רוצה לדעת עוד?

שם מלא {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.required}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.textBoxChars}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.inputToShort}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.ContactNameTooLong}}

{{500 - ClubFormCtrlAlias.MailContactUS.Description.length}} תוים נשארו מתוך 500

קצת על סיבת הפניה {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.required}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.FreeText}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.inputToShort}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.DescriptionTooLong}}

{{ClubFormCtrlAlias.ServiceMsgResponse}}

וידאו

טרנסג'נדריות אינה הפרעה נפשית/ קרסו 2016
ביהח דנה-דואק לילדים

אנדוקרינולוגיה הינה תחום ברפואה שעוסק בהפרשת הורמונים ובהשפעתם על מערכות הגוף השונות. הורמונים הם כימיקלים המיוצרים ומופרשים מבלוטות אנדוקריניות לזרם הדם ומשפיעים על תהליכים שונים בגוף, כמו גדילה, התבגרות וחילוף חומרים. הפרשת ההורמונים נמצאת תחת ויסות קפדני. מצבים בהם יש חסר או עודף פעילות גורמים לתחלואה. אם לילדך יש בעיית גדילה, בעיית התבגרות, סוכרת או בעיה אחרת הקשורה להורמונים ולבלוטות שמפרישות אותם - הוא זקוק לטיפול ולמעקב של אנדוקרינולוג ילדים.

נושאים המטופלים ע"י אנדוקרינולוג ילדים

 • הפרעות גדילה, קומה נמוכה, קומה גבוהה
 • התבגרות מינית מוקדמת או מאוחרת
 • הפרעה בתפקוד בלוטת התריס: תת או יתר פעילות
 • הפרעה בתפקוד בלוטת ההיפופיזה
 • הפרעה בתפקוד בלוטת האדרנל
 • הפרעה בהתמיינות המינית
 • מרפאת נוער טרנסג'נדר
 • הפרעה בתפקוד שחלתי
 • סוכרת
 • רמות סוכר נמוכות (היפוגליקמיה)
 • השמנה
 • הפרעות בשומנים בדם
 • הפרעות במשק הסידן

 

הטיפול והמעקב האנדוקריני יכולים להיעשות במסגרת מרפאות חוץ בבית חולים או במסגרת קופות החולים בקהילה. טיפול במסגרת בית חולים ייעודי לילדים, מאפשר שיתוף פעולה בין רופאים מתחומים שונים וטיפול של צוות רב מערכתי הכולל אחיות, דיאטניות, פסיכולוגים ועובדות סוציאליות כמו גם ביצוע בירור מעבדתי והדמייתי מהיר ומדויק. בנוסף מקרים דחופים ו/או מורכבים יכולים לקבל את המענה הטוב ביותר במסגרת בית חולים.

