תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

בדיקה לאיתור הגורמים לתגובה אלרגית - RAST - Radioallergosorbent Test

זוהי בדיקת דם, אשר בודקת את החלק הייחודי לאלרגן מסוים בתוך נוגדן ה- IGE. במבחן זה, האלרגן נמצא קשור למצע מוצק, או יכול להימצא לחילופין בתרחיף. הנוגדנים אשר בנסיוב הנבדק, מתקשרים לאלרגנים ליצירת קומפלקס. זיהוי הקומפלקסים נעשה על-ידי ריאקציה אנזימטית קולורימטרית. עוצמת הצבע נמצא ביחס ישיר לכמות הנוגדנים אשר היו בנסיוב הנבדק.

מה ניתן לאתר באמצעות בדיקות אלו?

 • רגישות לאלרגנים הנשאפים לדרכי הנשימה, כגון: אבק בית, עובש, אבקת פרחים, חתולים, כלבים,חרקים, לטקס (LATEX) ועוד.
 • רגישות לחומרי מזון כגון חלב, ביצים, דגנים, פירות ועוד.
 • רגישות לעקיצות דבורים
 • חדש - רגישות למרכיבי מזון בניפרד
 • חדש  - רגישות לגורמים תעסוקתיים אשר גורמים לאסטמה

   לרשימת הבדיקות המלאה

  בדיקה לאיתור מרכיבים מולקולרים של מזונות

  חדש!! בדיקה לאיתור מרכיבים מולקולרים  של מזונות כגון חלב, ביצים ובוטנים אשר גורמים לתגובה אלרגית חריפות - רגישות למרכיבי מזון בנפרד

  לרשימת הבדיקות המלאה

  בדיקות אנזימטיות ייחודיות - ACE ,ADA

  • ACE: זוהי בדיקת דם, אשר בודקת אנזים בשם Angiotensin Converting Enzyme, המשמשת לאבחון מחלת הסרקואידוזיס.
  • ADA: בדיקה הבודקת אנזים בשם Adenosine Deaminase, לאבחון מחלת השחפת באזור קרומי הצדר של הריאה (pleura). 

  הבדיקה מתבצעת בנוזלים פלאורלים לאבחון שחפת, כאשר לא ניתן לאבחן את המחלה באמצעים הקליניים והמעבדתיים המקובלים. האנזים נמצא באופן טבעי ונרחב ברקמות תאים הומניות, כאשר רמת האנזים עולה באדם בעקבות גידולים, צהבת וירלית, שחמת הכבד ושחפת.

   

  בדיקות (IGRA (Interferon Gamma Releasing Assays

  בדיקת IGRA הינה בדיקה ייחודית לגילוי שחפת חבויה. זוהי בדיקת דם פשוטה, בעלת רגישות גבוהה יותר לאנטיגן של חיידקי השחפת, לעומת המבחן העורי. על סמך בדיקה זו ניתן לקבוע את הצורך בטיפול מניעתי ארוך ולמנוע קבלת טיפול אנטיביוטי שלא לצורך. המבחן העורי זול וזמין, אולם טומן בחובו מספר בעיות עקרוניות הגורמות לעיתים לתוצאה מוטעית, כשהעיקרית ביניהן היא זיהוי נוכחותו של חיידק בשל קבלת חיסון BCG בעבר. הרגישות הנמוכה של בדיקה זו בעייתית, במיוחד בטיפול באוכלוסייה ישראלית שנולדה לפני 1981 וילידי בריה"מ לשעבר, שרובם ככולם חוסנו בעבר. בנוסף, נרשמת רגישות נמוכה של התבחין העורי בחולים מדוכאי חיסון, חולי AIDS, חולים הסובלים מתת-תזונה וחולים הסובלים ממחלת שחפת פעילה.
  כידוע, כשליש מאוכלוסיית העולם נגועה בשחפת חבויה, מתוכם, כ- 10% צפויים לפתח שחפת פעילה. אי לכך, לאבחון המדויק ולטיפול הנכון חשיבות מרבית בשליטה על התפשטות המחלה.
  נכון להיום בדיקות אלו אינן כללות בסל הבריאות ומבוצעות בתשלום.

  • ניתן להגיע למעבדה למחלות ריאה ואלרגיה, הממוקמת בבנין סוראסקי קומה ראשונה, אגף ד', בימים ראשון ושני בין השעות 12:00- 08:00 בלבד, ללא תיאום מראש.
  • בערבי חג וחג לא ילקחו דמים, וניתן לוודא טלפונית את ימי ביצוע הבדיקה: 03-6973749.
  • יש להצטייד בתעודה מזהה. אין צורך בצום. 
  • הבדיקה מתבצעת כנגד תשלום כספי במזומן או באשראי, או כל אמצעי אחר לכיסוי עלות הבדיקה - התחייבות של בתי חולים או קופת חולים.


