תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

ראומטולוגיה - מכון

​המעבדה לחקר הארתריטיס של המכון הראומטולוגי עוסקת במחקר בסיסי בתחום מנגנוני הפעולה בפתוגנזה של מחלות ראומטולוגיות ושל הטיפולים השונים במחלות אלו. המחקר במעבדה נעזר בשיטות אנליזה תאיות ומולקולריות תוך התבססות על דגימות ביולוגיות מהחולים המטופלים המחלקה, ומגשר בין הרפואה הקלינית לבין מחקר מעבדתי.
המעבדה מנוסה בשיטות גידול תאים ורקמה סינוביאליים בתנאי in vitro על מנת ליצור מודל מחקרי של הסינוביום המודלק, לבדיקת יעילות ומנגנוני פעולה של תרופות שונות ובדיקת המרכיבים והמתווכים במנגנוני הדלקת במפרק המודלק. בנוסף המעבדה מתמקדת בתגובה החיסונית התאית וההומורלית של חולים ראומטולוגיים לחיסונים שונים, הן על מנת ללמוד על יעילות החיסונים השונים בחולים אלו והן על מנת ללמוד על תפקוד מערכת החיסון בחולים הלוקים במחלות אוטואימוניות.

צוות המעבדה כולל את פרופ' דן כספי, מנהל המכון הראומטולוגי לשעבר, פרופ' אורי אלקיים, מנהלת המכון הראומטולוגי, ד"ר אורי ארד (MD,PhD), רופא וחוקר במכון הראומטולוגי וד"ר שרון אמיר (PhD), חוקרת ראשית במעבדה. נדבך חשוב בצוות החוקרים הינם רופאים המצטרפים לתקופות מחקר של 6 חודשים לתקופת מדעי היסוד.

עבודות מחקר שבוצעו לאחרונה במסגרת זו:
  • ד"ר שרון צדוק: "אנליזת Western blot של חלבוני גלקטין בנוזלים סינוביאלים של חולי דלקות מפרקים ניוונית, שיגרונית וספחתית". ד"ר צדוק אף זכתה במלגה להמשך המחקר מטעם המדען הראשי של משרד הבריאות.
  • ד"ר יונתן וולמן: "השפעת ביספוספונטים על ביטויים אינפלמטוריים של תאי סינוביום דמויי פיברובלאסטים". לאחר סיום ההתמחות ברפואה פנימית ד"ר וולמן ממשיך בהתמחות-על במכון הראומטולוגי.
  • ד"ר רתם תלם: "הבנת ההשפעה של גליקוזאמינוגליקנים שמקורם בנוזל סינוביאלי דלקתי ובלתי דלקתי על גירוי תאי דלקת".
  • ד"ר אביטל אנג'ל: "השפעת החלבון גלקטין-3 על ביטויים דלקתיים של תאי סינוביום דמויי פיברובלאסטים".

תפריט ניווט תחתון