תפריט עמוד

תוכן עניינים

אינדקס המצבים הרפואיים

מאת: ד''ר אביטל סקורניק; מומחית במיילדות וגיניקולוגיה; רופאה בכירה היחידה לאשפוז טרום לידתי; ביה"ח "ליס" ליולדות

חשד להאטה בגדילה תוך רחמית, עולה כאשר הערכת משקלו של העובר נמדדת מתחת לאחוזון 10 לעקומת גדילה נורמאלית באוכלוסייה ישראלית. זוהי תופעה שכיחה וקיימת בכ-10%-5% מכלל ההריונות.
האטה בגדילה תוך רחמית, כרוכה סיכון מוגבר לתמותה ותחלואה בטווח הקצר כתוצאה ממוות תוך רחמי, מצוקה עוברית, שאיפת מי שפיר לריאות, היפוגליקמיה, פוליציטמיה וסיבוכים מטבוליים אחרים. 
בטווח הבינוני, קיים שיעור מוגבר של שיתוק מוחין, הפרעות למידה וליקויים בתפקוד הקוגנטיבי.

הסיבות לעובר קטן

  • קונסיסטוטיונאלי – עובר אשר הפוטנציאל הגנטי שלו תואם את משקלו. למשל עוברים להורים קטנים ורזים או היסטוריה משפחתית של ילדים נוספים שנולדו במשקלים נמוכים אף הם. בדר"כ, משקלם של עוברים אלה יהיה סביב האחוזון ה-10 ולא נמוך מכך. עוברים אלה צפויים לצמוח בביקורות חוזרות על פי עקומת הצמיחה הרלבנטית אליו. זוהי הסיבה השכיחה ביותר לעובר קטן. 
  • בעייה שלייתית – השלייה מהווה את ספק המזון העיקרי של העובר. במצב של אי ספיקת שלייה מסיבה כלשהי -  העובר יאט את צמיחתו. הבעיה השלייתית יכולה לנבוע מסיבות רבות ביניהן: קרישיות יתר אמהית, מחלת כליה של האם ועוד. ברוב המקרים לא מוצאים את הסיבה לאי ספיקת שלייה. במצבים אלה, מחפשים אחר מדדים נוספים לתפקוד השלייה כגון: ניטור עוברי לא תקין, מיעוט מי שפיר, מיעוט תנועות, זרימת דם לא תקינה בחבל הטבור. 
  • בעייה אמהית – ישנם מצבים שעלולים להוביל לאי ספיקת שלייה. למשל: קרישיות יתר, מחלות כליה, מחלות לבביות, תת תזונה שימוש בחומרים מזיקים כגון: עישון סמים ואלכוהול.
  • בעיה עוברית – נדיר שבעיה עוברית היא הגורם לעובר קטן. ידועות מספר הפרעות כרומוזמליות העלולות לגרום לעובר קטן כמו גם פגיעות של וירוסים בעובר (CMV, אדמת) ומומים עובריים נרחבים.

מעקב אחר עובר עם האטה בצמיחה תוך רחמית

המעקב אחר העובר מתמקד במספר היבטים:

  1. צמיחה – אחת לשבועיים מבצעים בדיקת אולטרה סאונד לצמיחת העובר.
  2. איתור רמזים לאי ספיקת שלייה - כמות מים, ניטור עוברי, תנועות, זרימות בחבל הטבור.
  3. חיפוש הסיבה להאטה בצמיחה – בדיקות ויראליות לאם, בירור קרישיות יתר, אקו לב עוברי לאיתור מומי לב, לעיתים מבצעים דיקור מי שפיר לזיהוי בעיות גנטיות וכן איתור מחלות אמהיות.
  4. מעקב אחר רעלת - קיים קשר בין עוברים קטנים כתוצאה מבעיה שלייתית ובין רעלת הריון.

מטרת המעקב, היא לזהות את אותם עוברים המצויים בסכנה בסביבה התוך רחמית על מנת לילדם. מומלץ מתן סטרואידים להאצת הבשלות הריאתית במקרים שבהם יתכן צורך ביילוד מוקדם משבוע 34 להריון. 

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון