תוכן עניינים

ד''ר תמיר פריטש; מ"מ מנהל היחידה לכירורגיה של היד; החטיבה האורתופדיה; המרכז הרפואי ת"א (איכילוב)
מי שחווה בימי חייו פגיעה בכף היד או באצבעות, וודאי זוכר יותר מכל את הפגיעה התפקודית ואת המגבלה שמנעה ממנו לבצע פעילויות יומיומיות. היד היא אחד האיברים המורכבים והרגישים בגופנו. מעבר לכך שמדובר באזור צפוף בעצבים וכלי דם, עצמות עדינות וגידים, כל פגיעה ביד עלולה לפגוע באופן מהותי בתפקוד השוטף שלנו. קשה לחשוב על איבר שמעורב בכמעט כל מטלה יום-יומיות שניתן להעלות על הדעת, מהרגע שבו אנו קמים מהמיטה ועד שאנחנו חוזרים אליה בסוף היום. רוב האנשים לא נוטים לחשוב על כך, אבל פעולה סתמית כמו הקלדה על מחשב או הושטת היד להרים כוס קפה מחייבות תנועה מורכבת של מפרקי הגפה העליונה וסנכרון מושלם בתפקוד של עצבים, שרירים, גידים ומערכות גרמיות. המוטוריקה העדינה שאיבר זה נדרש לבצע ייחודית ואינה אופיינת לאיברים אחרים, כמו כף הרגל, למשל.בשנים האחרונות חלה התקדמות ביכולת הריפוי של פגיעות בכף היד, שנותנת תקווה חדשה למי שבעבר נאלץ לחיות לצד המגבלה המוטורית. כיום מבוצעים ניתוחים שלא היו קיימים בישראל אך לפני שנים ספורות.
בין הפעולות הללו ניתן להצביע בין השאר על שלוש פרוצדורות:

החלפות מפרקים NON CONSTRAINED : פעולה שבבסיסה הכנסת משתל מלאכותי במקום מפרק אחד או יותר, הדומה בצורתו ובתפקודו למפרק המקורי, בדרך כלל על רקע שחיקת הסחוס שבין המפרקים. החלפת מפרקים יכולה להתבצע ברוב מפרקי הגפה העליונה, מהאצבעות ועד למרפק.

הכנסת שתלי עצם עם אספקת דם: בחלק מהמקרים של שבר או פגיעה בשורש כף היד נוצרת פגיעה באספקת הדם לעצם, ונדרש להשתיל עצם ולדאוג שהשתל יקבל אספקת דם. במקרים פשוטים יחסית השתל מחובר לאספקת דם מקומית מרקמה סמוכה. לעומת זאת, במקרים מורכבים יותר מוסרת מהברך פיסת עצם עם כלי הדם המזינים אותה, ובעת ההשתלה הרופאים מחברים אותם לכלי הדם באזור המושתל.

העברת עצבים: בחלק מהמצבים שבהם עצב ביד נפגע באופן שהוא לא צפוי להשתקם (עקב חומרת הנזק או פרק הזמן שחלף ממועד הפגיעה), ניתן לבצע העברת עצבים (Nerve transfer) מעצב סמוך בגפה העליונה. בטכניקה זו, נלקחים סיבי עצב מעצב אחר באופן שאינו יוצר מגבלה, ומחוברים לעצב הפגוע על מנת לעצבב את השרירים המשותקים.

פעולות אלו ורבות אחרות מבוצעות ביחידה לכירורגיית כף היד במרכז הרפואי ת"א, הפועלת במסגרת החטיבה האורתופדית ומטפלת במגוון בעיות בכל קשת הגילים, מפעוטות וילדים הסובלים משיתוק מוחין או מומים מולדים, דרך מבוגרים המופנים עם בעיות שונות ועד קשישים עם בעיות אופייניות לגיל השלישי. בין הבעיות הנפוצות המטופלות ביחידה ניתן למנות פציעות ביד, באמה ובמרפק כולל השתלת אצבעות וידיים שנכרתו, תסמונות של יצירת לחץ על עצבי הגפיים העליונות, שיתוקים ובעיות עצביות אחרות, מחלות דלקתיות ומצבים ניוונים במרפקים ומפרקי הידיים, תסמונות תפס של גידים (TRIGGER FINGER, DE-QUERVAIN'S DISEASE ועוד), וכן בעיות מולדות ונרכשות בגפיים העליונות בקרב ילדים.

תפריט ניווט תחתון