תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

רוצה לדעת עוד?

שם מלא {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.required}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.textBoxChars}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.inputToShort}}

שם מלא - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.ContactNameTooLong}}

{{500 - ClubFormCtrlAlias.MailContactUS.Description.length}} תוים נשארו מתוך 500

קצת על סיבת הפניה {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.required}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.FreeText}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.inputToShort}}

קצת על סיבת הפניה - {{ClubFormCtrlAlias.ValidationObj.DescriptionTooLong}}

{{ClubFormCtrlAlias.ServiceMsgResponse}}

וידאו

הכל על פיברומיאלגיה
ראומטולוגיה - מכון

במסגרת המכון הראומטולוגי של המרכז הרפואי ת"א, הוקמה בשנת 2002 מרפאה ייחודית לטיפול בפיברומיאלגיה. הצורך בהקמת המרפאה עלה "מהשטח", לנוכח מצוקת מטופלי הפיברומיאלגיה. מטופלות אלו עוברות לעיתים קרובות 'מסלול מכשולים' ממושך, הכולל בדיקות רפואיות רבות ופולשניות ומעבר בין רופאים מומחים מתחומים רבים, עד לאבחון.

פיברומיאלגיה היא תסמונת המאופיינת בכאב כרוני בכל חלקי הגוף, המלווה בעייפות, הפרעות שינה וסימפטומים נוספים. תסמונת הפיברומיאלגיה נפוצה באוכלוסיה ושכיחה אצל נשים בשיעור מאשר בגברים. הגורם לתסמונת הפיברומיאלגיה אינו ידוע, אך בדומה למחלות מורכבות אחרות, נראה כי מדובר בשילוב בין נתונים גנטיים לבין השפעות סביבתיות שונות הנצברות משך החיים. כך למשל עשויים שינוים הורמונאליים, מחלות זיהומיות, חבלות גופניות ולחץ נפשי להיות בין הגורמים התורמים להתפרצותה של התסמונת.
המטופלים מופנים על ידי הרופא המטפל, אך ניתן להגיע גם באמצעות פנייה ישירה למרפאה. במסגרת המרפאה נבדק/ת המטופל באופן יסודי על ידי ראומטולוג, ובמידת יושלמו בדיקות נוספות לשלילת מחלות בהסתמנות דומה.
מטופלים המעוניינים בכך, מופנים במסגרת המרפאה לבדיקה וטיפול פסיכולוגיים. יש לציין, שלא פעם כאב כרוני מלווה בחרדה ודיכאון, המתפתחים כתגובה למצב הגופני, אך גם עלולים להחמיר את הסבל. מטרת הטיפול הפסיכולוגי הינה לשפר את דפוסי ההתמודדות ולתמוך בתהליך של שיקום וחזרה לתפקוד מיטבי. בין היתר, נעשה שימוש בטכניקה של טיפול התנהגותי-קוגניטיבי (Cognitive behavioral therapy), שיטה תכליתית וממוקדת אשר הוכחה כיעילה בפיברומיאלגיה.
לאחר ביצוע הערכה ראשונית, מוצעת תוכנית טיפולית. הטיפול מבוסס בדרך כלל על שילוב בין מספר תחומים, בין השאר:

  1. הדרכה בנושא פעילות גופנית מתאימה.
  2. הפנייה לטיפול בהידרותרפיה - טכניקה של טיפול בתוך בריכת מים מחוממת. טיפול זה מתבצע בבריכה הטיפולית במסגרת המכון לפיזיותרפיה בבית החולים.
  3. טיפול לשיפור איכות השינה, הן על ידי שמירה על  "היגיינת שינה" נכונה והן על-ידי טיפול תרופתי מתאים.
  4. טיפול תרופתי, תוך שימוש בתרופות שונות המשפיעות על עיבוד כאב והולכתו במערכת העצבים המרכזית. כיום, ישנן שתי תרופות הרשומות בישראל כטיפול בתסמונת הפיברומיאלגיה (ליריקה וסימבלטה). על פי הצורך נעשה שימוש גם בתרופות נוספות שמטרתן שיפור איכות השינה, שיכוך כאב, הפחתת חרדה וכו'.
  5. השתתפות בקבוצות תמיכה והדרכה של חולות פיברומיאלגיה ומשפחותיהן. במסגרת המרפאה ניתנות הרצאות הדרכה כדי לסייע לחולה ולבני המשפחה להבין את אופייה של התסמונת, דבר העשוי לסייע להתמודדות בתוך המשפחה עם מצב של כאב כרוני.

המסלול הטיפולי במחלה דורש סבלנות, ולא פעם יש צורך לשנות את הרכב הטיפול מספר פעמים עד מציאת השילוב האופטימלי למטופל הפרטני, תוך מעקב ארוך-טווח.
המרפאה פועלת בשיתוף עם מרפאות נוספות בבית החולים, העוסקות בתסמונות פונקציונאליות, אשר בדומה לפיברומיאלגיה פוגעות בתפקוד מערכות שונות בגוף ללא ממצא פתולוגי ברור בהדמיה במעבדה או בביופסיה. יש לציין, ששכיחותן של תסמונות כאלו, כמו למשל תסמונת המעי הרגיש והעייפות הכרונית, הינה מוגברת בחולים הסובלים מפיברומיאלגיה. כך לדוגמה, עשויה חולת פיברומיאלגיה לקבל הפנייה להערכה במסגרת המרפאה האורו-גינקולוגית של בית החולים, לבירור תסמינים של דליפת שתן או תכיפות גבוהה במתן שתן.
במסגרת המרפאה לפיברומיאלגיה מתבצעים מחקרים שונים, ולמטופלות/ים ניתנת אפשרות לבחור ולהשתתף במחקרים אלה. המרפאה פועלת בשיתוף פעולה עם עמותת אס"ף (עמותת חולי הפיברומיאלגיה והעייפות הכרונית), ומשתתפת בפעילויות שונות, במטרה להעלות את המודעות לפיברומיאלגיה בקרב הקהילה הרפואית והציבור הרחב.

פרטי היחידה

03-6973243 שלוחה 3 - לקביעת תור
בניין ראשונים
קומה 2
שעות קבלת קהל: ימי ב' בין השעות: 8:30-13:30

תפריט ניווט תחתון