תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

וידאו

השתלת מיניסקוס מלאכותי
כנס ספורט ומפרק כתף - יוני 21
אורתופדיה - חטיבה; מרפאות אורתופדיה

​במסגרת השירות לרפואת ספורט מבצעים מגוון פעולות וניתוחים הקשורים לפעילות ספורט מקצועי וספורט חובבים, בענפי הספורט השונים, ובגילאים השונים.
השירות לרפואת ספורט במרכז הרפואי ת"א שותף למחקרים בינלאומיים, למחקר ופיתוח מצע הסחוס להשתלה, שיקום ושחזור פגיעות ספורט בספורטאים.

כיום, קיימת מודעות גבוהה יותר לחשיבות הפעילות הספורטיבית מחד, ומאידך, תחלואה נלווית אליה:

  • קרעי גידים ורצועות
  • קרעי שרירים
  • פגיעות סחוס במפרקים השונים.

בקרב ספורטאים חובבים, לא כל שכן בספורטאים מקצועיים, יש חשיבות עליונה לאבחון מדויק של הבעיה, ומתן פתרון מקצועי הולם, אשר יאפשר חזרה מהירה לפעילות הספורטיבית. חלק ניכר מהפעילות הניתוחית מתבצעת על-ידי ארטרוסקופיה: פעולה כירורגית המתבצעת דרך חתך חיצוני זעיר בקוטר של כ-5 מ"מ, דרכו מוחדרת צינורית מתכת, ארטרוסקופ, שבקצהו מצלמת טלוויזיה משוכללת המחוברת למסך חיצוני גדול. בדרך זו, ניתן להגיע ולראות את כל חלל המפרק הפגוע, לאמוד ולהעריך את הפגיעה ואת חומרתה. במידת הצורך, דרך חתך זעיר נוסף, מוחדר/ים מכשיר/ים נוספ/ים, דרכם ניתן לבצע - תחת בקרה ישירה - פעילות ניתוחית, לעיתים מורכבת מאוד. כיוון שאין המדובר בחתך ניתוחי גדול, עיקר פעילות היחידה היא אמבולטורית, וההחלמה ממרב הפעולות הניתוחיות היא מהירה.

 

פרוצדורות עיקריות המבוצעות במסגרת השירות:

  • ארטרוסקופית הברך ותפירת מניסקוס קרוע - המניסקוס הוא סחוס בצורת "סהרון", הנמצא בשני צידי הברך ומשמש "כבולם זעזועים". הוא נוטה להפגע במקרי חבלות לברך, בעיקר סיבוביות, אזי נפגם תפקודו ובמצבים רבים - עקב הקרע בו, "ננעלת" הברך. בעבר, נהגו לבצע ארטרוסקופיה ולכרות את חלק המניסקוס הפגוע. אולם כיום, במספר מרכזי רפואת ספורט ייחודיים, כגון זה שבמרכז הרפואי ת"א, נלמדו שיטות לתפירה ותיקון של מניסקוס קרוע, על-מנת להחזיר את תפקוד הברך במידה מרבית.
  • ניתוח לשחזור קרע ברצועה צולבת בברך - הרצועות הצולבות בברך, קדמית ואחורית, הינן מהמייצבים העיקריים בברך, האחראים לתפקודה התקין. קרע ברצועה, בעיקר הקדמית, כרוך בתחלואה ניכרת, ולרוב  באובדן היכולת לעסוק בפעילות ספורט אינטנסיבית דוגמת כדורגל, כדורסל, ריצה וכד'. יתר על כן, כשהרצועה קרועה, יש סיכון גבוה להתפתחות שינויים ניוניים מוקדמים בברך. לפיכך, באנשים/ספורטאים פעילים, חשוב לבצע ניתוח לשחזור הרצועה. זאת, בפעולה ארטרוסקופית, וחתך קטן של כ-3 ס"מ, דרכו משחזרים את הרצועה על-ידי חלק מגיד הפיקה, או גיד משריר בירך, או שתל מתורם. לאחר הניתוח, תוך הקפדה על תכנית פעילות פיזיותרפית מובנית, מושגת חזרה הדרגתית מבוקרת לפעילות מלאה.
  • תיקון פגיעות סחוס - שלמות הסחוס במפרק היא תנאי להמשך תפקודו התקין. בפגיעה בו, מתפתח חיכוך במפרק, הגורם לשחיקתו המוקדמת. בצעירים ובספורטאים, שכיח למצוא פגיעות ממוקדות בסחוס המפרק, שלעיתים מלוות גם בשבר קטן של העצם שמתחת לסחוס - Osteo Chondral Fracture. באמצעות הטכניקות החדישות ביותר הקיימות כיום לטיפול בנזקי סחוס, מבצעים פעולת השתלת סחוס עצמית: לוקחים מספר קטן של תאי סחוס מהמטופל, ומגדלים אותם במעבדה עד שמספרם גדל עשרות מונים. אז, משתילים אותם - לרוב בארטרוסקופיה - באיזור הסחוס הפגוע, לאחר "שמדביקים" אותם במעבדה על גבי מצע מיוחד.

    *חדש: העלאת קבצי בדיקות הדמיה שלא בוצעו באיכילוב, לקראת תור או טיפול באיכילוב - מומלץ להעלותן למערכות איכילוב לפני התור המיועד באמצעות מערכת "טעינת דיסקים". לכניסה למערכת

פרטי היחידה

03-6974000 - זימון תורים
03-6974545 - לקביעת תור לניתוחים / לבירורים (אימי)
פקס: 03-6974689
בניין סוראסקי
אגף ג'
קומת קרקע
שעות קבלת קהל: ימים א', ב', ד', ה', בין השעות 09:00-12:30

תפריט ניווט תחתון