תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

התפשטות מחלת COVID-19 הנגרמת ע"י נגיף הקורונה מציבה אתגר מיוחד בפני מטופלים אונקולוגיים ובני משפחותיהם בשל הסיכון הגבוה להדבקה.

בקבוצת הסיכון הגבוהה ביותר נמצאים ככל הנראה חולים לאחר השתלת מח עצם וכן חולים המטולוגיים וחולים אונקולוגיים המקבלים טיפול כימי, אך גם חולים המקבלים טיפול פעיל אחר כלשהו (ביולוגי,אימונותרפי וכו') וחולים שלהם מחלה פעילה, אך אינם מקבלים טיפול פעיל כעת, למשל לאחר ניתוח, או כאלה המקבלים טיפול תומך בלבד, עלולים להיות בסיכון מוגבר.

האם לשהות בבידוד?

לא!  אם לא נחשפת לחולה שאובחן ואינך בקבוצות הסיכון כפי שמוגדרות מעת לעת ע"י משרד הבריאות (למשל מי שחזר מחו"ל) אינך מחויב בבידוד. עם זאת, מכיוון שהסיכון לחלות עלול להיות גבוה יותר, מומלץ לנקוט במספר צעדים להקטנת הסיכון:

  • להימנע ככל האפשר מחשיפה לאנשים העלולים להיות חולים.
  • להימנע במידת האפשר מנסיעה בתחבורה הציבורית.
  • להימנע ככל האפשר ממקומות הומי אדם ולהתרחק מחולים.
  • מומלץ לבצע פעילות גופנית.

כיצד לשמור על היגיינה?

יש להקפיד על רחיצת ידיים, במשך 20 שניות לפחות, יש להימנע ככל האפשר מלגעת בפנים, יש להתעטש ולהשתעל למטפחת או אל המרפק, יש לנקות משטחים וחפצים בהם נוגעים בקביעות.

האם לבטל את התור ולא להגיע למכון האונקולוגי או ההמטולוגי?

לא מומלץ לבטל את התור ויש להגיע לביקור או לטיפול כמתוכנן. ייתכן שהרופא או המרפאה ינחו אתכם בדבר חלופות לביקור, לדוגמה באמצעות רפואה מרחוק (טלה- רפואה), ייעוץ טלפוני או פניה במייל. יש להימנע במידת האפשר מלהביא מלווים בעת הביקור, ובכל מקרה אין להביא יותר ממלווה אחד.

מה לעשות אם חשים ברע?

סימני המחלה הם בין היתר חום, שיעול וקוצר נשימה. אם אתה חש ברע יש לפנות למכון האונקולוגי/המטולוגי. אם אתה סובל מחום ו/או תסמינים נשימתיים, הודע מראש על כך לרופא שלך, והימנע מלהכנס לשטח המכון ללא תאום.
לפני פניה לבית החולים, חבוש מסכה המכסה את הפה והאף. אם אתה חש ברע מחוץ לשעות פעילות המכון, יש לפנות למוקד בקופ"ח או לחדר המיון. יש לזכור כי לא כל סימן קל הוא עדות למחלה ויש להפעיל שיקול דעת לפני הפנייה למיון.

כיצד ניתן לחזק את מערכת החיסון?

  • יש להמשיך ולהקפיד על אורח חיים בריא, כולל הקפדה על פעילות גופנית סדירה בבית
  • הימנעות מעישון - נוסף לשאר הנזקים, עישון מחריף את ההתמודדות של מי שאובחן בקורונה
  • יש להקפיד על שעות שינה ותזונה מאוזנת.
  • שאל את הרופא/ה שלך על חיסונים מומלצים, כגון חיסון לשפעת וחיסון לדלקת ריאות.

 

דף המידע הוכן ע"י פרופ' עידו וולף מטעם האיגוד הישראלי לאונקולוגיה קלינית ורדיותרפיה.

תפריט ניווט תחתון