תפריט עמוד

תוכן עניינים

אינדקס המצבים הרפואיים

המשמעות של שלפוחית בלתי יציבה, הן התכווצויות בלתי רצוניות של שלפוחית השתן. הדבר קורה בעת שהיא מתמלאת בשתן הנוצר בכליות ומועבר אליה בצינוריות מיוחדות. באופן טבעי, מסוגלת השלפוחית לקלוט כ-500-400 מ”ל שתן מבלי שהלחץ בתוכה עולה כלל, או שעולה במידה קטנה בלבד. עליה גדולה של לחץ בעת מילוי שלפוחית השתן, הינה חריגה. האישה תתלונן על דחיפות, תכיפות במתן שתן ונוקטוריה (צורך במתן שתן בלילה המעיר את המטופלת משנתה). בחלק מהמקרים תהיה גם דליפת שתן, כתוצאה מחוסר יכולת להגיע לשירותים במועד.


מהו הגורם לשלפוחית בלתי יציבה?

ב- 90% מהמקרים הסיבה אינה ידועה לנו. ב-10% הסיבה היא נוירולוגית. לפיכך, בעת ההערכה חשוב לבצע גם בדיקה נוירולוגית.

הטיפול בשלפוחית בלתי יציבה

  1. טיפול תרופתי - מדובר בתרופות הניתנות דרך הפה ופועלות על שלפוחית השתן למניעת התכווצויות בלתי רצוניות שלה. הטיפול ניתן 1-3 פעמים ביום לתקופות של עד 3 חודשים, תוך מעקב. הטיפול יעיל בכ- 70% מהמקרים. בחלק מהנשים תופענה תופעות לוואי (בעיקר יובש בפה ונטה לעצירות) אשר עלולות להביא להפסקת הטיפול. במחקרים שבוצעו במרפאתנו הראנו שהטיפול בצמחי מרפא סיניים או במגנזיום יעיל בחלק מהמקרים. בטיפולים אלה הנשים אינן סובלות מתופעות הלוואי שהוזכרו. אנו משתמשים בתכשירים אלטרנטיביים אלה בלבד, או בשילוב עם התרופות הרגילות. 
  2. טיפול התנהגותי - באמצעות תרגול שלפוחית השתן בטכניקה מיוחדת, לומדים להאריך את משכי הזמן בין מתן השתן. לאחר מספר חודשי תרגול (בהתחלה בהשגחה ואחר כך באופן עצמאי בבית) ניתן להגיע למרווחי זמן של 3-4 שעות. 
  3. תרגול שרירי רצפת האגן - לומדים לזהות ולהפעיל את שרירי רצפת האגן. מתברר שתרגול בטכניקה מיוחדת מביאה לדיכוי התכווצויות שלפוחית השתן ולשיפור בתלונות של דחיפות, תכיפות ונוקטוריה.

תפריט ניווט תחתון