תוכן עניינים

מדי שנה הוא 'מפתיע' כ-15 אלף  חולים חדשים בישראל. לעיתים הוא מאותת בעזרת סימנים מקדימים, קצרים וחולפים ומעניק 'חלון הזדמנויות' למניעה ולטיפול. הוא תוקף גם רבע עד שליש מבני השישים ומטה. מדובר באירוע מוחי, או בעגה הרפואי - שבץ מוחי - STROKE, אשר מהווה את גורם הנכות העיקרי במבוגרים וגורם התמותה השלישי בעולם המערבי, אחרי אירועי לב וסרטן.

זיהוי הסימנים המקדימים בזמן והגעה מהירה לבית החולים (עד 4-8 שעות), יכולים להציל את חייך.


שבץ מוחי - STROKE, מתרחש בכ-90 אחוז מהמקרים עקב חסימה של כלי הדם במוח. חסימה זו נוצרת כתוצאה מקריש המתהווה  בכלי הדם התוך מוחיים או לחילופין נסחף לתוך המוח (תסחיף).  ב- 10 האחוזים האחרים, נגרם שבץ מוחי בשל דימום תוך מוחי. הקריש שחוסם את כלי הדם גורם לשיבוש אספקת כלי הדם למוח, כתוצאה מכך מתים התאים ונגרם אוטם מוחי, ממש כמו אוטם שריר הלב.

סימנים מקדימים - אותות אזהרה

התסמינים הקלאסיים המעידים על שבץ הם:
• דיבור לא ברור והפרעות שפה (המטופל אומר משפטים חסרי הגיון).
• עיוות במראה הפנים (מעין "צניחה" של צד אחד של הפרצוף).
• הפרעות תחושה ותנועה בידיים (ניתן לראות כאשר מטופל מנסה להרים את שתי ידיו קדימה). לרוב יתרחש בצד ימין של הגוף.

פרט לתסמינים הקלאסיים, סימפטומים נוספים לשבץ, עלולים לכלול: חולשה, שיתוק, ירידה בזריזות הגפיים, הפרעות תחושה בפלג גוף אחד, צניחה של זווית הפה, פגיעה בשדה הראיה, סחרחורת, כפל ראיה, קשיי בליעה, כאב ראש וירידה במצב ההכרה עד כדי תרדמת (קומה). יש לציין כי התסמינים עלולים להופיע באופן פתאומי או הדרגתי.

להגיע לבית החולים

כל אחד מסימנים אלה עלול להופיע למשך דקות קצרות עד כ-חצי שעה ולחלוף. מי שחווה תופעה מסוג זה, חייב להגיע לבית החולים במהירות האפשרית לצורך בירור ומתן טיפול מתאים.

חלון הזדמנויות

טיפול תרופתי היכול להציל את חייך, חייב להינתן תוך 4 וחצי שעות מרגע הופעת התסמינים. כיום מציע בית החולים אפשרות טיפולית חדשנית – הסרת הקריש באמצעות צנתור מוח טיפולי. בעזרת קטטר המוחדר דרך חור קטן באזור הירך, שולף הרופא את הקריש החוצה או מזריק את התרופה שמפרקת אותו. את הטיפול ניתן להעניק בחלון זמן רחב יותר – עד לאחר 6-8 מרגע הופעת השבץ, כך שהוא מעניק טווח זמן ארוך יותר לפעולה.

 

למידע נוסף:

צנתור לטיפול בשבץ מוחי

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון