וידאו

ראיון עם ד"ר הדס אבני
מחלות דרכי העיכול (גסטרו) בילדים

​הפרעות אכילה בגיל הרך כוללות קשת של תופעות הנובעות מסיבות שונות. שכיחות הפרעות האכילה בגיל זה נעה בין 25% באוכלוסיה הכללית עד ל- 80% מבין הילדים הסובלים מבעיות נוירו התפתחותיות שונות.
בין אם מדובר על ילדים עם מחלות נלוות המתקשים לאכול בהתאם לנדרש, ובין אם מדובר על ילדים בריאים המתקשים לאכול בכמות או באיכות סבירה, נוצרת כמעט תמיד סיטואציה משפחתית המביאה לחרדה ולדאגה מצד ההורים ולהתנגדות גדולה יותר לאכילה מצד הילד.

הטיפול בהפרעות האכילה והאכלה בגיל הרך כבר בשלבים הראשונים, מקטינה את הסיכוי להתפתחות בעתיד של בעיות גדילה, חסרים תזונתיים, ירידה בתפקוד האינטלקטואלי, איחור בהתפתחות, והפרעה בקשר עם ההורה. 
המרפאה להפרעות אכילה בגיל הרך פועלת מתוך הבנה, כי בעיות האכילה כוללות מרכיבים מתחומים שונים, לכן מומלץ, שהאבחון והטיפול ייעשו במסגרת מרפאה רב מקצועית הכוללת מומחים לגיל הרך: רופאת ילדים, פסיכולוג, תזונאית, קלינאית תקשורת, ואחות. 


למי מיועדת המרפאה

המרפאה מיועדת לילדים מגיל לידה ועד גיל 6, אשר להם אחת או יותר מהתופעות הבאות: 
ירידה במשקל ו/או חיתוך עקומות משקל 
סירוב חלקי או מלא של הילד לאכול 
התנהגויות אכילה לא רגילות (כגון: ישנוניות, בכי, פליטות מרובות, אגירת מזון, הסטת הראש, השתנקויות) 
הנקה מאוחרת עם שילוב מזון מוצק 
קושי במעבר לאוכל מוצק 
אכילת מגוון מצומצם של מזון 
הזנה בזמן שינה 
טקסים והרגלי אכילה ייחודיים 
אכילה מרובה עם או בלי משקל עודף 
התעסקות מוגברת של ההורה בכמות ובאיכות האוכל של ילדו 
גמילה מגסטרוסטום או זונדה ומעבר לאכילה פומית (דרך הפה)
פגישת האבחון במרפאה אורכת כשעה עד שעה וחצי. הפגישה כוללת את צוות המרפאה ובני המשפחה. במהלך הפגישה מקבל הצוות מההורים את הפרטים הרלוונטיים לבעיית הילד, נעשית הערכה גופנית ותזונתית, נבדקת יכולתו המוטורית והתחושתית של הילד לאכול, וכן מתקיימת תצפית על סיטואצית אכילה/האכלה של הילד.
בתום המפגש, ניתנת להורים חוות הדעת לגבי קיום הפרעת אכילה וסוגה, עם המלצות לטיפול בהמשך במסגרת המרפאה או במסגרת אמבולטורית.

בבואך למרפאה יש להצטייד בטופס התחייבות כספית מקופת החולים (טופס 17) או תשלום במזומן/כרטיס אשראי בהתאם לתעריף משרד הבריאות

הצוות הבכיר 

י. שיף, תזונאית ילדים קלינית
ש. בלקוביץ', קלינאית תקשורת
א. גולדין, פסיכולוג קליני 

פרטי היחידה

זימון תורים - 03-6974000
03-6974521
מרפאות דנה דואק
קומת קרקע
שעות קבלת קהל: ימי ג' בין השעות 08:30-13:00

מגזין

תפריט ניווט תחתון