תוכן עניינים


כאב ראש גדול 

האם כאב הראש שלכם מסוכן? המדריך המקוצר לכאבי ראש
ראיון ד"ר דניאל עובד, מנהל המרפאה לכאב ראש ופנים במרכז הרפואי תל-אביב, בי"ח איכילוב. חבר הנהלה של האיגוד העולמי לכאב ראש


אילו מקרים של כאבי ראש מגיעים אליך למרפאה?
"אלינו לבית החולים מגיעים המקרים הקשים יחסית, אחרי שנבדקו על ידי רופא המשפחה ואחר כך הועברו לטיפול של נוירולוג בקופת החולים. כשלא קיבלו מענה לבעיה שלהם הם מופנים אלינו. מדובר בחולים שלא הגיבו לטיפול תרופתי או בחולים עם מחלות גופניות קשות, כשכאב הראש הוא משני למחלה. יש גם סוגים של כאבי ראש שרופאי המשפחה פחות מכירים, ויש גם את החולים שהתמכרו למשכי הכאבים".

מיהם המכורים למשכי כאבים?
"חולים שנוטלים משככי כאבים למעלה מעשרה ימים בחודש הופכים להיות תלויים בהם. הם יוצרים לעצמם כאב ראש נוסף לזה שכבר יש להם, שאותו אנחנו מכנים כאב ראש מסוג "ריבאונד" – כאב ראש שנגרם מכך שהמוח לא מקבל את משכך הכאבים שאותו הוא רגיל לקבל בקביעות. החולים האלה צריכים לעבור שני טיפולים במקביל - גם טיפול מונע שיסייע להם בהפחתת הימים בהם כאב הראש תוקף אותם וגם טיפול גמילה ממשככי הכאבים, שני טיפולים שלפעמים נעשים באשפוז".

איך מטפלים במקרים כאלה?
"אנחנו מבקשים מהם להפסיק ליטול את משככי הכאבים שבצריכת יתר ומתחילים בטיפול מונע. לפעמים אנחנו נותנים להם טיפול בסטרואידים במשך כמה ימים כדי לסייע להם לצרוך פחות משככי כאבים ולהיגמל מהר יותר. אם לא מצליחים נותנים את הטיפול באשפוז דרך הווריד.
ברגע שמצליחים לגמול אותם ממשככי הכאבים, אנחנו ממשיכים לטפל בכאב הראש  הכרוני שקשה מאד לרפא אותו לגמרי, , אבל אנחנו מנסים להפחית עד כמה שאפשר את מספר ימי כאב הראש בחודש. בכ- 10% מהמקרים אנחנו מצליחים להעלים לחלוטין את כאב הראש".

אלו עוד מקרים מטופלים במרפאת כאב ראש ופנים?
"חולים עם כאב ראש מקבצי (Cluster headache)- זהו כאב ראש הנחשב לעוצמתי ביותר בתחום הרפואה. הסובלים ממנו מתעוררים בלילה מכאב ראש חזק. הם מתארים כאילו מישהו הכניס להם סכין לתוך העין. הכאב הוא סביב הרקה או ארובת העין, ולרוב מלווה בנפיחות של העפעף, אדמומיות ודמעת. אלה חולים קשים שמקומם רק במרפאת כאב ראש בבית החולים".

יודעים ממה נגרם הכאב העוצמתי?
"יודעים שיש אזורים במוח שמעורבים בזה, כמו החלק האחורי של ההיפותלמוס שאחראי על חילוף החומרים הבסיסי ו'השעון הביולוגי' שלנו, אבל לא באמת יודעים בצורה מדויקת ממה נובע כאב הראש הזה".

איך מטפלים?
"יש טיפולי מניעה שמקובלים היום לטיפול בכאב ראש מקבצי, זנים מסוימים של קנאביס רפואי יכולים לסייע, אבל ניתן אותם רק כמוצא אחרון".

כמה זה נפוץ?
"זאת לא מחלה שכיחה באוכלוסייה, אבל אצלנו במרפאה יש לנו מאגר של חולים כאלה".

