תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תלת מימד בכירורגיה

מציאות מדומה בניתוחים

השימוש במציאות מדומה בניתוחים - Virtual reality in surgery, תורם לכך שהמנתח יכול לראות את הדמיות האנטומיה והפתולוגיה של המטופל בתלת-מימד, בעודו מנותק לחלוטין מהמציאות האמיתית.

משקפי המציאות המדומה הם למעשה משקפיים אטומים המכניסים את הרופא המנתח לעולם אחר ומאפשרים לו לראות את כל התכנון הניתוחי בתלת-מימד. הכירורג יכול לשנות את התכנית הניתוחית באמצעים מוחשיים' תוך הקטנה או הגדלה של תמונת האיברים באזור הניתוחי.  עד לשימוש בטכנולוגיה זו המנתח ראה את כל המידע בדו-מימד בהתאם לתפיסה המרחבית שלו. בעזרת משקפי מציאות מדומה, הוא רואה את כל הדמיות ה- CT וה- MRI בתלת-מימד. כך ניתן על בסיס המידע הויזואלי להכיר לדוגמה גידול סרטני מכל ההיבטים. על כן, ההכנה לניתוח מדויקת הרבה יותר ומספקת מידע היכן בדיוק ממוקם הגידול ומהי הדרך הטובה להסירו. השימוש בטכנולוגיה זו משפר את תוצאות הניתוח ואת איכות חיי המטופל. עבור המנתח, האפשרות לניתוח מתוכנן בקפידה תורמת לכך שהניתוח פשוט יותר, ללא חוסר ודאות והפתעות.

מציאות רבודה בניתוחים

השימוש במציאות רבודה - Augmented reality בניתוחים, מספק למנתח ראייה של כל קבצי המידע של בדיקות ההדמיה בתלת-מימד, על הרובד של העולם האמיתי. משקפי המציאות הרבודה הם משקפיים שקופים אותם מרכיב המנתח בחדר הניתוח והם מאפשרים לו לראות את המציאות בשדה הניתוח, עליה לטעון את התכנון הניתוחי בתלת-מימד שנראה ממש על גופו של המטופל. 


ניתן לומר שהמשקפיים מאפשרים 'להלביש' את המידע ו/או הדמייה דיגיטלית על סביבה מציאותית-פיזית. על גביי המשקפיים מוצגים לרופא המנתח בזמן אמת נתונים רפואיים אודות המטופל כגון: לחץ דם, ניטור עצבי, דופק ועוד, כך שהרופא יכול להגיב באופן מיידי לכל שינוי המתרחש בחדר הניתוח.


מגזין

תפריט ניווט תחתון