפשר.

חזון המערך הגריאטרי:

צוות המערך מתחייב להעניק טיפול מקצועי, מוביל, אנושי ומכבד, באופן שווה לכל זקן, במחלקות הייעודיות ובבית החולים הכללי, באמצעות עבודת צוות מיטבית בדגש על רצף טיפולי, ותוך הצטיינות בהוראה, מחקר ופיתוח רפואת הזקנה.


המערך כולל שלוש מחלקות אשפוז, מרפאות, ושירותים גריאטריים שונים במחלקות האחרות של בית החולים בהן מאושפזים קשישים. 
במערך פועלים צוותים המורכבים מאנשי רפואה, סיעוד ומקצועות הבריאות אשרש עברו הכשרה ייעודית לטיפול בצרכי הבריאות הייחודיים של אנשים מבוגרים, שלרוב סובלים ממספר מחלות ובעיות בריאותיות, מטופלים במספר רב של תרופות, ולעתים קרובות סובלים מירידה בתפקוד, זמנית או ממושכת. 
במערך מתחנכים סטודנטים לרפואה ולסיעוד, מתמחים ברפואה גריאטרית ומתמחים בסיעוד גריאטרי. 

יחידות המערך הגריאטרי

מחלקות אשפוז

 • פנימית גריאטרית: מחלקה פנימית גריאטרית, אשר מונה 32 מיטות אשפוז, מיועדת  לתת מענה ייחודי לחולה הקשיש והמורכב. החולים מתקבלים  כחולים דחופים דרך חדר המיון או ממחלקות בית החולים.

 • מחלקות אשפוז: שיקום גריאטרי א' ושיקום גריאטרי ב', אשר בכל אחת מהן 34 מיטות אשפוז. מיועדות לתת מענה שיקומי בתחומים הנוירולוגי, אורטופדי ולאחר ירידה תפקודית או קוגניטיבית משמעותית מסיבות אחרות.

מרפאות גריאטריות
 • מרפאה גריאטרית כוללנית לטיפול בבעיות אופייניות לזיקנה: ירידה בתפקוד, הפרעות בזכרון, דיכאון, קושי עם הטיפול התרופתי ובאופן כללי תלונות הקשורות לחוסר איזון רפואי. המטופלים עוברים הערכה מסודרת על-ידי רופא גריאטר מומחה המבצע הערכה גריאטרית מקיפה שבסופה נרשמות המלצות לרופא המשפחה.
  במידת הצורך ימולאו טפסים לביטוח לאומי הדורשים חתימת גריאטר מומחה (יש להביא למרפאה מסמכים רפואיים, רשימת תרופות עדכניות ומסמכים מאשפוזים קודמים אם יש
 • מרפאות משולבות: המטו-גריאטרי, אונקו-גריאטריה, מיועדות למתן מענה לחולים אונקולוגיים הסובלים, בנוסף, מתסמינים גריאטריים. החולים עוברים הערכה בדומה להערכה במרפאה הגריאטרית הכוללנית, משולבת עם דיון או הנחיות עם הצוותים האונקולוגים המטפלים לצורך הכוונה וטיוב הטיפול האונקולוגי בהם.

שירותים גריאטרים נוספים

 • השירות הגריאטרי לחולה המאושפז ותכנית הזה"ב: מטרתם לתת מענה לחולה הקשיש המאושפז במחלקות בית החולים השונות (שאינן מחלקות גריאטריות). בחלק מהמחלקות קיים שירות פרו-אקטיבי במסגרתו מזהה הצוות המטפל חולים בסיכון ומתערב לשיפור המענה הרפואי להם באופן יזום. במחלקות האחרות מתקיימים ייעוצים גריאטריים בהתאם לבקשת הצוות הראשוני המטפל

הצוות המטפל

כל אדם המאושפז במחלקות הגריאטריות, מטופל על ידי צוות רב מקצועי, הכולל רופא ואחות ייעודיים ואנשי מקצועות הבריאות בהתאם לצורך בתחומים הבאים:

 • פיזיותרפיה - במטרה לשקם את יכולת התנועה כאשר מערכות התנועה נפגעו, ובפרט הליכה עליית מדרגות, יכולת לקום מהמיטה ולעבור לכסא וכדומה.  מכון הפיזיותרפיה כולל מכשור מגוון ובריכה טיפולית.

 • ריפוי בעיסוק - במטרה לשקם את התפקוד היומיומי, ובפרט בתחומי ההלבשה, הרחצה והאכילה, שיפור יכולת החשיבה והריכוז ותרגול היכולת לחוש ולנוע, זאת תוך שימוש בעזרים במידת הצורך.  כמו כן  ניתנים מידע והכוונה לארגון הבית והתאמתו לקראת החזרה הביתה.

 • קלינאות תקשורת - במטרה לאבחן ולטפל בבעיות בשפה, דיבור ובליעה וכן בהפרעות שמיעה.

 • תזונה קלינית - במטרה לגבש את הצרכים התזונתיים של המטופל בהתאם לבעיה ולמחלות הרקע. בהתאם לצורך ניתן אוכל ומאוזן במרקמים שונים וכן העשרה תזונתית וקלורית.

 • עעבודה סוציאלית - במטרה לרכז את התמיכה במטופל ובמשפחתו, באמצעות יעוץ, הדרכה, טיפול ומיצוי זכוית. בנוסף  מסייעת העו"ס בתכנון השחרור הביתה ומדריכה לגבי האפשרויות השונות של קבלת עזרה לאחר השחרור מביה"ח ובכלל זה במקרה שיש צורך בהעסקת עובד זר או העברה לבית אבות.

  לשאלות ותשובות בנושא שיקום בגיל המבוגר


מידע על המצב הרפואי

 • מידע לאדם המאושפז  - מסירת מידע רפואי הוא חלק בלתי נפרד מהטיפול. מידע והסבר ראשוני למתאשפז  נמסר ע"י רופא עם ההגעה למחלקה. לאורך כל זמן האשפוז תקבל מהרופא במחלקה מידע שוטף על מצבך ובכלל זה שינויים במצבך הרפואי והתפקודי.
  לקראת השחרור תקבל הדרכה לגבי המשך הטיפול.

 • מידע לגבי חולים מורכבים או בלתי יציבים - מידע זה ימסר לבני המשפחה באופן יזום על-ידי הרופא, בהתאם לצורך. יש להשאיר טלפון של בן משפחה במזכירות המחלקה.

 • פגישה עם מנהלת המערך - ניתן לקבוע בימי השבוע בתיאום טלפוני 03-6974074

 

לתשומת לבכם, צוות המחלקה אינו רשאי למסור מידע אודות המטופלים במחלקה בטלפון, אלא במקרים דחופים. זאת על מנת לשמור על סודיות רפואית וצנעת הפרט.  

פרטי היחידה

פנימית גריאטרית: מחלקה - 03-6972930 (מיקום: קומה 9, בניין הלב ע"ש סמי עופר)
גריאטריה א' - 03-6973230 | גריאטריה ב' - 03-6973642 | מיקום: בניין השיקום קומה 3
מרפאה גריאטרית - 03-6974074, בימים א'-ה', בין השעות 09:00-17:00
פקס: פנימית גריאטרית -03-6972931 | גריאטריה א'- 03-6973428 | גריאטריה ב' - 03-6973692
בניין השיקום
קומה 3
שעות ביקור: בכל ימות השבוע, בשעות: 07:30-21:30

 מהפייסבוק

 

תפריט ניווט תחתון