תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

תוכן עניינים

אינדקס המצבים הרפואיים

רקע 

אנמיה פירושה חסר בכדוריות הדם האדומות והמוגלובין נמוך, מה שגורם לירידה ביעילות הובלת החמצן  לרקמות הגוף. אלפי אנשים בישראל סובלים מאנמיה ומכירים היטב את התופעה הגורמת לחיוורון, עייפות וקוצר נשימה לאחר כל מאמץ קל. אנמיה עלולה לגרום גם לנשירת שיער, לשבירת ציפורניים להופעת פצעונים לצד הפה, וגם להחמרת מחלות לב אצל מבוגרים.

אנמיה מוגדרת כרמת המוגלובין הנמוכה מ-12 מיליגרם לדציליטר, זו אינה מחלה קשה, אך מסמלת נורת אזהרה המחייבת בדיקה של מקור האנמיה ואיתורה.


 


אבחון

אבחון האנמיה נעשית באמצעות בדיקת דם שבה מודדים את מספר כדוריות הדם האדומות, רמת ההמוגלובין, רמות החלבון פריטין המהווה מדד למאגר הברזל בגוף ורמות החלבון טרנספרין הנושא את הברזל בנוזל הדם .  עוד נבדקת רמת ה- ויטמין B12 והחומצה הפולית, שחסר בהם עלול להעיד על אנמיה מיקרוציטית הגורמת להופעת כדוריות דם גדולות מהרגיל ובדיקה לאיתור תת פעילות של בלוטת התריס העלולה גם היא לגרום לאנמיה.


טיפול

הטיפול באנמיה מתחיל עם בירור הסיבה. אם המדובר בדימום, יישלח המטופל לבדיקות הדמיה לאיתור מקור הדימום, דוגמת גסטרוסקופיה או קולונוסקופיה הבודקות את מערכת העיכול. במקרים בהם מדובר בחסר ברזל ללא מקור דימום ברור, מקבל החולה טיפול בברזל, במקרים קלים בטבליות, ובמקרים קשים בעירוי לתוך הוריד. במקרים של אנמיה חמורה, לרוב כשרמות ההמוגלובין נמוכות מ-7, נדרש אשפוז ועירוי של מנות דם.


ד"ר פרדי אביב מומחה ברפואה פנימית והמטולוגיה, המערך ההמטולוגי

יחידות ומרפאות

תפריט ניווט תחתון