תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

מעבדות המכון הגסטרואנטרולוגי

לשם הערכת מצבם התזונתי של חולים הסובלים מהפרעות אכילה, השמנת יתר, ומחלות כרוניות לפני ואחרי התערבות תזונתית, נערכות מדידת ההוצאה האנרגטית ומדידת הרכב הגוף.


מדידת ההוצאה האנרגטית

מדידת צריכת החמצן ויצירת פחמן דו חמצני במנוחה ולאחר שעות צום. במהלך הבדיקה, הנבדק שוכב על גבו במשך כ-45 דקות כשראשו נתון ב"קסדת אסטרונאוטים“ גדולה ונושם כרגיל, כאשר נמדדים שינויים בריכוזי האוויר הנכנס והיוצא. 
המדידה מאפשרת לבדוק האם המטופל צורך יותר אנרגיה עקב מחלתו או לחלופין, האם הוא היפומטבולי וצורך פחות אנרגיה עקב בעיה בסיסית בחילוף חומרים (כמו בהשמנת יתר או במצבים של הכנסה קלורית נמוכה כמו בדיאטה או בנוכחות הפרעות אכילה). הבדיקה אינה פולשנית ואינה דורשת לקיחת דם.

מדידת הרכב הגוף

ברשות המעבדה מספר מכשירים להערכת הרכב הגוף. כל פעולות המדידה אינן חודרניות:

  • מדידת כמות השומן ( Lean Body Mass): הבדיקה מבוצעת  על ידי מכונת Dexa המשתמשת באנרגית קרני X (רנטגן) בעוצמה נמוכה ביותר (פחות מעשירית החשיפה בצילום רנטגן רגיל), כדי להפריד בין רקמת השומן, התאים והעצם. משך הבדיקה הוא כ-20 דקות.
  • מדידת כמויות המים התוך-תאיות והחוץ- תאיות: בעזרת שיטת Bio-Impedence, מועבר זרם חשמלי חלש מקצה אחד של הגוף לקצה השני, ומוערכת אגירת נזולים.
  • מדידת צפיפות העצם: מדידה הנעשית על ידי מכשיר Dexa בעזרת קרני רנטגן בעוצמה נמוכה ביותר. הבדיקה נמשכת כ-20 דקות ומיועדת לנשים בגיל המעבר ולחולים הסובלים ממחלות כרוניות ו/או מטופלים בסטרואידים.

תפריט ניווט תחתון