תוכן עניינים


מתי לגשת לרופא עיניים?

10 סימנים המצריכים בדיקה דחופה על ידי רופא עיניים


פרופ' ענת לבנשטיין, מנהלת מערך העיניים, מפרטת מהם מהמצבים המצריכים בדיקה מיידית על ידי רופא עיניים, ומוסיפה כי בעשור האחרון פותחו טיפולים רבים אשר מונעים עיוורון ומביאים לשיפור משמעותי בראייה:  1. עיוות במרכז שדה הראייה או כתם במרכז שדה הראייה - יכול להעיד על התפתחות ניוון של הרשתית הקשור לגיל(AMD). לעתים, ניוון מרכז הראייה ברשתית מתרחש גם באנשים צעירים מסיבות שונות. במקרים אלה, אם מזהים כלי דם בלתי תקינים אשר גורמים לעיוות זה, ניתן לטפל בהם באמצעות הזרקות תוך עיניות של חומרים הסוגרים כלי דם אלה, ולמנוע עיוורון הנובע מהתפתחותם לצלקת. לשמחתנו, כיום ישנם טיפולים יוצאים מן הכלל לטיפול בניוון של הרשתית בהזרקות תוך עיניות של חומרים שונים, אשר הקטינו את העיוורון מניוון הרשתית הקשור לגיל ב-50%. 

  2. רואים "ברקים או הבזקים" - התופעה יכולה להצביע על שינויים בזגוגית העין, עם התנתקות אחורית של הזגוגית (הג'ל הממלא את העין מקיר גלגל העין), אשר לעתים יכול להיות מלווה בקרע ברשתית. במקרה של קרע ברשתית, בדיקה מיידית יכולה להביא לזיהוי הקרע, טיפול בו, ומניעה של היפרדות רשתית. 

  3. רואים "כתמים זזים" - מצב דומה לראיית ברקים או הבזקים ומראה גם כן על קרע ברשתית כמו בסעיף הקודם. לעתים קרובות הם באים באופן משולב. 

  4. רואים מסך בשדה הראייה - מצב זה עשוי להעיד על התפתחות של היפרדות רשתית, ומחייב בדיקה לצורך אבחון מיידי. במידה ואובחנה היפרדות רשתית, יבוצע ניתוח. ללא ניתוח, תתקדם היפרדות הרשתית ותיגרם ירידה בלתי הפיכה בראייה. במקרים אחרים, ראיית מסך יכולה להצביע על קיום דימום בזגוגית העין, אשר אבחנתו מאפשרת חיפוש הגורם וטיפול בו. 

  5. רואים חפצים קטנים יותר בעין אחת מאשר בשניה - ייתכן שקיימת בצקת ברשתית מסיבות שונות: חסימת כלי דם ברשתית; התפתחות מחלת רשתית סוכרתית בחולה סוכרת. זיהוי מוקדם מאפשר טיפול מהיר ומניעת ירידה בלתי הפיכה בראייה. 

  6. כאב חזק בעין אחת, במיוחד בקרב אלו שמרכיבים עדשות מגע - יתכן שמתפתח כיב בקרנית, אשר דורש טיפול אנטיביוטי דחוף. 

  7. רואים כפול עם שתי עיניים פקוחות - הדבר יכול להצביע על שיתוק, או על התפתחות חולשה באחד מהשרירים המזיזים את העין. אבחון הבעיה יכול לעזור במציאת הסיבה לבעיה זו וטיפול בה. 

  8. טשטוש פתאומי בראייה בעין אחת - יכול להעיד על מחלות שונות, כולל בעצב הראייה, הדורשות טיפול תרופתי - למשל בסטרואידים (דלקת עצב הראייה) ואחרות.

  9. חבלה בעין הגורמת לכאב חזק, הפרעה בתנועת העין, או הפרעה בראייה - טיפול בחבלת עין בזמן, יכול להביא להחזרת העין והארובה לשלמות ומניעת עיוורון. 

  10. איבוד ראייה פתאומי בעין אחת - יכול לנבוע מחסימת עורק ברשתית, מעין "אירוע מוחי" בעין. טיפול מיידי הינו הסיכוי היחיד למניעת עיוורון בלתי הפיך. 

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון