תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

מדוע מבוצעת הפעולה?

הכליות הן זוג איברים השייכים למערכת השתן וממוקמים מאחורי חלל הבטן. תפקידי הכליות כוללים: שמירה על מאזן נוזלים ומלחים בגוף (ועל ידי כך שמירה על לחץ דם תקין), פינוי "חומרי פסולת" ורעלים וכן ויסות פעולות הורמונליות בגוף (כמו יצירת ויטמין D האחראי על בניית עצם ואריתרופויטין המשפיע על יצירת תאי הדם האדומים). כשל כלייתי הוא מצב שבו תפקוד שתי הכליות יורד בצורה משמעותית. מצב זה מכונה אי ספיקת כליות ומתחלק לשניים: אי ספיקת כליות חריפה ואי ספיקת כליות כרונית.
גורמים לאי ספיקת כליות חריפה כוללים: אובדן דם ניכר או איבוד נוזלים (כגון לאחר תאונות דרכים, פציעה בשדה קרב, כוויות קשות, התייבשות מסיבות שונות); הרעלת חומרים רעילים (כולל תרופות); זיהום קשה (ספסיס); חסימות בדרכי השתן; ורעלת הריון. מצבים אלו הינם ברובם הפיכים.
הגורמים לאי ספיקת כליות כרונית כוללים: סוכרת (זו הסיבה השכיחה ביותר לאובדן תפקוד כלייתי); יתר לחץ דם המלווה בטרשת עורקים; מחלות תורשתיות כמו כליות פוליציסטיות (כליות עם ציסטות רבות במקום רקמת כליה בריאה); דלקות של פקעיות הכליה (גלומרולונפריטיס); ומחלות אוטו-אימוניות (בעיקר לופוס, וסקוליטיס וקדחת ים תיכונית משפחתית – FMF).
אי ספיקת כליות כרונית הוא מצב בו בדרך כלל הפגיעה בתפקוד הכליות היא הדרגתית עד לחוסר תפקוד מוחלט (אי ספיקת כליות סופנית). הפגיעה היא בלתי הפיכה. משך התקדמות אי ספיקת הכליות תלוי בגורם לפגיעה הכלייתית, במצבו הבריאותי והגופני של המטופל ובהיענות המטופל לטיפול. הטיפולים המוצעים כיום לאי ספיקת כליות כרונית הם השתלת כליה או דיאליזה. 
המודיאליזה (בלועזית: hemodialysis) היא שיטה לסילוק חומרי פסולת או רעלים מן הדם כמו גם עודף נוזלים בחולים שכליותיהם אינן מתפקדות. התהליך מתרחש באמצעות כליה מלאכותית. זרם דם מעורק של החולה עובר דרך הכליה המלאכותית בצד אחד של מחיצה חדירה למחצה, בעוד תמיסה בעלת הרכב שנקבע מראש זורמת בצידה השני של המחיצה. מים ותוצרי פסולת מדם החולה מסתננים דרך המחיצה, שנקביה קטנים מדי לאפשר מעבר של תאי דם וחלבונים. הדם המטוהר מוחזר אל גוף החולה דרך וריד. ברוב המקרים של מחלות כליה הזקוקות לדיאליזה, יש צורך ב-3 טיפולים בשבוע, כשכל טיפול אורך כ 4 שעות או יותר.
במרכז הרפואי תל-אביב, קיים שירות יחיד מסוגו בארץ – דיאליזה המתבצעת בשעות הלילה. המודיאליזת הלילה מאפשרת לאנשים המעוניינים בכך לא רק להמשיך את אורח חייהם הפעיל והאינטנסיבי  ולקבל את טיפול ההמודיאליזה תוך כדי שינה במיטה במחלקה. כיוון שהטיפול מתבצע תוך כדי שינה, ניתן להאריכו ל-7 שעות ועל ידי כך לשפר את איכותו. מניסיון שנצבר במכון דיאליזה הפועל בצרפת ומאפשר דיאליזת לילה, עולה כי חולים שקיבלו המודיאליזת לילה הרגישו טוב יותר, השתמשו בפחות תרופות לאיזון מצבם מחולים שקיבלו דיאליזת יום ולחץ דמם היה מאוזן טוב.

כיצד מבוצעת הפעולה בפועל?

לאחר קבלת הסבר מפורט מהרופא אודות הטיפול, תתבקש לחתום על טופס הסכמה מדעת. על מנת שדם המטופל יעבור ניקוי של דיאליזה במכשור של כליה מלאכותית, דרוש זרם דם חזק שנכנס למכונה. על מנת לקבל את זרם הדם הדרוש להמודיאליזה, המטופלים שזקוקים לדיאליזה כרונית, צריכים לעבור ניתוח של חיבור עורק לווריד (ניתוח הנקרא "פיסטולה לדיאליזה" או שאנט). הניתוח לביצוע שאנט (פיסטולה) עורקי ורידי בדרך כלל נעשה באיזור שורש כף היד או כפל המרפק. ניתוח זה מתבצע כמספר שבועות עד מספר חודשים טרם תחילת הטיפול בדיאליזה. לעתים, התהליך הנ"ל יכול להימשך גם זמן רב יותר. בדרך כלל ניתוחים מסוג זה לא ארוכים, והם מבוצעים בהרדמה מקומית. במקרים מסוימים בהם לא קיימים ורידים פריפריים מפותחים ביד, יש צורך בהכנסת צנתר לווריד מרכזי (בצוואר או בווריד שמתחת לעצם הבריח). בתחילת ההמודיאליזה עצמה יש צורך בהכנסת שני מחטים  ורידיים: אחד שיוציא את דם המטופל ויעבירו לסינון במכונת הדיאליזה ואחד שיחזיר את דם המטופל מהמכונה אל הגוף. במהלך הטיפול שנמשך מספר שעות, המטופל יכול לישון, לראות טלוויזיה או לקרוא.

באיזו הרדמה ישתמשו במהלך ביצוע הפעולה?

הדיאליזה עצמה מבוצעת ללא הרדמה.

כמה זמן אמורה להימשך הפעולה?

4-6 שעות לכל טיפול. הטיפולים בדרך כלל מבוצעים 3 פעמים בשבוע, ויכולים להיות מבוצעים גם בשעות הלילה (תוך כדי שינה).

מהם אחוזי ההצלחה של הפעולה, ובאילו סיכונים היא כרוכה?

סיבוכים שכיחים בזמן הטיפול בהמודיאליזה כוללים ירידה בלחץ הדם (הסיבוך השכיח ביותר), התכווצויות שרירים, דימום, זיהומים באזור השאנט, בחילות הקאות וכאב ראש. רוב התופעות קורות בפעמים הראשונות של ביצוע הדיאליזה וקשורות בהצטברות נוזלים ומלחים בין הטיפולים. סיבוכים של ניתוח השאנט לפני המודיאליזה כוללים פגיעה בעצב בזמן הניתוח, איסכמיה של היד, זיהום, חסימה ורידית ודימומים (בגלל הדקירות וחומר נוגד קרישה).

קישורים רלוונטיים באינטרנט
http://www.uptodate.com/patients/content/topic.do?topicKey=~cKFQO5IpxApIu7
http://kidney.niddk.nih.gov/Kudiseases/pubs/hemodialysis/
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9B%D7%9C%D7%99%D7%94

תפריט ניווט תחתון