וידאו

ניתוח לצריבת המוקד האפילפטי
מרפאת מומחים | וואלה מרץ 22

על הפרעות שינה ואפילפסיה
ד"ר שמרית אוליאל וד"ר פיראס פאהום - מוסף הארץ, ינואר 2020 - לכתבה המלאה הקליקו כאן


חדש במרפאת אפילפסיה ילדים: DocTalk - ייעוץ רופא אונליין

מרפאת אפילפסיה ילדים מציעה: תור בשיחת וידאו. השירות מיועד למטופלים אשר ביקרו במרפאת אפילפסיה ילדים באיכילוב ב-3 חודשים אחרונים
לפרטים וזימון תור
נוירולוגיה ילדים

כ-15,000 ילדים ובני נוער בישראל סובלים ממחלת האפילפסיה (כפיון). אפילפסיה עלולה להופיע כבר בחודשי החיים הראשונים, עקב שיתוק מוחין, נזק מוחי סביב הלידה, זיהום של רקמת המוח, מום מוחי מולד, או מחלות גנטיות ומטבוליות.


אפילפסיה עלולה גם להתפתח במהלך החיים, כתוצאה מחבלת ראש חודרת הגורמת לצלקת ברקמת המוח, אנומליה של כלי הדם במוח, גידול או סיבות אחרות.
אפילפסיה היא מצב בו קיימת הפרעה חשמלית בפעילות החשמלית של המוח. אבחון המחלה מתבצע על ידי נוירולוג ילדים, בהתאם לתיאור שנמסר על ידי המשפחה, תוצאות בדיקת EEG, אשר מטרתה לרשום ולעקוב אחר הפעילות החשמלית של המוח, ותוצאות בדיקת הדמיה MRI - אם מדובר באפילפסיה מוקדית.

קיימות כ-20 תרופות לטיפול באפילפסיה, אשר נועדו לשמור על קצב תקין ומבוקר של הגירוי החשמלי. עם זאת, כ-25% מאוכלוסיית המטופלים, הינם עמידים לטיפול התרופתי.

נהוג לחלק את ההתקפים במחלת האפילפסיה ל-2 סוגים עיקריים: 
  1. התקף מוקדי - מתאפיין בתנועות לא מבוקרות באזורים שונים בגוף, ללא איבוד הכרה, ונחשב להתקף קל יותר. בהתקף זה, ההפרעה החשמלית מוגבלת לאזור מוחי מסוים. 
  2. התקף כללי - מתאפיין באיבוד הכרה, נפילה ופרכוס של כל הגוף, ומלווה לעתים באובדן שליטה על הסוגרים ובנשיכת לשון עם הפרשות רוק מהפה. בהתקף זה, ההפרעה החשמלית מערבת את כל אזורי המוח בו זמנית.

השירות לאפילפסיה בילדים בבית החולים "דנה דואק", מטפל בעיקר באוכלוסייה הסובלת מהתקפי אפילפסיה כלליים, ובילדים ובני נוער הסובלים ממחלה אפילפטית חמורה. במסגרת השירות, מתבצע איזון תרופתי, ניתנות חוות דעת שנייה והערכה טרום ניתוחית ומוצעות חלופות טיפוליות לטיפול התרופתי:

  • כריתה כירורגית של המוקד האפילפטי - בכ- 50% מהמקרים הניתוח תורם להעלמת ההתקפים כליל, ולאחר מספר שנים אף ניתן להפסיק את הטיפול התרופתי. בקרב 20% מהמקרים, הניתוח תורם לירידה משמעותית בהיקף ההתקפים. המרכז הרפואי תל-אביב הינו בית החולים בעל ההתמחות והניסיון העשירים ביותר בארץ בביצוע הליך זה.
  • השתלת קוצב וגאלי - במסגרת ניתוח מיוחד, מושתל קוצב מתחת לשריר בית החזה, במטרה להעביר גירוי חשמלי קצוב לעצב התועה, אשר יוצא מהמוח ועובר דרך הצוואר אל אברי הגוף הפנימיים. כנראה, שהגירוי החשמלי גורם לדסינכרוניזציה של הירי העצבי הלא תקין שגורם להתקפים, ובאופן זה מקטין את תדירות ההתקפים. השפעת הפעולה מתרחשת תוך 6-18 חודשים, כאשר בכ-50% מהחולים נצפית הטבה של למעלה מ-50%, ובכשליש מהם נצפית הטבה שמתבטאת בירידה של כ-75% בתדירות ההתקפים. תופעות הלוואי הינן מועטות ואינן מסוכנות.
    הפעולה הכירורגית מבוצעת על ידי צוות היחידה לנוירוכירורגיה תפקודית, בראשותו של פרופ' יצחק פריד. בדיקת EEG בזמן ההתקף, הכוללת רישום EEG וצילום וידיאו בו זמנית לאורך מספר ימים, מבוצעת ביחידת ה–Video EEG.
  • דיאטה קטוגנית - במצבים קשים במיוחד, בהם הטיפול התרופתי והטיפול הכירורגי אינם מהווים פתרון לבעיה, ניתן לשקול טיפול באמצעות דיאטה קטוגנית, המבוססת על כלכלה רבת שומנים, מיעוט חלבונים והימנעות מסוכרים ומחייבת מעקב רפואי צמוד. הדיאטה קשה ליישום, אך במצב של חוסר תגובה לתרופות - הסיכוי להחלמה גבוה יחסית. הדיאטה מותאמת על ידי תזונאית קלינית בעלת התמחות וניסיון עשיר בנושא זה.

אחות יחידת ה-Video EEG:

גב' טל בר-אדון, RN, MA | טל': 03-6974953 | talba@tlvmc.gov.il


הקליקו כאן לעלון הנחיות להורים - כללי זהירות והנחיות בעת פרכוספרטי היחידה

03-6974517
פקס: 03-6974100 - לזימון תור
שעות קבלת קהל: יום ב', בין השעות 09:00-14:00

תפריט ניווט תחתון