תוכן עניינים

עידן מיליצ'ר; פסיכותרפיסט; מטפל זוגי ומשפחתי

מחלת הסוכרת עלולה לפגוע גם בתפקוד המיני. על הפגיעה והטיפול בה ועל חשיבות ההיבט המשולב

מין אינו הדבר החשוב ביותר בחיים, אבל הוא חשוב הרבה יותר מהדבר החשוב הנמצא במקום השני.
העמדות והתפיסות בתחום המיני בכלל ובתחום התפקוד המיני בפרט משתנות ומתפתחות. תפקודנו המיני, מושפע ממסרים רבים שהפנמנו, מסרים רבים שרכשנו החל מגיל הילדות ותקופת ההתבגרות. מיניות הנובעת מהשפעה חברתית וסביבתית, חוויות וקשרים זוגיים וכמובן גורמים נפשיים וגופניים המשתנים ומתגבשים לאורך מעגל החיים.

חקר המיניות עתיק כקיומה של הבריאה האנושית, מצוי וחודר לכל תחום: דת, רפואה, פסיכולוגיה, אנתרופולוגיה, ליריקה, ספרות, אמנות ו...פוליטיקה. כולם עוסקים בחקר ביטויי הארוטיקה, היצריות והתשוקה האינסופית של המין האנושי.
והנה מסתבר כי התשוקה למתוק והשפעתה על הפגיעה בתפקוד המיני, משפיעה רבות על נשים וגברים כאחד.
סוכרת היא מחלה מטבולית המתאפיינת בריכוז גבוה של גלוקוז בדם ובשתן.
בלטינית שם המחלה הוא Diabetes mellitus ומשמעותו - שתן מתוק.

שמה אמנם מעיד על מתיקותה, אולם אין סיבה להיאחז במתיקות הזו בכל הקשור לתפקוד המיני.
למחלת הסוכרת השפעה על התפקוד המיני.

 ליקויים בתפקוד מיני מופיעים בכמחצית הגברים חולי סוכרת מתחת לגיל 60. ליקויים אלה מסווגים לארבע קבוצות עיקריות:

  • בעיות חשק
  • בעיות עוררות
  • בעיות באורגזמה
  • הפרעות כאב

הליקויים עלולים להיגרם בשל סיבות וסקולאריות (פגיעה בכלי דם), הורמונאליות, עצביות, אך גם בשל גורמים נפשיים, תופעות לוואי של תרופות ועוד. תיתכן מעורבות מעבר להפרעות רפואיות אלה שכן תפקוד מיני לקוי משפיע בדרך כלל גם על מצב רגשי, נפשי וזוגי.  

 קשיים בזקפה-  מהווים אי יכולת של הגבר להשיג ולשמר זקפה המאפשרת קיום יחסי מין עם חדירה למשך זמן מספק.

במחקר  שנערך באיטליה, קיימו ראיונות עם כ-10,000 חולי סוכרת (משני הסוגים  1 ו-2) בני 70-18. 36 אחוז דיווחו על קושי בזקפה (פי שלושה לעומת אוכלוסיה בריאה). מדובר על שכיחות של 28 אחוז בקרב חולי סוכרת, לעומת עשרה אחוז בקבוצת הגיל המקבילה הבריאה. במחקר אחר נמצא קושי בזקפה בשכיחות של 39 אחוז בקרב סוכרתיים לעומת עשרה אחוזים בקרב בריאים. גם בעבודה שבוצעה בקרב צעירים בישראל נמצאה שכיחות גבוהה יותר של קושי בזקפה אצל סוכרתיים. באותה עבודה הודגם שסוכרת דומיננטית בהתפתחות קשיים בזקפה לעומת גורמי סיכון אחרים כמו עישון ויתר ולחץ דם.

קשיים בשפיכה - כשליש מהגברים הסוכרתיים מדווחים על קושי כזה או אחר בשפיכה. הקושי עלול להופיע לפני הקושי בזקפה או תוך כדי תחילת הכשל הזקפתי.

