תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

וידאו

גידול ממאיר בעצם הירך
גידול ממאיר בצוואר הירך
ד"ר שלמה דדיה בחדשות 12 - אוגוסט 2021 השתלת שתל של עצם שהודפסה בתלת-מימד
תלת מימד בכירורגיה

​משתלי מתכת מודפסים בהתאמה אישית מהווים פתרון במקרים בהם קיים חסר משמעותי של עצם, למטופל שעבר הסרת גידול. משתלים מסוג זה מעוצבים ומודפסים מטיטניום (סגסוגת מתכת) בצורות ובמבנים ייחודיים המתאימים לאנטומיה של המטופל והם בעלי תכונות מכאניות ייחודיות ומעודדים גדילת עצם לתוכם/סביבם. בכך הם מהווים שדרוג למשתלים הסטנדרטיים המוגדרים כ'מוצרי מדף', אשר מיוצרים במספר מצומצם של גדלים, צורות ועיצובים.

יתרונות השימוש במשתלי מתכת מודפסים בהתאמה אישית:

  • מסייע לשימור המפרק
  • מונע קטיעת גפה
  • משפר את תפקוד המטופל 

תאורי מקרה:

ניתוח כריתת גידול ממאיר בעצם הירך

ס' בן ה-16 עבר כריתה רחבה של גידול ממאיר מעצם הירך. הסרת הגידול יצרה חסר עצם משמעותי ונדרש היה לשחזרה על מנת שהנער יחזור לתפקוד. אפשרויות השחזור שעמדו בפני המנתחים היו שחזור בעזרת שתל עצם מתורם מבנק עצם או שחזור בעזרת משתל מתכת מודפס בהתאמה אישית. יצוין כי שחזור באמצעות שתל מתורם אמנם מהווה את הפתרון הנפוץ אך מדובר בשתל שאינו חי ולכן מהווה פיגום בלבד. הצוות המנתח השתמש במשתל מתכת מותאם אישית, לו מבנה ייחודי המאפשר הכנסה של חתיכות שתל עצמוני שנלקחו מעצם האגן של הנער. טכניקה זו מעודדת גדילת עצם לתוך המשתל המתכתי, מקנה חוזק לשחזור ומשיגה החלמה מיטבית למטופל.

     ניתוח כריתת גידול ממאיר בצוואר הירך
ר' בת ה-15 הגיעה לבית החולים לאחר מספר חודשים של כאבים ניכרים בירך בזמן תנועה וקיצור של עצם הירך. בדיקות ההדמיה הראו גידול ממאיר בצוואר הירך מלווה בשבר פתולוגי. ר' עברה במרכז הרפואי ת"א ניתוח להחלפת מפרק הירך שכלל תכנון של מישורי החיתוך באמצעות טכנולוגיית התלת ממד, תכנון כלי עזר לניתוח ומשתל מתכתי. ללא תכנון מותאם אישית בתלת ממד, הטיפול השגרתי כולל שימוש במוצר מדף להחלפת מפרק הירך שהוא גדול יותר עם פוטנציאל סיבוכים גבוה ואובדן עצם גדול. לעומת זאת, התכנון בתלת ממד אפשר למנתחים צמצום משמעותי של אובדן העצם תוך התאמת משתל מתכתי ייעודי למטופלת. המשתל המתכתי מתאים בדיוק לצומת המגע עצם-משתל ומבנהו מעודד צמיחת עצם.
בתמונה הדמיה של תכנון הניתוח:

  
                                               
                                           


תפריט ניווט תחתון