רפואת נשים; המרכז לבריאות האישה; גינקולוגיה אונקולוגית

המרפאה לבריאות ומחלות צוואר הרחם עוסקת באיתור מוקדם ומניעה של מחלות צוואר הרחם בנשים בריאות.
שינויים טרום סרטניים וסרטניים בצוואר הרחם נגרמים ע"י הדבקה בנגיף הפפילומה (HPV) אשר עובר בקיום יחסי מין.
עד 80% מאוכלוסיית הנשים הפעילה מינית תיחשף לנגיף במהלך חייה, אולם במרביתן תצליח מערכת החיסון להיפטר מהזיהום. בחלק מהנשים מתקבע הנגיף בתאי צוואר הרחם ועלול לאורך זמן לגרום לשינויים טרום סרטניים וסרטניים.

אחת ממטרותיה של הבדיקה השנתית אצל רופא הנשים היא להעריך את צוואר הרחם, לבדוק האם מראהו תקין ולבצע משטח (Pap), בו נלקחת דגימה של תאים לבדיקה. בדיקת הפאפ מאפשרת לזהות שינויים בתאים בשלבים מוקדמים, שלבים בהם ניתן לטפל בשינוי בקלות וכך למנוע התפתחות סרטן. זוהי בדיקה מצויינת שזוקפת לזכותה את הירידה המשמעותית בשכיחות סרטן צוואר הרחם במדינות המפותחות שהנהיגו אותה. יחד עם זאת, רגישותה מוגבלת והיא עלולה "לפספס" שינויים בחלק מהמקרים.


ב"ליס": בדיקה בעלת רגישות גבוהה יותר

ניתן להגביר באופן משמעותי את רגישותה של בדיקת הפאפ אם מוסיפים לה בדיקה לנוכחות זני נגיף ה-HPV.
נוכחות של זנים בעלי "סיכון גבוה" במשטח צוואר הרחם, במקביל לשינויים אופיניים בתאים, מצביעה על סיכון מוגבר לשינויים טרום סרטניים ויכולה לכוון את המשך הבירור והטיפול.
בדיקת נגיף ה-HPV מומלצת ע"י האיגוד האמריקאי למחלות צוואר הרחם במקביל לבדיקת הפאפ בנשים מעל גיל 30. בנוסף, יכולה בדיקת HPV לסייע בבירור ומעקב במקרים מסויימים, בנשים עם ממצאי פאפ לא תקינים או אחרי טיפול בנגעים צוואריים. במרפאה לבריאות צוואר הרחם תקבל כל מטופלת ייעוץ הכולל הערכת גורמי סיכון, בדיקת רופא, משטח צוואר רחם ובדיקה לנוכחות 21 זנים של נגיף ה- HPV, ובהם 14 הזנים הנחשבים מסוכנים.


אבחון וטיפול

אבחון:
במרפאת האבחון מתבצעות הבדיקות לגילוי השינויים הטרום סרטניים של צוואר הרחם:

  • בדיקה ציטולוגית - PAP SMEAR.
  • בדיקה קולפוסקופית - בדיקה בעזרת מיקרוסקופ ייעודי שמאפשר את איתור האזורים בצוואר הרחם החשודים לשינויים טרום סרטניים. ההפנייה לקולפוסקופיה מיועדת לנשים עם ממצאים לא תקינים בבדיקת ה- PAP, או לנשים עם תלונות מחשידות ללא ממצא נוסף. לאחר איתור המקום נלקחת דגימת רקמה (ביופסיה) להערכה היסטולוגית.
  • ביצוע ביופסיה וקבלת תשובה היסטולוגית.

טיפול:

  • במרפאה ניתן טיפול על ידי צוות רופאים מיומן ובעזרת ציוד משוכלל הכולל: קולפוסקופ, מכשיר אלקטרוקואגולציה ומכשיר לייזר, באמצעותם ניתנים כל סוגי הטיפולים הדרושים לנשים עם שינויים טרום סרטניים בצוואר הרחם.
  • מרבית הטיפולים מתבצעים בהרדמה מקומית במסגרת מרפאת צוואר הרחם. במידת הצורך ניתן טיפול בהרדמה כללית במסגרת אישפוזית.
  • טיפול במוקדי קונדילומות (יבלות וויראליות) בנשים וגברים כאחד, באמצעות צריבה בלייזר.

פרטי היחידה

03-6974000
בניין סוראסקי
B1
קומה 2

תפריט ניווט תחתון