תוכן עניינים

כמו בכל שנה, עם בוא הגשם הראשון, שוב עולה השאלה – האם להתחסן כנגד מחלת השפעת. יש שמבטלים את ההחלטה בהינף יד וישנם כאלה הבוחרים לגשת למרפאה, להושיט את הזרוע ולהתחסן. למתלבטים, למתחסנים ולמתנגדים, בחרנו להציג את התייחסותו של ד"ר מיטשל שוובר, מהיחידה לאפידמיולוגיה במרכז הרפואי תל-אביב.

 

למי מיועד החיסון כנגד מחלת השפעת?

"החיסון מיועד לכלל האוכלוסייה, עם המלצה מיוחדת לאנשים הנמצאים בקבוצות סיכון וביניהם אנשים הסובלים ממחלות כרוניות (אסטמה, אי ספיקת לב, אי ספיקת כליות, סרטן ודיכוי חיסוני), נשים בהריון, וכל מי שבא במגע עם אוכלוסיות סיכון אלו, כולל צוותים רפואיים".

האם גם השנה נתחסן כנגד שפעת החזירים?

"חיסון השפעת העונתית שניתן בימים אלה, כולל גם חיסון כנגד שפעת החזירים, כמו גם כנגד הסוגים השכיחים ביותר של השפעת".

האם החיסון מקטין את הסיכון להידבק בשפעת העונתית, אצל אנשים בריאים?

"הסיכוי להידבק בשפעת תלוי במידת החשיפה לאנשים שחולים בשפעת. החיסון מקנה הגנה משמעותית אך לא הגנה של 100 אחוז. לאנשים בקבוצות הסיכון מומלץ להתחסן כנגד השפעת, משום שסיבוכי השפעת מסוכנים להם. לפיכך, לאנשי צוות רפואי מומלץ להתחסן לא רק לטובתם האישית, אלא דווקא לטובת המטופלים שלהם הנמצאים בקבוצות סיכון. איש צוות רפואי שחולה בשפעת, עלול להדביק מטופל שלו הנמצא בקבוצת סיכון ואפילו לגרום למותו".

מהם סימני השפעת וסיבוכיה?

"נזלת, חום גבוה, שיעול, כאבי שרירים, הרגשה כללית רעה, קוצר נשימה, כל אלה הם סימנים של שפעת משמעותית. אם מופיעים קשיים בנשימה, הם עלולים להעיד על אחד מסיבוכיה השכיחים של השפעת – דלקת ריאות".

מהו הטיפול המומלץ?

"לאנשים שאינם שייכים לקבוצות הסיכון, לא ניתן טיפול, והשפעת חולפת כעבור מספר ימים.
לחולים בקבוצות סיכון, ניתן טיפול אנטי ויראלי כנגד הנגיף".

כיצד ניתן החיסון?

"בדרך כלל בזריקה בזרוע. השנה הגיע לארץ גם חיסון המכיל נגיף חי מוחלש שניתן כתרסיס לאף. חיסון זה אינו יעיל יותר מהחיסון הסטנדרטי, הוא רק חוסך את הזריקה  ואינו מיועד לקבוצות הסיכון".

תפריט ניווט תחתון