המרכז הרפואי מועדון Be Well מחשבונים מחשבון פרמינגהם

מחשבון פרמינגהם

כיצד ניתן להעריך את הסיכון לחלות במחלת לב וכלי דם בעשר השנים הקרובות

מחלות לב וכלי דם ניתנות כיום לניבוי בהסתמך על מגוון גורמים ובינהם גיל, שומנים בדם, עישון, לחץ דם ועוד. ניבויים אלה מסתמכים על מחקרים שנערכו לאורך עשרות שנים ובמסגרתם עקבו החוקרים אחר אנשים בריאים, תיעדו את מצבם הגופני והרגלי הבריאות שלהם ובדקו מי מהם חלה במחלות שונות לאורך השנים.
 
אחד המחקרים הנודעים בעולם הרפואי, נערך בקרב 5000 תושבי עיירה בשם "פרמינגהם" בארצות הברית במשך כ-50 שנים. על סמך נתוני התושבים ומצב בריאותם פיתחו החוקרים מודל (נוסחא) בשם "מודל פרמינגהם". מודל זה מחשב את הסיכון לחלות במחלת לב וכלי דם ב-10 השנים הקרובות.
 
אילו גורמים נכללים במודל פרמינגהם:
הגורמים הנכללים בחישוב הסיכון הנם: גיל, מין, רמת סוכר בדם, רמת כולסטרול בדם, רמת HDL (כולסטרול "טוב") בדם, לחץ דם ועישון.
 
מה משמעות הציון שמתקבל במודל פרמינגהם?
לאחר הזנת הנתונים מחושב הסיכון באחוזים, לחלות במחלת לב וכלי דם בעשר השנים הבאות. לדוגמא: תוצאה של 2% מציינת כי מתוך 100 אנשים בעלי נתונים דומים לנתונים שהזנת, קרוב לודאי ששניים יחלו או ימותו, ממחלת לב וכלי דם, בעשר השנים הקרובות.
 
מדוע חשוב לבדוק את הסיכון לחלות במחלת לב וכלי דם?
גורמי הסיכון הנכללים במודל פרמינגהם ניתנים ברובם לשינוי הן ע"י שיפור הרגלי בריאות: דיאטה, הפסקת עישון ועיסוק בספורט והן ע"י טיפול תרופתי: איזון שומנים וסוכרים בדם והפחתת לחץ דם. המודל מאפשר לאדם לחשב מה יהיה הסיכון האישי שלו למחלת לב בעשר השנים הקרובות במידה ויפחית אחד או יותר מגורמי הסיכון.    
 
מה ניתן לעשות במידה והסיכון שחושב גבוה?
במידה ואובחנת כבעל סיכון בינוני או גבוה לחלות במחלת לב בעשר השנים הקרובות, יש לבחון מהם גורמי הסיכון האישיים שלך ולפעול לשינויים באמצעות שיפור הרגלי בריאות ו/או קבלת טיפול תרופתי. חשוב לפנות לרופא לאבחון מעמיק יותר ולבנות יחד תכנית לקידום הבריאות. במרכז הרפואי תל אביב קיים מרכז למניעת מחלות לב ושיקום ובמסגרתו משולבים ייעוץ ומעקב רפואיים יחד עם פעילות גופנית. לפרטים נוספים ניתן ליצור קשר טלפוני 03-6973945 או לבקר באתר המרכז למניעת מחלות לב.

מחשבון פרמינגהם להערכת הסיכון לחלות במחלת לב

 1. 1
 2. 2
 3. 3

  הנחיות: אנא הזנ/י את תוצאות בדיקות הכולסטרול האחרונות שערכת בצום של 12 שעות. התוצאות יופיעו בדף הבדיקות כ"Cholesterol" או "Total Cholesterol"

 4. 4

  הנחיות: אנא הזן את תוצאות בדיקת ה-HDL האחרונה שערכת. רמת HDL תופיע בד"כ כ - "HDL" או "HDLc". חשוב להזין את תוצאות בדיקות הדם שנערכו לאחר צום של 12 שעות.

 5. 5

  בעת מדידת לחץ דם מתייחסים לשני ערכים: ערך גבוה (לחץ דם סיסטולי) וערך נמוך (לחץ דם דיאסטולי). לדוגמא: לחץ דם של 130 על 85 (130/85) משמעותו: לחץ הדם הסיסטולי הוא 130 ולחץ הדם הדיאסטולי: 85.
  אנא הזן/י את לחץ הדם הסיסטולי (הערך הגבוה) שהתקבל בבדיקתך האחרונה.

 6. 6

כניסה ל-My Be Well
כניסה למערכת

שלום, אורח