תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

השוואת ביופסיה נוזלית של DNA חופשי בדם לעומת DNA מבועיות חוץ תאיות

 

תאים בגוף מתפרקים ומשחררים מקטעים של חומצות גרעין לזרם הדם שנקראים (cfDNA) Cell free DNA. כאשר יש גידול הוא גם משחרר מקטעי DNA שאותם ניתן לזהות בדם הודות לשינוים קטנים (מוטציות) שמאפיינות כל  גידול ולא נמצאות בתאים בריאים. 

הרעיון מאחורי ביופסיה נוזלית הוא לזהות את החלקיקים שהשתחררו מהגידול וכך לעקוב אחר התפתחות הגידול באמצעות בדיקת דם פשוטה. אחד האתגרים הגדולים בביופסיה נוזלית הוא לזהות את האחוז המזערי של ה- DNA הגידולי בתוך שאר cfDNA החופשי שמסתובב בדם. חלק מה- DNA שמסתובב בדם נמצא בתוך בועיות ממברנליות קטנות extracellular vesicles (EV). הועלתה השערה שתאי גידול משחררים יותר בועיות כאלו ולכן הבועיות הללו עשירות יותר ב- DNA גידולי מאשר כלל ה- cfDNA . בהתאם, מיצוי שלהן יאפשר לקבל DNA  גידולי באחוזים גבוהים יותר.  המחקר שנערך ע"י הסטודנטית ד"ר קוויתה טאקור, פרופ' דב הרשקוביץ - מנהל המכון הפתולוגי ודר' שלמה צוריאל - מנהל מעבדת המחקר  בשיתוף עוזרת המחקר ויקטוריה חנס והמתמחה שרה פלדשטיין, נועד לבחון האם מיצוי של DNA מהבועיות יאפשר לאתר DNA גידולי באחוזים גבוהים יותר מאשר בדם.

לצורך כך השתמשו החוקרים בדגימות שנלקחו מחולים בסרטן המעי לפני ניתוח. ראשית מופו המוטציות בגידול באמצעות ריצוף גנטי של הגידולים וע"י כך נבנה תבחין DNA ייחודי עבור כל חולה וגידול. לאחר מכן מוצו מכל חולה הן ה-cfDNA מן הדם והן הבועיות ובעקבות כך נבחנו רמות ה- DNA הגידולי בכל אחד מהן.

תוצאות המחקר אשר התפרסמו בכתב העת 'GENES', מצביעות על כך שאמנם לא נמצא הבדל משמעותי באחוז ה- DNA הגידולי בין הבועיות ל- cfDNA . אולם, נמצא שב- cfDNA  הכללי ניתן למצות כמות גדולה יותר של DNA, דבר המאפשר סיכוי גבוה יותר לאתרDNA  גידולי.

מסקנות המחקר: עדיף להשתמש בכלל ה- cfDNA  ולא לנסות למצות EV - מיצוי שמייקר את הביופסיה הנוזלית משמעותית ומפחית את הסיכוי למצוא DNA  גידולי. מחקר זה משפר את היכולת שלנו לבצע ביופסיה נוזלית טובה, אמינה ובעלות נמוכה יותר.

בהמשך למחקר זה אנחנו מפתחים ביופסיה נוזלית מותאמת אישית בעלת רגישות גבוהה יותר וכבר מנסים אותה קלינית על מספר חולים.בתמונה משמאל לימין: ד"ר שלמה צוריאל, פרופ' דב הרשקוביץ, ויקי חנס וד"ר קוויתה טאקור

תפריט ניווט תחתון