תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

וידאו

תיקון עיוותים בגפיים
גידול ממאיר בברך

 מהתקשורת

  • ניתוח חדשני להסרת גידול במפרק הברך ושימור המפרק - לכתבה המלאה

תלת מימד בכירורגיה

​כיום באמצעות טכנולוגית תלת-ממד ניתן לתכנן טרם הניתוח כלי ניתוח שתוכננו מראש בהתאם לאנטומיה של המטופל, תחום הנקרא Patient Specific Instruments (PSI) או 3D Printed Surgical Guides.

​כלים אלה המודפסים מחומרים מאושרים לשימוש בגוף האדם, מנחים את הכירורג לדייק גבולות כריתת גידול, עצם או כל פעולה כירורגית אחרת במקומות ובזוויות שהוגדרו מראש. מטרת השימוש בכלים אלה הוא לשפר את הדיוק הניתוחי ולהימנע מכריתת רקמות חיוניות לתפקוד או לצמיחה. כמו כן, השימוש מאפשר לכירורג לתכנן את מישורי החיתוך ואת התוכנית הניתוחית טרם הניתוח.

תאורי מקרה: 

ניתוחים לתיקון עיוותים בגפיים
עיוותים בגפיים הם מומים במערכת השריר-שלד אשר יכולים להיגרם ממגוון סיבות כגון: מומים מולדים, מחלות אורתופדיות, תסמונות שונות, גידולים, פגיעות טראומטיות ועוד. התסמינים של עיוותים אלה יכולים לנוע בין הבדל קטן במראה של האיבר, לבין אובדן תפקוד משמעותי של הגפיים. 
ב' בן ה-13 סובל ממחלת רככת עצמות תורשתית הגורמת לרכות בעצמות, עיכוב בגדילה ועיוותים בגפיים. הוא נדרש לעבור ניתוח לתיקון עיוות מסוג ברך קלובה (Genu Valgus) היוצר צורת X בברכיים. על מנת לתקן את העיוות בגפה, הכירורג מסיר טריז עצם (Wedge), מיישר מחדש את שני קצוות העצם ומקבע אותם בעזרת פלטה או מסמר. בניתוח של ב', הכירורג נעזר בכלי ניתוח ייעודי שעוצב ותוכנן ע"י צוות המרכז לחדשנות כירורגית בהתאם לאנטומיה של הנער. יצוין כי במרבית בתי החולים, הסרת הטריז מבוצעת  ללא כלי ייעודי. 


 

ניתוח כריתת גידול ממאיר בברך
הדס, בת ה-34 אובחנה לפני מספר שנים עם גידול ממאיר בברך. היא עברה ניתוח להסרת הגידול והמשיכה בחייה. בבדיקת מעקב שגרתית אובחנה חזרה של הגידול שבעקבותיה הומלץ למטופלת על ניתוח לכריתה מלאה של הברך וזאת בעקבות קרבת הגידול הממאיר למפרק הברך. במהלך התהליך לתכנון הגישה הניתוחית, ה' הגיעה למרכז לחדשנות כירורגית ובהמשך לשימוש במודל תלת-ממדי וכלי ניתוח ייעודים התאפשר שימור של הברך ולהדס תפקוד מלא. במקרה זה, הצוות שלנו עבד בשת"פ מלא יחד עם הכירורג לתכנון, עיצוב והדפסה של הכלי הניתוחי שאפשר רמת דיוק שלא הייתה מושגת בניתוח סטנדרטי.

        
            


תפריט ניווט תחתון