תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים


אולטרה סאונד היא בדיקה המשמשת להדגמת אברי גוף שונים באמצעות גלי קול. השיטה אינה כרוכה בקרינה ומכאן יתרונה הברור בבדיקות של עוברים, תינוקות וילדים, אשר רגישים לקרינה פי כמה מאשר מבוגרים. כמו כן, הדגמת אברי הגוף בתינוקות ובילדים היא טובה יותר מאשר במבוגרים בשל מבנה גופם הקטן. הבדיקה אינה כואבת ואינה פולשנית. בנוסף, ההורה יכול לשהות לייד הילד, כולל אמא בהריון.
הבדיקות מתבצעות על בסיס דחוף (דרך מיון) או על בסיס אמבולטורי בהתאם להתוויה הקלינית.


אולטרה סאונד בטן / דרכי שתן

התוויות שכיחות: כאבי בטן, זיהומים בדרכי השתן, ממצא שנימוש ע"י הרופא בבדיקה גופנית, מעקב ממצאים ידועים ולאחר ניתוחים הדורשים מעקב. במקרה של בטן חריפה, נשלחים פעמים רבות ילדים דרך המיון אלינו לשלילת מקור כירורגי לכאבים, לדוגמה דלקת חריפה של התוספתן (במבוגרים במקרים רבים יש צורך בביצוע בדיקת סיטי הכרוכה בקרינה). בבדיקת כליות ודרכי השתן, לעתים יתבקש הילד בתום הבדיקה להתרוקן ולשוב לבדיקה נוספת של שלפוחית השתן (בדיקת שארית שתן).

ההכנה הדרושה לבדיקה:

  • אולטרה סאונד בטן: עד גיל 3 שנים – צום של בין ארוחות (כשעתיים). בין גיל 3 ל- 6 שנים – צום של כ- 4 שעות. מעל גיל 6 – צום של 6 שעות טרם הבדיקה. 
  • אולטרה סאונד כליות ודרכי השתן: עד גיל 3 אין צורך בהכנה למעט מתן נוזלים כפי הניתן. מעל גיל 3 יש לשתות 2-3 כוסות מים כשעתיים לפני הבדיקה ולהימנע מהטלת שתן עד ביצוע הבדיקה.


אולטרה סאונד פיתולי מעי

בדיקה מכוונת לפיתולי המעי בדרך כלל בשאלה של מחלת מעי דלקתית. משמשת למעקב ולהערכת תגובה לטיפול, יכולה לחסוך בביצוע בדיקות ארוכות כגון MRI מיוחד של הבטן (אנטרוגרפיה). ההכנה הדרושה לבדיקה זהה לזו של אולטרה סאונד בטן רגיל.

אולטרה סאונד עמוד שדרה

ניתן לבצע בתינוקות עד גיל 3 חודשים בלבד, ומוטב כמה שיותר מוקדם. ההתוויה השכיחה ביותר לבדיקה היא קיומה של גומה קטנה או אסימטריה של הקפל בעכוז התינוק. אין צורך בהכנה מיוחדת לבדיקה זו.

אולטרה סאונד מוח

לתינוקות מרפס קדמי, המשמש לנו כ"חלון הצצה" אל המוח ומאפשר לנו ביצוע הדמייה שלו באמצעות אולטרה סאונד. המרפס הולך ונסגר עם הזמן, ובדרך כלל קרוב לסגירה בגיל 9 חודשים. מכאן, שככל שהתינוק צעיר יותר, הבדיקה תהיה טובה יותר. ההתוויות השכיחות לביצוע הבדיקה, הן מעקב בפגים ועלייה חדה מידי בהיקפי הראש. אין צורך בהכנה מיוחדת לבדיקה זו.

אולטרה סאונד צוואר/רקמות רכות

בצוואר מבנים רבים כולל בלוטת התריס, בלוטות רוק וקשריות לימפה, ולעתים בדיקת האולטרהסאונד משלימה את בדיקת הרופא בבירור גוש או בלוטה שנימושו על ידו. בבדיקה זו בדרך כלל ישנו גם שימוש בדופלר צבע, המדגים את כלי הדם וזרימת הדם בהם ובאברי הצוואר. על העור וברקמות הרכות בכל מקום בגוף, ישנם לעתים נגעים או גושים הדורשים המשך אפיון באולטרה סאונד, למשל המנגיומות ודרמואיד. גם בבדיקה זו נשתמש בדופלר צבע. אין צורך בהכנה מיוחדת לבדיקות אלו.


אולטרה סאונד דופלר שק האשכים

זוהי בדיקת הבחירה להדגמת מיקום האשכים, גודלם, מרקמם וזרימת הדם בהם. ההתוויות השכיחות לביצוע הבדיקה, כוללות כאב חריף באשך (בדיקה דחופה המתבצעת דרך מיון), בירור מיקום של אשך טמיר ומישוש גוש בשק האשכים. אין צורך בהכנה מיוחדת לבדיקה זו.

אולטרה סאונד אגן קטן בילדות (טרנס אבדומינלי)

ניתן להדגים את הרחם והשחלות דרך דופן הבטן (ולא דרך הנרתיק כפי שמבוצע בנשים). ההתוויות השכיחות לבדיקה, הן בירור של התבגרות מינית מוקדמת, ומקרים של מחזור בלתי סדיר או אי-קבלת מחזור כלל. לבדיקה זו יש צורך להגיע עם שלפוחית מלאה, כך שההכנה לבדיקה זהה לזו של בדיקת הכליות ודרכי השתן. לעתים הנבדקת תתבקש לשתות עוד, על מנת להשיג הדמייה טובה של אברי האגן.

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון