תוכן עניינים

מחקרים רבים מראים כי לתזונה יש השפעה ניכרת על הסיכון לפתח יתר לחץ דם ולהשפיע על חומרתו. תזונה נכונה עשויה למנוע התפתחות של יתר לחץ דם, לשפר יתר לחץ דם קל, או להיות אמצעי מועיל נוסף לטיפול תרופתי במקרים של יתר לחץ דם קשה יותר. המרכיבים העיקריים למניעת יתר לחץ דם הם הימנעות מהשמנת יתר, דיאטה DASH דלת מלח (ראה הסבר בהמשך), צריכה מספקת של אשלגן. חלק מהמחקרים מראים גם תועלת בצריכה מספקת של שמן דגים ומגנזיום. מחקרים אחדים מצביעים על תועלתה של פעילות גופנית לצמצום לחץ הדם במנוחה. פעילות גופנית מועילה כמובן גם לבריאות הגוף באופן כללי.

מהי דיאטת DASH ?

הדיאטה שמה דגש על צריכת דגנים מחיטה מלאה, פירות וירקות, מוצרי חלב דלי שומן, דגים, עוף ואגוזים. היא מספקת כמות גדולה של סיבים וסידן, מגנזיום ואשלגן – מינרלים שקשורים להורדת לחץ דם. הדיאטה מגבילה צריכת בשר אדום, מוצרי חלב עתירי שומן, ממתקים ומשקאות מתוקים, ודלה בשומן רווי ובמלח.

אצל מטופלים עם לחץ דם גבוה במיוחד, טיפול תזונתי בלבד לא יספיק והם יזדקקו גם לטיפול תרופתי. מי שסובל מיתר לחץ דם ומקבל טיפול תרופתי ובנוסף סובל מהשמנת יתר או צורך כמויות גבוהות של מלח, מומלץ שישנה את הרגלי התזונה שלו ולא יסתמך על השפעת תרופות בלבד.

לפניכם רשימה המכילה את עיקר ההמלצות התזונתיות למניעת יתר לחץ דם או לטיפול תזונתי משולב עם טיפול תרופתי:

  • שמירה על משקל גוף רצוי. יתכן וכדי להשיג משקל זה יהיה צורך בדיאטה פחותת קלוריות.
  • אכילה על פי דיאטת DASH המשולבת (עשירה בפירות, ירקות, ומוצרי מזון דלי שומן, ועם צריכה מצומצמת של שומנים בכלל ושומן רווי בפרט).
  • צמצום צריכת המלח ל-6 גרם ביום או פחות.
  • שמירה על צריכה מספקת של פוטסיום ו מגנזיום.
  • צריכה של הכמות המומלצת של סידן (כ-1000 מ"ג ביום לגילים 19 עד 50, ו-1200 מ"ג ביום מעל גיל 50).
  • למי ששותה אלכוהול, מומלץ להגביל את הצריכה לשני משקאות (3-4 יחידות) ביום.
  • אכילת מוצרי מזון עשירים בחומצת שומן אומגה 3 (3-6 גרם שמן דגים ביום).

תרגום מקוצר, מקור:

The effect of nutrition on blood pressure; The Annual Review of Nutrition 2010, 30: 365-401.

תפריט ניווט תחתון