תחומי פעילות יחודיים של היחידה

 • גדילה: מעקב אחרי ילדים עם הפרעות גדילה (קומה נמוכה, קומה גבוהה וקצב גדילה לא תקין)מעקב אחרי ילדים עם מחלות כרוניות העלולות לפגוע בצמיחה לגובה, ביצוע בירור מעבדתי מתקדם כולל תבחינים להערכת מלאי הורמון הגדילה, יעוץ מרפאה גנטית במקרים של חשד לתסמונות המשפיעות על הגדילה ביניהן הפרעות  שלדיות.
 • מרפאה לתינוקות שנולדו קטנים לגיל ההריון: למרפאה זו מופנים ילודים שנולדו במשקל ו/או באורך נמוך לגיל ההיריון. מתבצע מעקב ארוך-טווח אחר מדדי גדילה תוך התייחסות להיבטים השונים: תזונה, תחלואה נילווית, אבחון מצבים גנטים שונים. במרפאה צוות רב-תחומי והיא פועלת בשיתוף פעולה עם מרפאות פגים, המרפאה להפרעות אכילה בגיל הרך, המכון להתפתחות הילד, היחידה לגסטרואנטרולוגיה והיחידה למחלות ריאה ודרכי הנשימה בהתאם לצורך.
 • מרפאת מעקב לילדים שהחלימו ממחלות ממאירות: בעשורים האחרונים נצפתה עליה ניכרת באחוזי ההחלמה ממחלות ממאירות בילדים. לטיפולים מצילי החיים (כימותרפיה, הקרנה והשתלת מוח עצם) יש השלכות ארוכות טווח על הגדילה, ההתבגרות ותפקודים הורמונליים אחרים. מטרת המרפאה הינה אתור מוקדם של סיבוכים אלו ומתן טיפול מתאים בהם. המרפאה פועלת בשיתוף עם המחלקה להמטואונקולגית ילדים, המחלקה לנוירוכירורגית ילדים, המכון לנוירולוגית ילדים ומחלקת אורתופדית ילדים. 
 • בעיות בבלוטת התריס: במרפאה מתבצע מעקב אחרי ילודים שבתוצאות הסקר הארצי לאחר הלידה נמצאה אצלם הפרעה בתפקודי בלוטת התריס. מעקב וטיפול בילדים ובני נוער עם הפרעות בפעילות בלוטת התריס (תת פעילות או פעילות יתר), כמו גם הגדלה של הבלוטה. במרפאה מטופלים גם ילדים שנמצא אצלם גוש בבלוטת התריס, הטיפול ניתן בשיתוף עם מכון דימות, מכון איזוטופים ומחלקת אא"ג.
 • התפתחות מינית: במרפאה מתבצע מעקב וטיפול בילדים עם התפתחות מינית מוקדמת או מאוחרת. בבנות מתבגרות - מעקב ובירור במקרים של מחזורים לא סדירים, העדר מחזור לאורך זמן ואפשרויות טיפוליות. המרפאה פועלת בשיתוף פעולה עם מרפאת מתבגרים.
 • מרפאה להפרעות בבלוטת האדרנל: במרפאה מתבצע אבחון, טיפול ומעקב בהפרעות של שגשוג מולד של בלוטת האדרנל עקב חסרים אנזימטים: הצורה הקלאסית והלא-קלאסית של החסר באנזים 21-הידרוקסילאז, וגם בחסרים נדירים יותר של האנזים 11-הידרוקסילאז  ושל אנזימים נוספים במסלול יצור הקורטיזול והאלדוסטרון. המעקב כולל יעוץ הריוני וגנטי, בשיתוף פעולה עם המכון הגנטי והמעבדה לסיווג רקמות בהדסה-עין כרם והיחידה לאורולוגית ילדים.
 • מרפאה להפרעות בהתמיינות מינית: מרפאה העוסקת בהתמיינות מינית שונה, כולל אברי מין דו-כיווניים (שבין בן לבת); אי-התאמה בין הרכב כרומוזומי המין לבין מבנה אברי המין; הפרעה במסלול יצירת הורמוני המין הגבריים, או הפרעה בפעילותם (תנגודת להורמוני המין הגבריים). הטיפול ניתן בשיתוף פעולה עם המכון הגנטי, היחידה לאורולוגית ילדים והמחלקה לכירורגית ילדים.
 •  Dana-Dwek/kidsendocrinology/Pages/peds-endocrinology.aspx: המרפאה מטפלת בילדים ובבני נוער טרנסג'נדרים. זו המרפאה היחידה בארץ הנותנת מענה לילדים ולבני נוער בשאלות זהות מגדרית. צוות המרפאה הינו רב תחומי וכולל אחיות, צוות פסיכוסוציאלי ומומחים באנדוקרינולוגית ילדים. בנוסף, הצוות עובד בשיתוף פעולה עם גורמי בריאות הנפש בקהילה בעלי נסיון בתחום.
 • בעיות במשק העצם: במרפאה מתבצע אבחון וטיפול בהפרעות ברמות הסידן והזרחן, חסר ויטמין D, הפרעה בבלוטת יותרת התריס, רככת, מחלות עצם גנטיות, שברים חוזרים (בעיקר שברים בעקבות טראומה קלה שלא מסבירה את חומרת השבר) ובעיה בריפוי שברים.  הדגש הוא על ילדים בסיכון לבעיה בבריאות עצם בשל מחלה כרונית (כגון מחלות נוירולוגיות, מחלות מעי המפריעות לספיגה וכו') או טיפול תרופתי הפוגע בעצם (כגון טיפול ממושך בסטרואידים).
 • סוכרת: במרפאה מטופלים ילדים, בני נוער ומבוגרים צעירים עם סוכרת או טרום סוכרת. לרוב המטופלים במרפאה סוכרת סוג 1, לחלקם סוכרת סוג 2 , סוכרת על רקע תורשתי (MODY) וסוכרת נאונטלית. למרפאת צוות רב תחומי הכולל רופאים, אחיות סוכרת, דיאטניות פסיכולוגים ועובדת סוציאלית. הצוות עוסק בהדרכת המשפחה והילד עם אבחון הסוכרת ומעניק ליווי ומעקב צמודים להשגת איזון מטבולי ומניעת סיבוכים. ניתנת הדרכה לטיפול באינסולין באופנים שונים כולל זריקות אינסולין מסוגים שונים ומבחר משאבות אינסולין. כמו כן, ניתנת הדרכה לשימוש במד סוכר רציף. סוג הטיפול מותאם לכל ילד באופן אישי. המרפאה מקיימת ימי עיון לילדים עם סוכרת והוריהם ונוטלת חלק בפעילויות של האגודה לסוכרת נעורים בישראל והאגודה הישראלית לסוכרת.
 • השמנת יתר: במרפאה צוות רב תחומי הכולל רופאים העוסקים בבירור גורם הורמונלי העלול לגרום להשמנת יתר, איתור סיבוכים העלולים להגרם מהשמנת יתר והתווית תוכנית להשגת ירידה במשקל וטיפול בבעיות רפואיות נילוות. רופאים, אחיות, דיאטניות וצוות פסיכוסוציאלי מסייעים בהקניית הרגלים לאורח חיים בריא של הילד ומשפחתו והתמדה בהם. במקרים קיצוניים של השמנת יתר עם סיבוכים קשים, יישקל טיפול באמצעות ניתוח בריאטרי. במקרים אלו צוות המרפאה האנדוקרינית מלווה את המטופל לפני, במהלך ולאחר הטיפול הניתוחי. המרפאה פועלת בשיתוף פעולה עם המרפאה לטיפול בבעיות תזונה והשמנת יתר בילדים ומרפאת מתבגרים.
 • מרפאת ליפידים: המרפאה עוקבת אחר ילדים, מתבגרים ומבוגרים צעירים אשר סובלים מעלייה ברמת השומנים בדם תוך התאמת טיפול אישית בהתאם לסוג ההפרעה, חומרתה וגיל המטופל, בשיתוף עם המעבדה האנדוקרינית.


קביעת תורים

קביעת תור לבדיקת רופא
ניתן להתקשר לטל 03-6972513, או לשלוח הפניה לפקס 03-6974306. מענה ינתן תוך 24-48 שעות (אם אין מענה, ניתן להשאיר הודעה בתא הקולי עם מספר טלפון לחזרה).

קביעת תור למבחנים אנדוקריניים
יש להתקשר לטל': 03-6974627, או לשלוח הפניה לפקס: 03-6974306. מענה יינתן תוך 24-48 שעות (אם אין מענה, ניתן להשאיר הודעה בתא הקולי עם מספר טלפון לחזרה).פרטי היחידה

משרד: 03-6972513 - שעות מענה בין 12:00 עד 14:30 בימים א-ה. לא ניתן להשאיר הודעה במענה קולי
אחיות: 6974627 -03
לקביעת תור חוזר- 03-6974000. ניתן לשלוח מייל לקבוע תור ראשון/בקשה למרפאה pend-clinic@tlvmc.gov.il
פקס: 03-6974306 | 074-7219843
מרפאות דנה דואק
קומת קרקע
שעות קבלת קהל: ימי פעילות המרפאה: א'-ה' 08:00-15:00

תפריט ניווט תחתון