תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

תחום זה עוסק בכריתת גרורות מהצפק (חלל הבטן), קילוף הצפק ושטיפת חלל הצפק באמצעות משאבת לב-ריאה בכימוטרפיה מחוממת בריכוז גבוה- בממאירויות צפקיות, במקרים של:

 • גרורות צפקיות ממקור מעי גס-רקטום - הגרורות חייבות להיות מוגבלות לחלל הצפק, ללא פיזור לאיברים פרנכימטיים כמו הכבד, ללא התפשטות לרטרופריטונאום וללא פיזור מחוץ לבטן (ריאות, עצמות).
 • Pseudotomyxoma peritonei - ממקור שחלתי, או מהתוספתן, בפזור ציפקי של שאת או נוזל ג'לטינוזי.
 • Peritoneal Mesothelioma

הניתוח

לאחר פתיחת הבטן, יש צורך בכריתת הדבקויות מלאה ושיחזור אנטומי מלא, כאשר המטרה היא לכרות את כל הגרורות הצפקיות ולהותיר את החולה ללא מחלה מדידה. כריתת הגרורות היא מהפריטונאום הפריאטלי כולו, כולל הסרעפות והפריטונאום המזנטריאלי, וכן ע"פ איברים כמו המעי הדק, המעי הגס, הקיבה וקפסולת הכבד. אם הפריטונאום זרוע בפיזור מליארי, יש לבצע peritorectomy. קילוף הצפק הפריאטלי כולו, מאזורי המרזבים (gutter), אגן, שרעפות. כשהסרוזה של מעי זרועה כולה בעיקר באזור הרקטוסיגמואיד או אנטרום-הקיבה, יש לעיתים הכרח לכרות איזורים אלה, כדי להשיג כריתה מלאה - RO. 

ניתוח הכריתה נמשך כ- 6-8 שעות. בסיומו מורמת דופן הבטן הפתוחה וחלקה הקדמי נסגר באמצעות יריעות פלסטיק תוך יצירת חלל גדול. לתוך החלל מוחדרים צינורות עבי-קוטר ונקזים המחוברים למשאבת לב-ריאה. לחלל מוזרם נוזל דיאליזה מחומם ל- °42 יחד עם התרופות הכימיות. משך ההזלפה/ חשיפה הוא 120 דקות. התרופות הנבחרות הן מסוג Mitomycin C, ציספלטין, FU- 5 ואחרות בהתאם לסוג השאת. נבחרות תמיד תרופות בעלות משקל מולקולרי נמוך עם כושר חדירה מקומי גבוה בדיפוזיה, לרקמות בדופן הבטן.  שיעור הריכוז ברקמה בדופן הבטן ובאיברים החשופים להזלפה, גבוה פי 50-300 מזה המושג בהזלפה מערכתית של תרופות דרך הווריד. לאחר שטיפה וניתוק ממשאבת לב-ריאה, מושארים ארבעה נקזים בחלל הבטן בנוסף לקטטר דיאליזה פריטונאלית ע"ש טנקהוף, דרכו מוזלפת תרופה כימית לחמישה ימים נוספים לאחר הניתוח. לאחר שטיפה וניתוק ממשאבת לב-ריאה, מושארים ארבעה נקזים בחלל הבטן בנוסף לקטטר דיאליזה פריטונאלית ע"ש טנקהוף, דרכו מוזלפת תרופה כימית לחמישה ימים נוספים לאחר הניתוח.


