תפריט ראשי עליון

תפריט עמוד

תפריט עמוד

​סרטן המעי הגס הינו סרטן נפוץ וקטלני, אשר מתפתח במרבית המקרים מפוליפים - גושים שפירים המתפתחים מדופן המעי הגס. איתור של המחלה ושל פוליפים מוקדם ככל האפשר, חשוב ויכול להציל חיים.

טומוגרפיה ממוחשבת (CT)

מהי קולונוסקופיה וירטואלית?

קולונוסקופיה וירטואלית היא בדיקה המאפשרת הערכה של המעי הגס, ללא החדרת קולונוסקופ. בבדיקה זו נעשה שימוש במכשיר ה-CT, טומוגרפיה ממוחשבת, אשר משתמש בקרינת רנטגן ליצירת תמונות. הנבדק שוכב על מיטת ה-CT, גופו נסרק והתמונות המתקבלות משוחזרות על ידי מחשב ליצירת מודל דו ותלת מימדי. מודל זה, נבחן ומפוענח על ידי רופא רדיולוג מיומן, אשר מנסה לזהות פוליפים או הפרעות אחרות. אם נמצא פוליפ, או שמזוהה גוש, הנבדק מופנה לקולונוסקופיה קונבנציונלית לאבחון נוסף ולהסרה של הממצא. הבדיקה אינה מאושרת כחלק מסל הבריאות.

מהלך הבדיקה:

לפני הבדיקה, ישאל אותך הרופא מספר שאלות ויתדרך אותך בדיוק לגבי העתיד להתרחש. עם הכניסה לתוך חדר הבדיקה, תדרש/י ללבוש חלוק ותושכב/י על מיטת ה-CT. אז יוחדר בעדינות צינור דק ועדין מצופה במשחת הרדמה לפי הטבעת, על מנת לאפשר החדרה של אויר למעי הגס. האוויר יוחדר בעדינות בעת שהנבדק/ת שוכב/ת על הצד. לאחר שמסתיים ניפוח המעי, מבוצעת סריקה על ידי מכשיר ה-CT בשני מנחים, שכיבה על הבטן ועל הגב. בדיקה כפולה זו, מבוצעת על מנת להניע שרידי צואה ונוזל הנמצאים במעי הגס ואשר יכולים להסתיר ממצאים חולניים. בזמן הבדיקה, יחליט הרדיולוג אשר יבצע את הבדיקה על הצורך בהזרקת יוד תוך ורידי, במקרים שההזרקה דרושה לפענוח הבדיקה.

כמה זמן אורכת הבדיקה?

הבדיקה עצמה נמשכת דקות בודדות, אך זמן השהיה בחדר הבדיקה הוא כ-15-30 דקות.

האם ניתן לחזור לעבודה לאחר הבדיקה?

מכיוון שבניגוד לקולונוסקופיה רגילה, אין צורך במתן של תרופות מטשטשות, ניתן לחזור לשגרת החיים הרגילה מיד לאחר הבדיקה ללא כל מגבלה. תתכן תחושת לחץ ואי נוחות עקב ניפוח חלל המעי באוויר. שתייה ואכילה לאחר הבדיקה - כמו לפני הבדיקה.

מה היעילות של הבדיקה?

על פי הספרות המקצועית, לבדיקה זו יש רגישות של כ-90% לאיתור של פוליפים בגודל של מעל ל-10 מ"מ, ורגישות של כ-80% לאיתור פוליפים של כ-6-9 מ"מ. בניגוד לקולונוסקופיה רגילה, ניתן להעריך גם מעי מפותל מאוד ואף "לעבור" דרך היצרויות.
במרכז הפרואי ת"א קיים מסלול משולב למעי נקי, במסגרתו, במידה שנמצא פוליפ ניתן להעביר את המטופל למכון למחלות דרכי העיכול והכבד, לשם הסרת הפוליפ בקולונוסקופיה מלאה, ללא הכנה נוספת.

האם בבדיקה ניתן להעריך את כל האיברים שבבטן?

הבדיקה מאפשרת הערכה של כל איברי הבטן והאגן, אך בצורה מוגבלת, מכיון שלא ניתן חומר ניגוד בשתיה ובהזרקה תוך ורידית, וכן בשל השימוש ברמת קרינה מעטה בהרבה מזו המקובלת בבדיקת CT בטן רגילה (פי 2 עד 3 פחות קרינה בהשוואה לבדיקה הרגילה).

פרטי היחידה

03-6974642 - משרד
בניין סוראסקי
אגף ה'
קומת קרקע
שעות קבלת קהל: בשעות הבוקר, בתיאום מראש בטל' שלהלן

תפריט ניווט תחתון