תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

על הפרעות בתפקודי הריאות

הפרעה בתפקוד הריאות יכולה לנבוע מבעיה בדפנות הנאדיות, הגורמת לירידה בחילוף הגזים ובעיקר בחמצון הדם, או מהפרעה במעבר האוויר דרך הסימפונות ואז תהיה הפרעה חסימתית והאוויר יתקשה להיכנס לנאדיות ולצאת מהן.
אחת השיטות הפשוטות והיעילות לבדוק את תפקוד הריאות היא באמצעות מכשיר ספירומטר הבודק את נפח האוויר שהנבדק שואף ונושף בזמן מסוים, ואת מהירות זרימת האוויר הנבדק שואף ונושף אוויר דרך צינור המחובר לתוף. הבדיקה הנה פשוטה אך דורשת שיתוף פעולה מלא של החולה.
מטרות הבדיקות:
  • אבחון מחלת ריאות בחולים הסובלים מקוצר נשימה
  • מעקב אחר יעילות הטיפול במחלת ריאות
  • הערכת תפקוד הריאות לפני ניתוח
  • מעקב אחר תפקוד הריאות בחולים הנוטלים תרופות העשויות להשפיע בתפקוד זה.
ישנם מצבים, בהם לא ניתן לאבחן את המחלה אלא רק באמצעות תפקודי ריאות מורחבים, ויש צורך בביצוע בדיקות מעמיקות יותר. לצורך זה מבצעים בדיקות תגר. כמו כן, במקרה של חוסר שיתוף פעולה בביצוע בדיקת תיפקודי ריאות (ילדים מתחת לגיל 6 ואנשים מבוגרים), ניתן לבצע בדיקת IOS.

מטכולין / אדנוזין

במבחן "תגר הריאות" נותנים לנבדק לשאוף כמויות הולכות וגדלות של חומרים הגורמים להתכווצות דרכי הנשימה (מטכולין או היסטמין). אם נצפית ירידה של 15% עד 20% בתפקוד הריאה, תוך כדי שאיפת כמות ידועה של אותם חומרים, יש לחולה תגובתיות יתר של דרכי הנשימה, שהיא אחד הביטויים העיקריים של אסתמה. מרחיבי סימפונות, המחזירים את תפקוד הריאות למצבם התקין, מאשרים את האבחנה של אסתמה. משך הבדיקה תלוי בתגובה של הנבדק לחומר. אם לא ניכרת תגובתיות, הבדיקה נמשכת כשעה וחצי.

בדיקת תפקודי ריאה לפני ואחרי מאמץ

בדיקה זו כוללת ביצוע תפקודי ריאה לפני ואחרי מאמץ (ריצה על משטח ריצה במשך 10 דקות). לבדיקה זו יש להצטייד בנעלי ספורט. ירידה בתפקוד הריאה בעקבות מאמץ גופני, המשתפר לאחר מתן תרופות המרחיבות את דרכי הנשימה, מאשרת את האבחנה של אסתמה, או לפחות של אסתמה במאמץ.

בדיקת IOS = Impulse Oscillometry

בבדיקה זו הניבדק נושם לתוך המכשיר נשימות רגילות במנוחה במשך חצי דקה. המכשיר שולח גלי קול לתוך דרכי הנשימה. החזר גלי הקול ניקלטים ע"י המכשיר ומתרגם אותם למדד שמבטא את קוטר של דרכי הנשימה. הבדיקה מתבצעת לפני ואחרי מרחיבי סימפונות ומאבחנת מחלה בסימפונות (כגון אסטמה). בדיקה זו היא ייעודית לילדים מתחת גיל 6 ולמבוגרים ללא יכולת קוגנטיבית.

בדיקת PFM=Peak Flow Meter =ניטור באמצעות בדיקת נשיפה

זו בדיקה קצרה באמצעות מכשיר נייד קטן, אשר מאפשר לבדוק את הנשימה במקום העבודה, בכדי לראות את השפעת החומרים בהם הנבדק עובד על תיפקוד דרכי הנשימה. 

בדיקת הליכה 6 דקות

מבדק זה בודק את המחקר אותו הולך הנדבק במשך 6 דקות, ומשקף את יכולת ההליכה שלו בחיי היום יום. בדיקה זו הינה אמינה וקלה לביצוע גם עבור חולים אשר מתקשים בהליכה יום יומית בגלל קוצר נשימה. הבדיקה מתבצעת בדרך כלל לפני התערבות טיפולית ומשמשת כמדד יעיל לכמת תגובה לאותו טיפול. עקרון הבדיקה: הנבדק הולך במשטח ישר כגון פרוזדור במשך 6 דקות ומודדים את המרחק שהוא הצליח ללכת במשך פרק זמן זה. הבדיקה מתבצעת בכל ימי השבוע.

בדיקת קפסייסין (Capsaicin)

בדיקה זו מיועדת לאיבחון וטיפול של שיעול טורדני( מעל לשלושה חודשי שיעול).
בבדיקה זו נותנים לניבדק אינאלציה המכילה כמויות הולכות ועולות של חומר מגרה אשר מקורו בפלפל אדום. לפי הריכוז בו הניבדק משתעל חמש פעמים קובעים את הרגישות של רפלקס השיעול.

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון