תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים


הבדיקה: 5- הידרוקסי אינדול חומצה אצטית 

(5-Hydroxyindole Acetic Acid, 5-HIAA)

קוד בדיקה: 83497


מטרת הבדיקה

אבחנת גידולי קרצינואיד

הנחיות לבדיקה

בדיקת שתן זו מתבצעת מאסוף. למיכל האסוף יש להוסיף 10 מ"ל של HCl 6N לפני תחילת האסוף. יש להקפיד לאסוף את השתן לפי ההוראות דלהלן:
אסוף שתן במשך 24 שעות לתוך הכלי עם החומר המשמר. על המטופל לזרוק את השתן הראשון של יום תחילת האסוף, לאסוף את כל השתן של אותו היום וכן את השתן הראשון של הבקר שלמחרת. טול מן השתן שנאסף מדגם בנפח של כ-5 מ"ל לתוך מבחנת פלסטיק ושמור בקרור עד לבצוע הבדיקה.  על המטופל להמנע מפעילות גופנית מאומצת לפני האסוף. המדגם צריך להיות ללא דם או נוזל זרע. רשום את סה"כ נפח האסוף ואת שעות תחילת וסיום האסוף.
יש להמנע מאכילת בננות, אבוקדו, אגוזי מלך, אננס, שזיפים וחצילים ביום לפני וביום האסוף. יש להמנע מבליעת פנותיאזינים לפני האסוף במידת האפשר.

תוצאות - ערכי ייחוס 

14-3 מ"ג ל24 שעות, 72.8-15.6 מיקרומול ל-24 שעות

רקע ומידע על תוצאות הבדיקה

סרוטונין עובר מטבוליזם ל- 5HIAA המופרשת בשתן. באופן נורמלי כ- 1% של הטריפטופן מן המזון הופך לסרוטונין על ידי התאים המתאימים במעי. גידולי קרצינואיד הם הגידולים האנדוקריניים הנפוצים ביותר במעי הגס והם מיצרים סרוטונין בכמות מוגברת ולכן גם הפרשת החומצה מוגברת. הבדיקה יכולה לשמש כבדיקת סקר לגלוי קרצינואיד ולצורך מעקב אחר הטפול בחולים. מבחינים בעליה קלה גם במקרים של מחלת צליאק , מחלת Whipple, tropical sprue, וסרטן איי הלבלב (לא קרצינואידי). אגוזי מלך, חצילים, אבוקדו, אננס, בננות ושזיפים מכילים כמויות גדולות של סרוטונין ולכן צריך להמנע מאכילתם במשך 48 שעות לפני ובזמן האסוף. יש דווחים המזכירים תרכובות בלתי ידועות העוברות אלוציה יחד עם HIAA . עובדה זו עלולה לגרום לערכים גבוהים מסולפים. למרות שגידול הקצינואיד הוא נדיר, רמה מוגברת של ההפרשה נפוצה למדי בגלל ההפרעות שצוינו לעיל ולכן אפשר להסתמך על הבדיקה כדי לתמוך באבחנת קרצינואיד רק אם היא מתאימה לממצאים אוביקטיביים אחרים.

תפריט ניווט תחתון