וידאו

ד"ר פתאל: שיתוק מוחין בילדים
נוירולוגיה ילדים

​שיתוק מוחין (Cerebral Palsy, או CP בקיצור) הינו שם כולל לקבוצת הפרעות נוירולוגיות, בהן קיימת פגיעה מוחית בשלבים המוקדמים של התפתחות המוח (התקופה העוברית, התקופה הסב-לידתית ושנות החיים הראשונות).
שכיחות התופעה עומדת על 0.2%-0.5% מכלל הלידות, והיא נמצאת במגמת עלייה עקב הגידול במספר הפגים הקטנים במיוחד (מתחת ל-1,000 גרם) אשר צולחים את תקופת הפגות.
ישנם מספר גורמים להתפתחות שיתוק מוחין, ביניהם: העדר חמצן למוח, מצוקה בלידה, משקל לידה נמוך (מתחת ל– 1,500 גרם), פגות, דימום תוך מוחי, זיהומים או רעלנים שונים בהריון, הפרעות התפתחותיות של המוח וכן חבלות מוחיות חמורות בגיל הרך.
שיתוק מוחין מוגדר כפגיעה מוחית שאינה מתקדמת, אולם תוצאותיו משתנות ומחמירות עם גדילת הילד. המחלה מתבטאת בהפרעה בתפקודים המוטוריים, והיא מלווה בדרך כלל בשיתוק הגפיים ופגיעות נוספות, כדוגמת הפרעות ראייה והפרעות למידה.

אחד התסמינים הנפוצים ביותר בילדים הלוקים בשיתוק מוחין הינו ספסטיות, כלומר: שרירים מכווצים ונוקשים. השריר הנגוע עובר סדרת שינויים, ממצב של שריר ספסטי השומר על טווח תנועתו, דרך איבוד היכולת לנוע והפיכתו לנוקשה ומקוצר, ועד כיווץ והגבלה בטווח התנועה. השמירה על אורך השריר ועל טווח התנועה שלו, היא מאבני היסוד של הטיפול בילד הלוקה בשיתוק מוחין. מטרה זו, מושגת באמצעות טיפול פיזיותרפי ושימוש בעזרים אורתופדיים כחלק מהתהליך השיקומי.
צוות המרפאה לטיפול בשיתוק מוחין וספסטיות בילדים, הינו צוות מקצועי רב תחומי, אשר מייצג קשת רחבה של התמחויות: נוירולוגיית ילדים, נוירוכירורגיית ילדים, אורתופדיית ילדים, פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק. רק שיתוף פעולה בין כל הגורמים המקצועיים יבטיח את יעילות הטיפול ושיפור במצבו של הילד.

הטיפול בשיתוק מוחין

המרפאה לשיתוק מוחין בילדים בבית החולים "דנה-דואק" לילדים, מציעה 2 דרכי טיפול עיקריות, היעילות לשם הפחתת המתח והספסטיות בשרירים, במטרה לשפר את התפקוד המוטורי וההליכה של הילד:

  1. הזרקת בוטולינום - רעלן הבוטולינום הינו חלבון הגורם לניתוק הפעילות של העצב על השריר, וכתוצאה מכך להרפיית השריר ומניעת הספסטיות. ההזרקה מונעת התפתחות התכווצויות וקיצור שרירים, ובכך מאפשרת שיפור של התפקוד המוטורי וההליכה. יעילות הטיפול גדולה במיוחד בקבוצת הילדים בני השנתיים עד החמש, שכן זוהי תקופת צמיחה מהירה שבה העצמות מתארכות, אך השריר המתוח אינו יכול להדביק את קצב הצמיחה. באמצעות הטיפול, הילדים רוכשים תבנית הליכה נכונה יותר. השפעת ההזרקה מוגבלת למספר חודשים, ולכן לעתים קרובות נזקקים הילדים להזרקות חוזרות. במסגרת המרפאה מבוצעות גם הזרקות לגפיים העליונות.
  2. משאבת בקלופן - במקרים מסוימים, בהם הספסטיות חמורה במיוחד, ניתן לבצע השתלה תת עורית של משאבה עם תרופה, המשתחררת לחוט השדרה במטרה לטפל בספסטיות ולגרום לרפיון השרירים. ההליך מורכב ומבוצע בשיתוף עם המחלקה לנוירוכירורגית ילדים.
  3. ניתוחי SDR- selective dorsal rhizotomy 

במסגרת המרפאה, גם ניתנת חוות דעת שנייה לגבי הטיפול המתאים ביותר לילד הלוקה בשיתוק מוחין.


פרטי היחידה

03-6974517
פקס: 03-6974100 - יש לשלוח לשם זימון תור
מרפאות דנה דואק
קומה 1
שעות קבלת קהל: יום ב', בין השעות: 09:00-14:00

תפריט ניווט תחתון