הטיפול המיני בחולי סוכרת

הטיפול בחולי הסוכרת נגזר על פי רמות הנזק והפגיעה שנגרמו הן בהיבט של המערכת הווסקולארית (כלי הדם) והן בהיבט של המערכת הנוירולוגית (עצבית), והשפעתם היחסית על כלי הדם והעצבים באיבר המין. בקרב חולי סוכרת הסובלים ממחלה קרדיו-ווסקולארית, קיימת הפרעת הזקפה הקשה ביותר, כאשר הם גם מעשנים למעלה מ- 20 שנה. אולם, שילוב סוכרת עם מחלת לב גורם אף הוא להפרעה בזקפה יותר מאשר בחולה סוכרתי ללא מחלת לב.

קיימים סוגי טיפול שונים הניתנים לחולי הסוכרת, כל טיפול חייב להיות מותאם לרמת הנזק / ההפרעה הקיימים בתפקוד המיני.
הטיפול הראשוני המקובל כיום הוא טיפול באמצעות תרופות דרך הפה מקבוצת חוסמי פוספו-די-אסטראז 5 - ויאגרה, סיאליס, לויטרה. 
במקרים של כשלון הטיפול התרופתי, ניתן להשתמש בהזרקות ישירות אל הגוף המחילתי בפין, או להשתמש במכשיר ואקום.

מומלץ  לדון על אפשרויות הטיפול עם המטופל ובמידת האפשר גם לשתף את בת זוגו. במקביל, הטיפול חייב לכלול התייחסות לשיפור אורחות חיים וייעוץ מיני בשל השינוי הצפוי בחיי המין, כולל הדרכה ליחסי מין שאינם מחייבים בהכרח חדירה. בשל אופיו של הטיפול, רצוי לקבלו במרפאה לטיפול מיני, הכוללת צוות רב תחומי ומשלבת רפואה ובריאות הנפש (תרופות, הזרקות, טיפול מיני, טיפול זוגי, וכדומה). במקרים שבהם הטיפול הרפואי נכשל וכאשר למטופל חשובה היכולת ליחסי מין מלאים, ניתן לשקול טיפול ניתוחי של השתלת תותב.

המרכיב הפסיכולוגי

בדרך כלל לתפקוד מיני לקוי יש השלכות גם במישור הפסיכולוגי. בשל הקשר ההדוק בין גוף לנפש, קיימת פגיעה בדימוי גברי והמיני וכרסום בביטחון העצמי. כאשר יש פגיעה בתפקוד המיני, לא מעט גברים עלולים ללקות גם בדיכאון ויחושו חרדה. בחולי סוכרת, יש חשיבות גדולה לטיפול משולב (תרופתי ומיני). ההמלצות המקובלות לטיפול נובעות מהיות הפגיעה ביו-פסיכו-זוגית. פגיעה בעלת השפעה על המטופל, בת זוגו והתא הזוגי. התערבות בודדת (לדוגמה, מתן תרופה, הורמון או טיפול מיני בלבד) עשויה להספיק, אך חשוב להתייחס אל שאר ההיבטים על מנת לספק התערבות נכונה, המחייבת שיתוף פעולה רב תחומי של מטפלים מכל הדיסציפלינות - רפואה, טיפול מיני, טיפול זוגי.

ואני, מה אני אומר?

כשמדובר במחלת הסוכרת ובהפרעות בתפקוד מיני, לא מומלץ לחכות לחגיגות ה - 14 בנובמבר - יום הסוכרת הבינלאומי. יהיה נכון לטפל בקושי המיני על ידי צוות רב תחומי ובהשתתפות בת הזוג. קשר זוגי שיש בו תמיכה ושיתוף פעולה, התאמת תרופה נכונה לתפקוד מיני ושינוי אורחות החיים בכלל והרגלי המין בפרט, יחזירו את הטעם המתוק אם לא לקיבתכם אז לפחות למיטתכם!

תפריט ניווט תחתון