השימוש הנרחב במחשבי כף היד (טאבלטים), כגון האייפד והגלקסי, הולך וגובר ברחבי העולם בשנים האחרונות, כיום אנשים משתמשים בטאבלטים לקריאה, כתיבה, צפייה בסרטים ועוד, כל אלו מובילים חוקרים רבים לחפש את הדרכים הבטוחות והבריאות לשימוש במחשבים אלה. 

מחקר חדש שנערך בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת הרווארד שבארה"ב מצא כי שימוש בטאבלטים בזוית לא נכונה, עלול להזיק לאזור הצוואר והכתפיים. החוקרים מדווחים כי עיקר הבעיה היא בתנוחת הראש והצוואר בזמן השימוש במחשב זה. לדבריהם, להבדיל מהתנוחה הטיפוסית מול מחשב הנמצא על שולחן, השימוש בטאבלט קשור לעיתים קרובות לכיפוף הראש והצוואר כלפי מטה, דבר אשר עלול לגרום להתפתחות כאבים בעורף ובכתפיים.

החוקרים מסבירים כי ניתן להתגבר על בעיות אלה בעזרת נרתיק לטאבלט, המאפשר לקבוע עבורו זווית מסוימת ללא צורך בתמיכת הידיים. הזוית תוביל לכך שמרכז הכובד לא יעבור לצוואר ולאזור הכתפיים, החוקרים פנו ל-15 משתמשי טאבלט מנוסים, ובמסגרת המחקר הם עברו סידרת סימולציה של פעולות עם שני סוגי טאבלט שונים, כאשר לכל אחד מהמחשבים מעמד מתכוונן משלו- אחד מאפשר להניח אותו בשתי זוויות של 15 ו-73 מעלות, והשני מאפשר להניח אותו בזווית של 45 ו-63 מעלות.

כל משתמש בחן 4 תנוחות שונות: בראשונה המשתתף החזיק את הטאבלט על ברכיו, ללא כל מעמד, ותמך בו בעזרת ידיו, בשנייה הוא החזיק את המחשב עם המעמד בזווית הנמוכה על ברכיו, בשלישית הוא הניח את המחשב בתוך המעמד בזווית הנמוכה על שולחן מולו, וברביעית הוא הניח את המחשב במעמד בזווית הגבוהה על שולחן מולו.
במהלך הניסוי המשתמשים עסקו בפעולות מחשב שגרתיות, כמו חיפושים וקריאה באינטרנט, משחקי מחשב, קריאה וכתיבה של דואר אלקטרוני, כמו גם צפייה בסרט. החוקרים מדדו בעזרת מכשיר אינפרא-אדום , את תנוחת הראש והצוואר, את זווית המבט, ואת המרחק בין העיניים למסך.

התוצאות הראו כי קיימים הבדלים גדולים בין זוויות כיפוף הראש והצוואר בהתאם לכל תנוחת צפייה בטאבלט, כמו גם בין שני סוגי המחשב. סוג המחשב הראשון שהמעמד שלו מאפשר זווית נמוכה למדי של 15 מעלות, גרם לכיפוף חזק יותר של הצוואר מסוג המחשב השני שנבדק. הבעיה הצטמצמה ככל שהמעמד איפשר תנוחת ראש וצוואר ישרה יותר. יחד עם זאת, באופן כללי, גם בעת עבודה עם המעמד המתכוונן, המשתמשים בטאבלט עדיין מכופפים את הראש והצוואר יותר מאשר בעת שימוש במחשב שולחן.

התנוחה הטובה ביותר מבחינת הצוואר והכתפיים נרשמה כאשר המשתתפים צפו בסרט והמעמד של הטאבלט (מכל סוג שהוא), עמד על השולחן בזווית החדה ביותר. חשוב לציין כי מצב זה מתאים לצפייה אך לא בהכרח לנגיעות חוזרות במסך. החוקרים מדגישים כי הם ממשיכים לעסוק בנושא ומחקרים נוספים יעזרו לקבוע מה התנוחות טובות ביותר מבחינת הזרועות ופרקי כפות הידיים. רק אז ניתן יהיה לפרם הנחיות ברורות לגבי שימוש מהנה של מחשבי טאבלט, שאינו יגרום לכאבים.

אורלי וקסלר- ינאי, מנהלת תחום פיזיותרפיה בBeWell מוסיפה:
בעבודה עם טאבלט, כמו גם עם הלפטופ או המחשב השולחני, נדרש מאיתנו להקפיד על כללי התנהלות שישמרו על בריאותינו:
תנוחת גוף מתאימה ללא כיפוף צוארי מוגזם, מנח ידיים ללא מתח מהשכמות ועד האצבעות, מבט מופנה קדימה ישירות למסך, המנעות מתנוחה קפואה לאורך זמן ועוד.

 

מחקר ערוך ומתורגם,

מקור:

 

Touch-screen tablet user configurations and case-supported tilt affect head and neck
flexion angles; Work: A Journal of Prevention, Assessment, and Rehabilitation 2012, 41: 81-91.

תפריט ניווט תחתון