תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

חדש ובלעדי בישראל רק בבית חולים "דנה-דואק" לילדים:  מערכת הדמיה לילדים בעמידה עם קרינה נמוכה פי 20 מ – CT ובמהירות של 10 שניות בלבד 

מערכת ההדמיה EOS מבוססת על המצאה זוכת פרס נובל בפיזיקה בתחום מינון נמוך של חלקיקים, נכנסה לשימוש לראשונה בישראל, רק בבית חולים "דנה-דואק" לילדים שבמרכז הרפואי איכילוב שבתל-אביב.

מערכת EOS  פורצת דרך בכך שהיא סורקת את החולה בעודו עומד ומאפשרת שחזור תלת מימדי של הצילומים. המערכת קולטת סריקת רנטגן שמבוצעת בו זמנית בשני מישורים ולאחר מכן מסוגלת לבצע אינטגרציה של שני המישורים ולבצע את אותו שחזור תלת מימדי וכל זאת באמצעות קרינה במינון נמוך במיוחד.   מינון קרינה מופחת

מערכתEOS  פולטת קרינה במינון של עד פי 2-3 פחות מאשר רדיוגרפיה כללית ופי 20 פחות מאשר טומוגרפיה ממוחשבת (CT). בצילומי עמוד שדרה – עד 85% פחות קרינה מאשר ברדיוגרפיה ממוחשבת (CR) באיכות שווה או טובה יותר. בצילומי גפיים תחתונות ועמוד שדרה לכל אורכו -  מינון קרינה מופחת ב-50% מאשר ברדיוגרפיה ממוחשבת (DR). בדיקות ציר ועיוותי מבנה של גפיים תחתונות עם מינון קרינה נמוך ב- 95% מאשר בטומוגרפיה ממוחשבת (CT). כמו כן, קיים גם פרוטוקול לביצוע בדיקה במינון אולטרה מופחת שבו מפחיתים את כל המינונים שצוינו לעיל פי 10. 

לדברי ד"ר דרור עובדיה, מנהל המחלקה לאורתופדיה ילדים, בית חולים "דנה-דואק" לילדים שבמרכז הרפואי איכילוב "הפחתת מינון הקרינה מועילה ומיטיבה במיוחד עם ילדים שצריכים לבצע צילומים לעיתים תכופות, כגון ילדים עם עיוותי עמוד שדרה כמו עקמת. המערכת החדשנית מהווה, עבורנו הרופאים, את האפשרות הטובה ביותר לבצע מעקב אחר הילדים ולפקח על התקדמות המחלה". 
בנוסף, המכשיר גם מפחית את הזמן שלוקח לבצע את הסריקה ל - 10-25 שניות בלבד. טכנולוגית ה- EOS   מספקת תמונות בגודל אמיתי, בקנה מידה 1:1 לתכנון כירורגי ולניטור מחלות עצם ומפרקיםאבחון טוב יותר ודיוק בתמונה

"צילומי התלת מימד של ילדים בעמידה מאפשרת לנו הרופאים לראות בצורה מדויקת את עמוד השדרה ואת הגפיים התחתונות, את האינטראקציה בין המפרקים לשאר המערכת השלדית  בפרט עמוד השדרה, הירכיים והרגליים כך שאנחנו יכולים להעריך את האיזון והיציבה ולבחון את העצמות, המפרקים והרצועות ממספר זוויות" מסביר ד"ר עובדיה ומוסיף כי "הדמיה מסוג זה מאשפרת לנו לראות את כל אזורי הגוף בצילום אחד במקום לחבר יחד מספר תמונות. הדמיה כזו מאפשרת לראות בצורה מדויקת את מערכת השרירים והשלד דבר הנחוץ לאבחנה ולתכנון הטיפול"

למה משמשת הדמיה מסוג EOS?

מכשיר ה- EOS  משמש בראש ובראשונה כדי להעריך מטופלים עם עיוותים בעמוד השדרה, באגן, בירכיים, ברכיים ולכל אורך הגפיים תחתונות; ביצוע אומדן אורך וזוויות של הגפיים התחתונות, סיבוב צירי פיתול של החוליות בעמוד השדרה או בעצמות הגפיים התחתונות, מדידת פרמטרים פיזיולוגיים של עמוד השדרה כגון קיפוזיס לורדוזיס, וכל הפרמטרים הקליניים האורתופדיים הרלוונטיים אשר מחושבים ונשמרים במערכת.   

אחת המגבלות הידועות של מחקרים שבוצעו על  עיוותים בעמוד השדרה היא השימוש בהדמיה  דו מימדית. עקמת אידיופתית ידועה כעיוות תלת מימדי של עמוד השדרה. צילומי עקמת שגרתיים לא מאפשרים הערכה מדויקת של המימד האקסיאלי (סיבוב החוליות )  ולעתים קרובות גם ממעיטה בערכו של העיוות שנוצר במבנה גופי החוליות.  מערכת ה- EOS   שמאפשרת צילום בו זמני של שני מישורים וביצוע שחזור תלת מימדי בהמשך הביאו לתוצאה של מדידות משופרות והבנה טובה יותר של העיוות התלת מימדי. 

לצפייה בסרטון


 לפרטים ותיאום תור

  • לקביעת תור לבדיקה יש לשלוח הפניה רפואית עם מספר טלפון לחזרה לדואר אלקטרוני 
    שכתובתו: rdy-dana@tlvmc.gov.il  או לפקס שמספרו: 074-7219846  ואנו נחזור אליכם תוך 3 ימי עבודה. 
    יש להצטייד בהתחייבות (טופס 17) מקופ"ח  או בתשלום  כספי.

  • לשינוי / ביטול  תור  למטופלי בי"ח שהופנו ע"י המרפאה האורתופדית לילדים תבוצע למול מוקד זימון התורים בטלפון 03-6974000  בימים ראשון עד חמישי בין השעות 8:00-15:00. 

תפריט ניווט תחתון