  קיימות שתי בדיקות IGRA אשר אושרו ע"י רשות המזון והתרופות ( FDA):

  • בדיקת QFT- Gold in tube) Quantiferon) - זוהי בדיקה המודדת את רמת הפרשת אינטרפרון גמה מתאי דם, הנבדק כתוצאה מהדגרת תאים עם אנטיגנים של חיידק השחפת. הבדיקה היא אנזימתית והתוצאה נמדדת ע"פ עוצמת הצבע המתקבל. התוצאה מתקבלת כערך חיובי/שלילי ויכולה לסייע לאבחן האם הנבדק נושא את חיידק השחפת (שלילי /חיובי לגילוי שחפת חבויה).
   דגימת הדם לביצוע בדיקה זו נאספת במבחנות יעודיות, כך שהניבדק צריך להגיעה למעבדה. מתן תשובה תוך שבועיים.
  • בדיקת T Spot –TB - זוהי בדיקה המודדת מושבות של תאים, אשר מפרישים אינטרפרון גמה והתוצאה נמדדת עפ"י מספר המושבות המתקבלות. התוצאה של מעל מספר מסוים או מתחתיו, מסייעת לאבחן האם הנבדק נושא את חיידק השחפת (שלילי /חיובי לגילו שחפת חבויה).
   תשובה חיובית בבדיקות אלו, מאפשרות לרופא לקבוע ביתר וודאות האם חשיפה לשחפת הובילה לשחפת חבויה. מתאימה במיוחד לחולים מדוכאי חיסון. הדם נילקח לתוך מבחנות המיועדות לבדיקת קרישה (פקק תכלת) וניתן לשלוח רק את הדגימה למעבדה, ללא צורך בנוכחות הניבדק. מתן תשובה תוך 3 ימים. פרטים נוספים ומועדי קבלת תשובות ניתן לקבל במזכירות המעבדה.

  בדיקת רגישות לבריליום -BeLPT

  בדיקת המודדת תגובה פרוליפרטיבית של לימפוטיצים מדם פריפרי, לבריליום סולפאט. תגובה חיובית הינה הוכחה לחשיפה לבריליום. בכדי להוכיח שחשיפה זו גרמה למחלת הבריליום הכרונית, יש צורך במדדים קליניים נוספים אשר מאשרים זאת כגון עדות למחלה גרנולומטותית. הבדיקה זו הינה יחודית ומתבצעת רק במעבדת ריאות אשר במרכז הרפואי תל אביב. הבדיקה נעשית כנגד טופס התחייבות, ויש צורך בתיאום תור טלפוני עם מזכירות המעבדה: 03-6973749.


  בדיקת רגישות למתכות-Melisa

  בדיקה המודדת תגובה פרוליפרטיבית של לימפוטיצים מדם פריפרי למתכות שונות. תגובה חיובית הינה הוכחה לחשיפה לאותן מתכות. 
  ישנן מתכות כמו בריליום, טיטניום, ניקל, זירקוניום זהב ועוד, אשר עלולות לעורר תגובה חיסונית בריאה (יצירת גרנולומות). מתכות אלו נמצאות בתעשיות רבות כך שחשיפה אליהן בזמן עבודה, יכולה להיות הסיבה למחלות אלו. . בדיקת מליסה יחד עם אנמנזה תעסוקתית, מדדים קליניים, תפקודיים והדמייתיים יכולים להיות לעזר לאבחן  קשר סיבתי בין מחלה וחשיפה בעבודה. בנוסף, ניתן להשתמש בבדיקה זו במקרים אורתופדיים, לפני שימוש בשתלים.

  אבק מזיק מכיל מתכות רבות ואם הוא נשאף לריאות, הוא יכול לגרום למגוון רחב של מחלות. ישנם עובדים רבים אשר נחשפים לסוג אבק זה במשך עבודתם ומפתחים מחלה עם פגיעה בתיפקוד הריאתי.

  • בדיקת מליסה הינה מבחן אשר בודק את הרגישות של אותו עובד למתכות, והינה אמצעי עזר חשוב בכדי לקבוע קשר סיבתי בין החשיפה למחלה., כאשר מגוון המתכות שניתן לבדוק הינו עפ"י הרשימה 
  • ניתן לבצע את המבחן גם לבדיקה של רגישות למתכות במקרה של שתלים דנטלים ואורטופדים 
  • ניתן לבצע את הבדיקה כנגד התחייבות כספית (טופס התחייבות או תשלום כספי).
  • יש לתאם תור עם המעבדה בטלפון 03-6973749

  אנו המעבדה היחידה המורשית בארץ לבצע את הבדיקה  

  לחצו כאן לקובץ הרשימה המלאה של המתכות

  למידע נוסף על הבדיקות באתר melisa

  יחידות ומרפאות

  תפריט ניווט תחתון