תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

ד"ר ינאי בן גל, מנהל המחלקה לניתוחי לב וחזה: "'טיארה' הינו מסתם מיטרלי חדשני המושתל בניתוח זעיר פולשני דרך חוד הלב, ללא צורך בפתיחת עצם החזה או שימוש במכונת לב ראה. עד היום בוצעו בישראל רק השתלות מילעוריות של מסתם אורטלי בלבד וזו הפעם הראשונה שמושתל מסתם ייעודי להחלפת המסתם המיטרלי באופן זעיר פולשני. המסתם הינו בשורה לחולים בסיכון גבוה שעד כה לא היה פתרון ניתוחי עבורם מה שגרם להם לאשפוזים מרובים ואף לקיצור תוחלת חייהם". 

מסתם חדשני

ה"טיארה"

"טיארה" – מסתם חדשני לטיפול באי ספיקה (דלף) של המסתם המיטרלי, הושתל אמש (ב') לראשונה בישראל בניתוח זעיר פולשני שבוצע במרכז הרפואי איכילוב על ידי צוות רב מקצועי בראשות ד"ר ינאי בן גל מנהל המחלקה לניתוחי לב וחזה ובשיתוף המחלקה הקרדיולוגית ומערך ההרדמה. דליפת המסתם המיטרלי היא הפגיעה המסתמית השכיחה ביותר ונובעת מפגם במסתם עצמו או מפגיעה בשריר הלב.  עד היום בוצעו בישראל השתלות מילעוריות של מסתם אורטלי בלבד וזו הפעם הראשונה שמושתל מסתם ייעודי להחלפת המסתם המיטרלי באופן זעיר פולשני כמפורט לעיל. 


מסתם ה"טיארה", הינו מסתם חדשני המצוי כעת בתהליכי בחינה ומושתל כיום בעולם מסגרת ניסויים ראשוניים בבני אדם. בין צוות המפתחים של המסתם החדשני גם רופא ישראלי מבית החולים איכילוב: פרופ' שמואל בנאי, מנהל היחידה לקרדיולוגיה התערבותית.
עד כה הושתלו בהצלחה 31 מסתמים "טיארה" במרכזים הרפואיים המתקדמים ביותר בעולם במדינות: קנדה ארה"ב בלגיה איטליה גרמניה ושוויץ. מסתם זה מושתל במטופלים הנמצאים בסיכון גבוה מדי לניתוח בגישה רגילה הכוללת פתיחת בית חזה ועצירת הלב תוך שימוש במכונת לב ראה. עד היום לא היה פתרון טיפולי הולם למטופלים אלו, מה שגרם לאשפוזים מרובים ואף לקיצור תוחלת חייהם.
לדברי ד"ר בן גל: "השתלת המסתם התבצעה בחדר ניתוח היברידי תחת שיקוף (כמו במעבדת צינתורים) ובהנחיית אקו תלת ממדי תוך ושטי ועל ידי צוות רב תחומי הכולל מנתחי לב קרדיולוגים התערבותיים ואנשי אקו.  המסתם תוכנן כך שבשלב מוקדם של פתיחתו הוא כבר מתפקד, ומעביר דם מהעליה השמאלית לחדר השמאלי ולשאר אברי הגוף".
החולה הראשון שעבר את ההשתלה הוא ישראלי בן 71 שסבל מאי ספיקה לבבית קשה ובעברו מספר ניתוחי לב. הוא סבל מגורמי סיכון מרובים ולכן לא היה לו עד כה פתרון ניתוחי. ההשתלה בוצעה כאמור בהצלחה מלאה ובתום הפעולה המסתם התותב נראה מתפקד היטב ללא כל דליפה על פניו. החולה עבר גמילה מהנשמה לאחר זמן קצר והועבר להמשך השגחה במחלקה והוא כעת יציב לחלוטין תוך צפי לשחרור בימים הקרובים.
"פעולה זו מהווה נקודת ציון ביכולתנו לטפל בבעיית המסתם המיטרלי הפגוע ואנו מקווים שבעתיד יגדל וילך מספר המטופלים שיוכלו ליהנות מהשתלת מסתם בגישה זו" מסכם ד"ר בן גל.  


תפריט ניווט תחתון