תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

שרירים הם גידולים שפירים של הרחם. שרירנים אלו עלולים לגרום לכאבים באגן, לחץ על שלפוחית השתן, תפיחות בטנית ועצירות. לעתים הם גורמים לדימום וסתי כבד שבעקבותיו עלולה להתפתח אנמיה ("חוסר דם"). יש מקרים בהם מהווים השרירנים גורם המעכב כניסה להריון או לחילופין גורם להפלה, או ללידה מוקדמת בין 40%-20% מהנשים מעל גיל 35 סובלות משרירנים בגדלים שונים. שכיחותם עולה עם הגיל.

שיטה חדשנית לטיפול בשרירנים (מיומות) מהרחם באמצעות צנתור, מיושמת במרכז הרפואי ת”א. השיטה מבוססת על חסימת העורקים המזינים את השרירנים. דרך עורק במפשעה, מחדירים צנתר לכלי הדם של הרחם או של השרירן ומזריקים חומר ניגוד לשם הדגמת כלי הדם. בעזרת חומר סינתטי מיוחד, חוסמים את כלי הדם. או אז, אספקת הדם אל הגידול מופסקת והוא מתנוון, קטן בגודלו ולעיתים אף נעלם. הטיפול מתבצע בהרדמה אפידורלית ללא ניתוח, ומונע בחלק מן המקרים כריתת רחם, על כל המשתמע מכך.

השיטה פותחה בצרפת ובארה”ב ועד היום טופלו בה אלפי נשים. אחוז ההצלחה של הטיפול גבוה, 94%-78%, והסיכון נמוך. משך האשפוז הינו עד 48 שעות, ובדרך כלל יכולה המטופלת לחזור לפעילות מלאה תוך שבועיים לאחר הטיפול.

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון