תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

​תהליך האפרזיס הינו תהליך הפרדת דם למרכיביו על-ידי סירכוז. דם היוצא מהווריד מסורכז במכונה, אשר מפרידה אותו לשקית של תאי אב / פלסמה / טסיות או תאים אחרים.הפעולה מבוצעת במכשיר אפרזיס מיוחד, תוך שימוש בערכה סטרילית סגורה וחד-פעמית,. לצורך הפעולה, מוחדר צנתר לווריד; המרכיב המתבקש של הדם מופרד לשקית, בעוד שכל שאר מרכיבי הדם והפלסמה, מוחזרים להחולה / התורם.


סוגי אפרזיס

  • איסוף תאי אב מדם היקפי - PBSC: תהליך שבו מופקים תאי אב מהדם ההיקפי לצורך השתלה. תהליך זה נעשה בתורם (תרומת מח-עצם אלוגנאית) או ע"י איסוף תאים עצמיים (איסוף תאים אוטולוגי). האיסוף נעשה בתום 5 ימי טיפול בנויפוגן (neupogen), חומר ביולוגי הגורם לתאי מח-עצם להתרבות ולנדוד לדם ההיקפי, וכך ניתן לאסוף תאי מח-עצם מהדם.
  • החלפת פלסמה - TPE: תהליך שבו מוחלפים נפחי הפלסמה של החולה ב-Albumin או ב-FFP (פלסמה טריה קפואה). תהליך פלסמה-פרזיס נעשה, בד"כ לצורך הרחקת נוגדנים מחוללי מחלה כגון: במחלות נוירולוגיות אוטו-אימוניות, דחייה של כליה מושתלת, מחלות המטולוגיות כגון TTP  ומיאלומה נפוצה עם רמת חלבונים גבוהה בדם, המסכנת את הכליות, ומצבים נדירים אחרים.
  • תרומת לימפוציטים - DLI: בתהליך זה מופקים לימפוציטים - תאי חיסון של תורם לצורך אימונוטרפיה, לטיפול או למנעית הישנות המחלה אחרי השתלת מוח עצם. 
  • לויקופרזיס וטרומבופרזיס: טיפול הנעשה לחולים עם לוקמיה ומחלות מיאלופרוליפרטיביות לצורך הורדת כדוריות לבנות או טרומבוציטים שמספרם הגבוה מסכן את החולה.
  • תרומת טסיות - SDP: בתהליך זה מופקות טסיות הדם מדמו של תורם בריא. תהליך זה מיועד להפקת טסיות לצורך עירוי בחולים הזקוקים לעירוי טסיות בעיקר במושתלי מוח עצם. 
  • תרומת גרנולוציטים: בתהליך זה מופקות כדוריות דם לבנות מתורם בריא לצורך טיפול בחולים הסובלים מזיהום קשה לאחר טיפול כימותרפי או השתלה ושאינם מגיבים לטיפול אנטיביוטי

תפריט ניווט תחתון