תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

מגפת הקורונה מעלה חששות רבים בקרב הורים לילדים לגבי הסיכון לחלות והדרכים להתגונן.

במאמר זה אעדכן מה ידוע לגבי תחלואת קורונה בילדים ומה אתם, ההורים, צריכים לעשות על מנת להגן על ילדיכם בצורה הטובה ביותר.

ראשית חשוב לדעת כי ילדים עלול להידבק בנגיף הקורונה בדומה למבוגרים, אולם רוב העבודות שפורסמו עד כה הדגימו כי לרוב הילדים סובלים ממחלה קלה יותר בהשוואה למבוגרים, ועד לכ- 15% מהילדים אין תסמינים. הממצאים פורסמו בעיתון החשוב
 New-England journal of medicine   1 יחד עם זאת, עבודה גדולה שפורסמה בעיתון Pediatrics הדגימה כי בקרב הילדים שכן חלו, ככל שגיל הילד היה צעיר יותר כך המחלה הייתה קשה יותר. (2) כמו כן, נוכחות מחלות רקע נמצאה קשורה לתחלואה קשה יותר.

הילדים נדבקים, בדומה למבוגרים, במגע עם הפרשות מדרכי הנשימה אם במגע ישיר או דרך שיעול או עיטוש. כמו כן, הוירוס יכול לשרוד תקופה מוגבלת על משטחים שונים ולכן תיתכן גם הדבקה ללא מגע ישיר עם אדם חולה.

אצל הילדים המחלה תתבטא בעיקר בשיעול, חום וייתכנו גם כאב גרון או חולשה. במקרים דירים יותר, ייתכנו תסמינים נוספים כגון שלשולים או הקאות. אבחנת המחלה היא באמצעות בדיקה פשוטה שאינה כרוכה בכאב - נוטלים דגימה מהפרשות דרכי הנשימה העליונות ובודקים את המצאות הנגיף הגורם למחלה.

במידה שהילד חלה, עיקר הטיפול הוא טיפול תומך לדוגמה, הורדת חום, מתן נוזלים לפי הצורך או תמיכה נשימתית במחלה קשה. נכון לעכשיו, עדיין אין טיפול יעיל נגד המחלה או חיסון נגד הנגיף אולם כיום בעולם ישנם מחקרים רבים המכוונים למטרות אלו.

הדבר החשוב ביותר במגפת הקורונה הוא מניעת ההדבקה.
יש להקפיד על היגיינה הכוללת חיטוי ידיים, שיעול או עיטוש למרפק, המנעות ממגע עם מספר רב של אנשים וכמובן התמגנות במידת הצורך.


  1. Lu X, Zhang L, Du H, Zhang J, Li YY, Qu J, Zhang W, Wang Y, Bao S, Li Y, Wu C, Liu H, Liu D, Shao J, Peng X, Yang Y, Liu Z, Xiang Y, Zhang F, Silva RM, Pinkerton KE, Shen K, Xiao H, Xu S, Wong GWK; Chinese Pediatric Novel Coronavirus Study Team. SARS-CoV-2 Infection in Children. N Engl J Med. 2020 Mar 18. doi: 10.1056/NEJMc2005073. 
  2. Dong YMo XHu YQi XJiang FJiang ZTong S. Epidemiological Characteristics of 2143 Pediatric Patients With 2019 Coronavirus Disease in China. Pediatrics. 2020 Mar 16. pii: e20200702. doi: 10.1542/peds.2020-0702. 


 

 

 

 


יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון