המחשות:


הדמיה ממוחשבת של התכנון הכירורגי השלם: חיתוך של זוויות הלסת התחתונה, חידוד הסנטר והשטחת המצח


 
הדמיה של מיקום הג'יג (בכחול) על גביי המודל התלת מימדי. בצהוב - חתיכות העצם המיועדות להוצאה בניתוח.השוואה בין המודל התלת מימדי של הלסת לבין העצם שהוצאה בניתוח.התמונות צולמו ע"י חברת Synergy3DMed

תוכן עניינים

​חדשנות ברפואה: מעבדת תלת מימד בכירורגיה באיכילוב 


בשלוש השנים האחרונות פועלת בביה"ח איכילוב  מעבדה זו הינה ראשונה מסוגה בארץ: מעבדת תלת-מימד לכירורגיה.

המעבדה הוקמה בשיתוף עם חברת Synergy3DMed וכוללת 3 מדפסות תלת מימד, תחנת עבודה VR - Virtual reality מונגשת לרופאים וסורק תלת מימדי ידני.
עד היו טופלו במעבדה מעל ל-350 מקרים בשיתוף פעולה עם למעלה מ-16 מחלקות בבית החולים (כגון: אורתופדיה-אונקולוגית, אורתופדיה, פה ולסת, אף אוזן גרון, קרדיולוגיה, עיניים, עמוד שידרה, כלי דם, נוירולוגיה, פלסטיקה ועוד).


המעבדה מנוהלת ע"י ד"ר דדיה שלמה, מומחה באורתופדיה, סגן בכיר למנהל המחלקה לאורתופדיה אונקולוגית, וכוללת צוות מקצועי המונה: מומחה שחזורי תלת מימד, מהנדס הדפסת תלת מימד ועוזרת מחקר. 

השימושים ותחומי הפעילות

 • אחד מתחומי המיקוד העיקריים כיום מתבצע במחלקה האורתופדית-אונקולוגית עם למעלה מ-150 ניתוחים שתוכננו בתלת מימד, כ-100 מודלים תלת ממדיים הודפסו. כ-70 כלי עזר ניתוחיים מותאמים אישית וכ-10 משתלים מותאמים אישית עשויים מטיטניום .
 • במקרה שאדם חלה בסרטן מסוג סרקומה (סרטן ראשוני של העצם), צוות המעבדה מקבל את הסריקות השונות (כמו CT וMRI-) והופך אותן למודל תלת מימדי המדגים את האנטומיה הייחודית של המטופל/ת. מודל זה מהווה בסיס לתכנון כירורגי וירטואלי שנעשה על המחשב יחד עם המנתח בסופו המעבדה מספקת מספר עזרים: מודל ממוחשב ומודל מודפס (בהדפסה תלת-מימדית) הממחישים את ההליך הכירורגי המסוים אותו עומדים לבצע, במקרה זה: כריתת הגידול בעצם. בנוסף, מודפסים כלי חיתוך והכוונה (ג'יגים) המוציאים לפועל את התכנית הכירורגית שבוצעה מבעוד מועד. 
 • ניתוחי פה ולסת - בחודשים האחרונים המעבדה מסייעת לצוות המחלקה של פה ולסת בניתוחי נישוי הפנים אותם עוברות טרנסג'נדריות במטרה להעניק מראה נשי לפניהן.
  לרוב, הניתוח כולל עידון זוויות הלסת התחתונה, עידון הסנטר והשטחת המצח. עד כה, ניתוח זה נעשה ביד חופשית ונשען לגמרי על הניסיון של המנתחת ויכולת הביצוע שלה בזמן אמת. אולם כעת, ניתן לתכנן חיתוכים מדויקים וסימטריים וליישם אותם בחדר הניתוח בעזרת ג'יגים (הג'יג מוצמד לעצם ומסייע בהכוונת החיתוך של המסור או כלי עבודה אחר).
  היתרונות של ניתוח נישוי פנים ממוחשב בתכנון מקדים ובאמצעות טכנולוגיה תלת מימד הן מתן דיוק, סימטריה מקסימלית וקבלת תוצאה אסתטית עדיפה בהתאם לרצון המנותח", מדגישה ד"ר ארבל, רופאה בכירה, מומחית לכירורגיית פה ולסתות.
  יתרון נוסף של השימוש בטכנולוגיה הוא קיצור משמעותי של זמן הניתוח: "קיצור זמן הניתוח מוביל להקטנה ניכרת בתופעות הלוואי ולהקלה במהלך הריפוי".


השירות במעבדה מוצע לקהל הרופאים הכירורגים בבית החולים.

 • המעבדה יושבת בבניין אריסון, מחלקת אורתופדיה-אונקולוגית, קומה 7 חדר 33.
 • מייל ליצירת קשר: 3DLab@tlvmc.gov.ilיחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון