תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תוכן עניינים

מהו הטיפול?

נוירו פידבק הינה שיטת טיפול חדשנית, באמצעותה לומד המטופל לשלוט על פעילות מוחית ספציפית בעזרת משוב ממוחו (בדומה לשיטת הביופידבק הותיקה, באמצעותה המטופל לומד לשלוט בפעילויות פיזיולוגיות, גופניות שונות כגון קצב הלב). המטופל מחובר למערכת ייחודית, אשר מטרתה לאמן אותו לשנות את הפעילות באזורים מסויימים של מוחו באופן עצמאי. האזור המוחי, כמו גם היקף התכנית הטיפולית ואופייה, ייקבעו על ידי רופאי המרפאה במסגרת ההערכה הטרום טיפולית.

למי מתאימים הטיפולים?

הטיפול בשיטת נוירו פידבק מתאים לילדים ומבוגרים כאחד, אך דורש שיתוף פעולה. השיטה הותוותה כבר לטיפול בהפרעות חרדה, פוסט טראומה, הפרעת קשב וריכוז (ואף קיבלה אישור של משרד הבריאות האמריקאי לאבחון הפרעה זו בילדים), כאב כרוני, שיפור התפקוד לאחר אירוע מוחי, הפרעות שינה ועוד.

כיצד ניתן הטיפול?

הטיפול ניתן בישיבה נוחה בזמן שהמטופל חובש כובע גמיש אליו מוצמדות אלקטרודות משוחות בג׳ל רפואי הרושמות את הפעילות החשמלית של מוחו. המערכת מציגה את פעילות האזור במוח, אשר הוגדר על ידי המטפל, על פני מסך מחשב או על ידי השמעת צליל מסוים. המטופל לומד במהלך המפגשים לשנות את הפעילות הנמדדת, על ידי כך שהוא לומד לשנות את הצליל או את התמונה המוצגת לו על גבי המסך. במובן זה, הדבר דומה למשחק מחשב שהשליטה בו נעשית בעזרת גלי המוח. מחקרים הראו, כי חלק גדול מהאנשים מסוגלים ללמוד את הטכניקה הזו בזמן יחסית קצר ולתרגל אותה. המיומנות הופכת לקלה יותר עם כל פגישה טיפולית. הטיפול איננו כרוך בכאב או תחושה של חוסר נוחות. לא תוארו בספרות הרפואית תופעות לוואי משמעותיות מטיפולי נוירופידבק. קורס טיפולי בסיסי במרפאה, ניתן בהיקף של 15 מפגשים, כאשר אורכו של כל מפגש הינו כשעה. 


בטיחות הטיפול

הטיפול איננו מצריך שינוי בטיפול אחר שגרתי אותו מקבל החולה, ואיננו מצריך השגחה רפואית מיוחדת לאחר מכן.

תפריט ניווט תחתון