תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

מהות הבדיקה

כיום, לא קיימת שום דרך אמינה לגילוי שינויים טרום סרטניים ברירית מערכת העיכול בזמן האנדוסקופיה, שאינה כרוכה בלקיחת ביופסיות. מכשיר חדש הקרוי CONFOCAL ENDOMICROSCOPE, משתמש באור לייזר ובטכנולוגיה אופטית המאפשרת לראות מבנים תאיים של הרקמה החיה בזמן אמת, תוך כדי הפעולה האנדוסקופית.

לשם מה מבוצעת הבדיקה?
התמונה המיקרוסקופית שמתקבלת בעזרת ה-CONFOCAL ENDOMICROSCOPE נותנת מידע שעוזר לכוון את לקיחת הביופסיות מנגעים טרום סרטניים, גם אם אינם נראים חשודים בהסתכלות אנדוסקופית רגילה (פוליפים שטוחים, שינויים טרום סרטניים בדלקת כרונית של המעי הגס וושט ע"ש בארט).
בהשוואה לבדיקות האנדוסקופיות הסטנדרטיות הנהוגות כיום, למערכת החדשה יש יתרון בהגדלה העצומה וברזולוציה הגבוהה בהרבה שהיא מאפשרת, אשר מקבילה בעצם לבדיקה היסטולוגית במיקרוסקופ. היתרון כמובן, שזה נעשה ב-REAL TIME בזמן הבדיקה האנדוסקופית.

כיצד מתבצעת הבדיקה?
מבחינת החולה בדיקת האנדוסקופיה הקונפוקאלית דומה לבדיקה האנדוסקופית הסטנדרטית. היא מבוצעת ע"י קולונוסקופ שמשמש גם לבדיקת מערכת העיכול העליונה. ההבדל היחיד, הוא הצורך בהזרקה תוך ורידית של חומר ניגוד הקרוי פלואורסצאין סודיום 10% כדי לאפשר למיקרוסקופ הלייזר להבחין במבנים התאיים של הרקמה.
בחולים עם קוליטיס ממושכת, שעוברים מעקב משלבים גם כרומואנדוסקופיה, שהיא צביעה של רירית המעי הגס בעזרת קטטר המרסס את הצבע מתילן כחול כספריי דרך האנדוסקופ. הצביעה משפרת את יעילות הגילוי של נגעים טרום סרטניים במעי הגס.

סיבוכים אפשריים של הבדיקה
לחומר זה אין בדרך-כלל תופעות לוואי, אך דווחו מקרים נדירים של תגובה אלרגית. למרות שתגובה זו נדירה ביותר, הצוות ערוך לטיפול במצב זה במידה שיקרה. במידה וידוע לך על רגישות לפלואורסצאין, דווח על כך לרופא טרם הבדיקה. הפלואורסצאין המוזרק בזמן הבדיקה גורם להופעת גוון צהבהב בעור. תופעה זו חולפת לאחר מספר שעות ואינה מצריכה טיפול.

תפריט ניווט תחתון