התוצאה

בחולים עם פיזור ציפקי ממקור מעי גס, אם אפשרית כריתה מלאה של הגרורות, אחוז ההישרדות ל- 5 שנים ללא מחלה שאתית הוא 30%-40%! 
בכריתה RI (נותרות גרורות הקטנות מ 5 מ"מ) שיעור ההישרדות ל-5 שנים הוא כ-5%-10%. לעומת זאת, בטיפול כימי מערכתי (סיסטמי), סיכוי ההישרדות במצבים אלה הוא של כ-1%-2%. 
בחולים עם Pseudotomyxoma Peritonei מעניק הטיפול המשולב כריתה / Peritrectomy + טיפול כימי תוך ציפקי, שיעור ריפוי (5- Y.S) של 60%-70%!
הטיפול התחליפי של כריתה בלבד, נופל משמעותית בתוצאותיו לטווח ארוך. טיפול כימי מערכתי אינו יעיל כלל במחלה זו. 
בחולים עם mesothelioma ציפקית שיעור ההשרדות ל- 5 שנים ללא מחלה, הוא כ 30% לעומת 0% בטיפול כימי מערכתי. 
השיטה של כריתה רדיקלית של גרורות מהצפק, בשילוב עם כימיה בריכוז גבוה לחלל הצפק, הפכה לטיפול הבחירה בממאירויות הציפקיות דלעיל. 
גם בפיזור ציפקי ממקור של סרטן השחלה, לאחר כשלון כירורגי וכימי מערכתי, מושגות תוצאות טובות מאוד של הפוגה ארוכת-טווח. 
השיטה קיבלה מודעות גוברת בקרב האונקולוגים המתמחים בממאירויות ציפקיות ושל מערכת העיכול.


הניסיון הנרכש

 • הניתוחים מבוצעים בפיקוח פרופ' קלאוזנר או ד"ר סובחי אבו-עביד.
 • השיטה מבוצעת משנת 1998 והניסיון מקיף יותר מ-100 חולים מנותחים.
 • בשנה האחרונה אף עלה היקף ההפניות לפעולה באופן ניכר.
 • התוצאות בסידרת החולים שעברו את הטיפול המשולב של כריתת צפק וכימותרפיה תוך צפקית במרכז הרפואי ת"א, על-פי מדדי האיכות שצויינו, עומדות בהשוואה לטובות בסדרות המפורסמות.
 • תמותה-סב ניתוחית של פחות מ- 4%.
 • כשני שליש מהחולים נותרים בעקבות הניתוח ללא מחלה מדידה.

זילוח מבודד של הגפה - ILP

זוהי שיטה מתקדמת של טיפול כימי וביולוגי איזורי המבוצעת במרכזי סרטן מובילים בעולם.
שיטה זו מיועדת לסובלים משני סוגי מחלות:

 • מלנומה ממארת המתפשטת בגפה (יד או רגל).
 • גידול סרקומה של רקמות רכות כשהוא במימדים גדולים, וכריתתו כרוכה בסכנה לאובדן הגפה או אובדן תפקודי משמעותי.

מטרת הטיפול היא לחסל, או לצמצם מאוד את הגידול. השיטה מבוססת על ניתוח בשורש הגפה שבו מבודדים כלי הדם הראשיים שלה. לתוכם מוכנסים צינורות עבי-קוטר המחוברים למשאבת לב-ריאה. הגפה מנותקת מזרם הדם בגוף ומתקיימת כמערכת מבודדת. או אז, מזליפים לתוכה תרופות כימיות ייעודיות במינון גבוה מאוד (פי 10 ויותר מהמתאפשר במתן תוך ורידי רגיל) וכן תרופה מיוחדת TNF - Tumor Necrosis Factor, המחוללת נמק בגידול. במלנומה ממארת מפושטת בגפה, שיעור הצלחת הטיפול הוא כ- 70%-80% ובסרקומה מתקדמת, שיעור התגובה גבוה ויכולת שימור הגפה בעקבות כך הוא של כ-90%. טיפול זה מבוצע בארץ רק במרכז הרפואי ת"א, בפיקוחם של פרופ' קלאוזנר וד"ר סובחי אבו-עביד.

ניסיוננו הוא מהגדולים בעולם ומקיף למעלה מ-300 ניתוחים מסוג זה.

תפריט ניווט תחתון