באיזה שלב מיגרנה הופכת להיות כזאת שמופנית לבית חולים?
"אנשים עם מיגרנה כרונית, הסובלים מיותר מ- 15 ימי כאב ראש בחודש, מתהם מעל 8 ימי מיגרנה בחודש. כאב ראש של מיגרנה, בשונה מכאב ראש 'רגיל', הוא כאב ראש 'מנטרל', שמלווה בדרך כלל בבחילות והקאות או ברגישות לאור ולרעש. החולים שבאים אלינו למרפאה הם חולים שניסו מגוון רחב של טיפולי מניעה שלא עזרו להם, חלקם התמכר למשככי כאבים, וחלקם עם הפרעה תפקודית משמעותית, כלומר שמתקשים מאוד לתפקד בגלל כאבי הראש".

מיגרנה היא מחלה קשה?
"מיגרנה מוגדרת על ידי ארגון הבריאות העולמי במקום השני (אחרי כאבי גב תחתון) ברשימת המחלות המגבילות ביותר. זאת מחלה קשה מאוד שגורמת לירידה ניכרת באיכות החיים של החולים האלה".

האם מיגרנה פוגעת בגופינו או רק גורמת סבל?
"היא לא גורמת בדרך כלל לנזקים, אלא אם החולה יצרוך המון משככי כאבים שעלולים לגרום לו לכאבים ברום הבטן וכיב קיבה, או פגיעה בכבד או בכליות. 20% מחולי המיגרנה סובלים מאירוע מקדים של הפרעה בשדה הראייה, קשיי דיבור או הפרעה בתחושה במשך עד כשעה לפני שכאב הראש מופיע. הם יכולים לראות הבזקים וכתמים שחורים שמשבשים להם מאוד את שגרת החיים"(מיגרנה עם אאורה).

מהם החידושים בטיפול בכאב ראש?
"עד לפני כחמש שנים לא היה לנו שום דבר חדש – השתמשנו בתרופות לאפילפסיה, ללחץ דם ולדיכאון כדי לסייע לחולים שלנו. היום אנחנו נמצאים בעידן חדש לגמרי עם מגוון תרופות ביולוגיות ותרופות למניעה והפסקת התקף יעילות מאוד ועם פרופיל בטיחותי מצוין. לצערי, אין מספיק מודעות לטיפולים החדשים גם בקרב החולים וגם בקרב הרופאים". 

התרופות החדשות נכללות בסל הבריאות?
"כרגע הם בהסכמים של השב"נים - שירותי הבריאות הנוספים של הקופות, כמו למשל ביטוחים משלימים, פלטינום, זהב, שלי וכו'. נקווה לשמוע בשורות טובות, ושהם ייכנסו לסל הבריאות השנה".

איך מטפלים בכאב ראש הנלווה למחלות ממאירות וראומטולוגיות?
"למרפאה מגיעים גם מטופלים עם מחלות ממאירות, מחלות ראומטולוגיות ומחלות המטולוגיות שסובלים בנוסף למחלתם גם מכאבי ראש. איתם חשוב לנו להיזהר במתן תרופות מכיוון שיש תרופות שאנחנו לא יכולים לתת להם. למשל, חולה עם מחלה כלייתית, לא נוכל לתת לו תרופה שמתפרקת בכליה. כמו כן נקפיד ביתר שאת על מתן טיפול נכון בגלל הסיכון לאינטראקציות עם תרופות שהם כבר נוטלים. חשוב להתאים את הטיפול כדי לא להזיק למטופל, ומצד שני לנסות לסייע לו להרגיע את כאביו".

מהו כאב הראש הכי שכיח באוכלוסייה?
"כאב ראש מתחי (Tension) - זהו כאב ראש טורדני, אבל לרוב לא כזה שמנטרל מתפקוד. החולים לרוב נוטלים משככי כאבים שהם רוכשים ללא מרשם רופא וממשיכים פחות או יותר בשגרת היום. גם בחולים האלה צריך מאוד להיזהר מהתמכרות למשככי כאבים".

סוגים של כאב ראש שמחייב התייחסות של רופא: 

  • כאב ראש חזק שמגיע בצורה של חבטה, עולה לעוצמה מקסימלית בתוך מספר שניות
  • כאב ראש ששונה בתדירות שלו, בעוצמה שלו ובמיקום  מכאב הראש המוכר
  • כאב ראש שמעיר משינה
  • כאב ראש עם מחלת חום
  • כאב ראש אצל חולים עם ממאירות ומחלות קשות
  • כאב ראש אצל נשים בהריון או מיד לאחר לידה
  • כאב ראש שהולך ומתעצם עם הזמן. מתחיל קל ומתגבר
  • כאב ראש שמחמיר בשינוי מנח הגוף - משכיבה לישיבה ועמידה, ולהיפך 


תפריט ניווט תחתון